Jak používat krémy s UV faktorem

Text: Prima Žena
21. května 2019 | 15:00

Odpovídá: Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie s. r. o., www.klinikadermatologie.cz

jak_spravne_pouzivat_kremy_s_UV_1_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jak správně používat krémy s ochranným faktorem?
Nejdůležitější je nevystavovat se ultrafialovému záření zbytečně, tj. nechodit do solária, nepobývat na slunci mezi 11. – 15. hodinou, používat oděv a ochranné brýle, vyhledávat stín. Na odkryté části kůže je třeba nanášet opakovaně prostředky s ochranným faktorem, který má odpovídat typu naší pleti, nadmořské výšce, aktivitě, které se věnujeme apod. Každý moderní prostředek s ochranným filtrem se musí nanést na kůži půl hodiny před tím, než kůži UV záření vystavíme, v dostatečném množství a opakovaně (po koupání, zpocení, otření kůže ručníkem).

Co se děje s naší pokožkou když nepoužíváme krémy s ochranným faktorem?
Pokud se nechráníme před ultrafialovým zářením, dochází k akutnímu nebo chronickému poškození kůže. V prvním případě se můžeme spálit, po prudkém oslunění se na kůži může objevit opar, pokud užíváme některé léky, může se objevit vyrážka. Zdravotně závažnější je chronické poškození, neboť kůže jednak předčasně stárne (tvoří se na ní vrásky, pigmentové změny, je nepružná, tenká) a jednak na ní postupně vznikají přednádorové až nádorové změny v podobě např. solární keratózy, kožních karcinomů a melanomu.

Jak případně vzniklé problémy léčit?
Na naší klinice se věnujeme celé škále kožních problémů, proto ošetřujeme jak pacienty s akutním poškozením, tak s dlouhodobými změnami. Protože poznat kožní nádor včas je základem úspěšné léčby, používáme moderní metody diagnostiky přednádorových změn i nádorů pomocí celotělového screeningu a digitálního dermatoskopu. V případě, že je odhalen kožní nádor, jsme vybaveni pro jeho odstranění optimální metodou – chirurgicky s následným histologickým vyšetřením, event. pomocí vysokovýkonných laserů, kryoterapie či pomocí místně aplikovaných léků, kterými lze některé nádory léčit bez vzniku jizev. Problémy se stárnutím kůže řešíme pomocí laserového ošetření, chemickým peelingem, výplněmi nebo botulotoxinem.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Lechtivé filmy

Dlouhou dobu se mělo za to, že zatímco muže sexuálně vzrušují vizuální podněty, více

TOP DOMOV

Pračky a sušičky

Představte si pračku a sušičku, která vám rozumí. Ví, jaké máte prací návyky, více

TOP CESTOVÁNÍ

Vysněná dovolená

Češi jsou známí svou spořivostí, úspory si v Česku tvoří většina domácností. Z průzkumu více

TOP GURMÁN

Živá voda

Živá voda existuje! Medicínští i výživová odborníci již léta potvrzují blahodárné více

TOP SPOLEČNOST

Festival Evolution

Přijďte si užít víkend plný dobrého a zdravého jídla, přírodní kosmetiky, ekologických více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více