Chraňte rty se před horským sluncem

Text: Prima Žena
16. ledna 2020 | 09:00

Bez opalovacího krému a slunečních brýlí si nikdo z nás dovolenou u moře představit ani neumí. Je však třeba se před sluncem chránit i v zimě? Ano, a to mnohem intenzivněji! Především na horách je totiž slunce ještě nebezpečnější než u moře.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

U moře se při opalovaní vystavujeme slunci přímému. Na horách jeho sílu však zvyšují další dva faktory. Prvním je bílá barva sněhu, která způsobuje jeho odrážení, druhým pak vyšší nadmořská výška. S každými 1 000 metry výšky se intenzita záření zvyšuje o dalších až 15 %.

Ochranný faktor na míru
Ochranný faktor, jež opalovací krémy obsahují, je číslo, které udává, o kolik déle můžete na slunci strávit času bez rizika poškození nebo spálení pokožky, než kdybyste opalovací přípravek nepoužili. V principu platí, že čím vyšší je ochranný faktor, tím delší dobu můžete na slunci strávit bez rizika spálení. Dále je však třeba přihlédnout i k vašemu fototypu pleti, tj. k tomu, jak moc citlivě vaše pleť na slunce reaguje.

Od světlé až po bronzovou
Pokožka se obecně dělí na 4 základní typy, kdy platí, že čím je pleť světlejší, tím je citlivější. Např. mezi fototyp 1 patří zhruba 2 % obyvatel, kteří mají velmi bledou pleť posetou pihami, světlé oči a nazrzlé vlasy. Naopak lidé, kteří patří do fototypu 4, jsou olivové až hnědé barvy. Jejich pokožka na slunci téměř nikdy nezrudne a po opalování mají bronzovou barvu, což ovšem neznamená, že by se neměli chránit. Ať už jste jakýkoliv typ, před horským sluncem byste měli být skutečně obezřetní. Také je dobré mít na paměti, že účinek faktoru není nekonečný a je potřeba jej opakovaně obnovovat (cca každé 2 hodiny). 

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP DOMOV

Ahoj děťátko!

Naše babičky často nemají ani jednu jedinou fotku z dětských let, a více

TOP GURMÁN

Cesta k vitamínům

Zdrojů vitamínů a minerálů není nikdy dost – dvojnásobně pak tato pravda více

TOP SPOLEČNOST

Czech Fashion week

Koncem srpna se po roce opět uskutečnil Czech Fashion week, k více

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování patří odjakživa k sobě. Přestože to letos více

Svěží a vypnutá pleť

Caviar Of Switzerland je výjimečná kolekce produktů proti stárnutí pleti, více

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více