Jak hormony ovlivňují naši pleť?

Text: Prima Žena
8. října 2019 | 15:00

Hormony ovlivňují v našem těle mnoho, od nálady až po stav pleti. Na pokožku mají velký vliv především v období puberty, menstruace, během těhotenství nebo v reakci na antikoncepci.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Snad nejčastěji se hormonální nerovnováha na naší pleti objevuje v podobě akné na obličeji, zádech a dekoltu. V souvislosti s hormonálními změnami je typickou lokalitou brada a čelist. Léčba je rozdílná u akné v dospělosti či v pubertálním věku. Nevhodná je také kosmetika pro akné v pubertě. „Ta pleť zbytečně vysušuje a může stav ještě zhoršit. Zásadní je také v žádném případě projevy akné „nevymačkávat“,“ říká MUDr. Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology a pokračuje: „Doporučuji vyšetření dermatologem a nastavení vhodné terapie. Velmi důležitá je péče o pleť doma. Je nutné vybrat nedráždivou jemnou a nekomedogenní kosmetiku, která efektivně, ale šetrně ošetřuje pokožku. Zásadní je dokonalé odličování a čistění jemným nedráždivým prostředkem. Dále důsledná hydratace a exfoliace. Při osobní konzultaci vybereme nejvhodnější péči prototypu pleti. Dle stavu akné po konzultaci pak doporučíme účinnou léčbu předepsanou na recept: retinoidy, antibiotika, benzoylperoxid a další účinně látky, aplikované lokálně, nebo při vážnější formě akné volíme léčbu celkovou. Velmi účinný je také chemický peeling.

Akné vs. antikoncepce
Na tvorbu akné má také vliv hormonální antikoncepce. Především její vysazení. Zde nejčastěji do 2-3 měsíců od ukončení, dochází ke zvýšenému účinku androgenu a k nadprodukci kožního mazu a dochází ke vzniku akné. Před tím, než přestanete brát antikoncepci, tak konzultujte „svojí“ pokožku s kožním lékařem. Ten doporučí vhodné dermo-kosmetické přípravky k čištění pleti. Na výrazné akné je vhodné ošetření speciálním laserem (např. Smoothbeam). Ten sníží tvorbu mazu a omezí růst mikrobů na kůži.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Ochrana při sexu

Ačkoliv jsou ženy v používání kondomu při sexu důslednější než muži, jejich ochota více

TOP DOMOV

Zdravé mlsání

Dopřejte svému čtyřnohému mazlíčkovi odměnu za jeho poslušnost více

TOP CESTOVÁNÍ

Chutě jižní Moravy

Poznat chutě jižní Moravy, tradiční postupy zpracování lokálních produktů, které více

TOP GURMÁN

Neobyčejné marmošky

Někdo si píská, někdo to má na salámu a Mixit, ten si maže na chleba. více

TOP SPOLEČNOST

Vesnice Sazky

Představte si, jaké by to bylo žít ve vesničce, kde má každá rodina na svém účtu více

Česká síťovka

Vyrábí se od roku 1926, patří k symbolům éry socialismu, nyní se stává retro hitem více

Venkovní obývak

Nejznámější pařížské zahrady, Times Square či Bryant park v New Yorku více

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více