Jak hormony ovlivňují naši pleť?

Text: Prima Žena
8. října 2019 | 15:00

Hormony ovlivňují v našem těle mnoho, od nálady až po stav pleti. Na pokožku mají velký vliv především v období puberty, menstruace, během těhotenství nebo v reakci na antikoncepci.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Snad nejčastěji se hormonální nerovnováha na naší pleti objevuje v podobě akné na obličeji, zádech a dekoltu. V souvislosti s hormonálními změnami je typickou lokalitou brada a čelist. Léčba je rozdílná u akné v dospělosti či v pubertálním věku. Nevhodná je také kosmetika pro akné v pubertě. „Ta pleť zbytečně vysušuje a může stav ještě zhoršit. Zásadní je také v žádném případě projevy akné „nevymačkávat“,“ říká MUDr. Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology a pokračuje: „Doporučuji vyšetření dermatologem a nastavení vhodné terapie. Velmi důležitá je péče o pleť doma. Je nutné vybrat nedráždivou jemnou a nekomedogenní kosmetiku, která efektivně, ale šetrně ošetřuje pokožku. Zásadní je dokonalé odličování a čistění jemným nedráždivým prostředkem. Dále důsledná hydratace a exfoliace. Při osobní konzultaci vybereme nejvhodnější péči prototypu pleti. Dle stavu akné po konzultaci pak doporučíme účinnou léčbu předepsanou na recept: retinoidy, antibiotika, benzoylperoxid a další účinně látky, aplikované lokálně, nebo při vážnější formě akné volíme léčbu celkovou. Velmi účinný je také chemický peeling.

Akné vs. antikoncepce
Na tvorbu akné má také vliv hormonální antikoncepce. Především její vysazení. Zde nejčastěji do 2-3 měsíců od ukončení, dochází ke zvýšenému účinku androgenu a k nadprodukci kožního mazu a dochází ke vzniku akné. Před tím, než přestanete brát antikoncepci, tak konzultujte „svojí“ pokožku s kožním lékařem. Ten doporučí vhodné dermo-kosmetické přípravky k čištění pleti. Na výrazné akné je vhodné ošetření speciálním laserem (např. Smoothbeam). Ten sníží tvorbu mazu a omezí růst mikrobů na kůži.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Puberta u dětí

Jak říká Marek Eben, díky pubertě rodiče unesou to, že jejich potomci jednou více

TOP DOMOV

Dlouhodobá investice

Byt je konzervativní volba při investování. Ceny nemovitostí nadále rostou, více

TOP CESTOVÁNÍ

Lázně Ensanu

Největší evropský provozovatel léčebných lázní Danubius Hotels Group více

TOP GURMÁN

Svačinky pro děti

Září znamená především návrat do školních lavic. Kromě nové výbavy, více

TOP SPOLEČNOST

Dětská show

Oblíbený bavič dětí i dospělých Michal Nesvadba a televizní skřítkové František více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více