Jak používat krémy s UV faktorem

Text: Prima Žena
21. května 2019 | 15:00

Odpovídá: Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie s. r. o., www.klinikadermatologie.cz

jak_spravne_pouzivat_kremy_s_UV_1_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jak správně používat krémy s ochranným faktorem?
Nejdůležitější je nevystavovat se ultrafialovému záření zbytečně, tj. nechodit do solária, nepobývat na slunci mezi 11. – 15. hodinou, používat oděv a ochranné brýle, vyhledávat stín. Na odkryté části kůže je třeba nanášet opakovaně prostředky s ochranným faktorem, který má odpovídat typu naší pleti, nadmořské výšce, aktivitě, které se věnujeme apod. Každý moderní prostředek s ochranným filtrem se musí nanést na kůži půl hodiny před tím, než kůži UV záření vystavíme, v dostatečném množství a opakovaně (po koupání, zpocení, otření kůže ručníkem).

Co se děje s naší pokožkou když nepoužíváme krémy s ochranným faktorem?
Pokud se nechráníme před ultrafialovým zářením, dochází k akutnímu nebo chronickému poškození kůže. V prvním případě se můžeme spálit, po prudkém oslunění se na kůži může objevit opar, pokud užíváme některé léky, může se objevit vyrážka. Zdravotně závažnější je chronické poškození, neboť kůže jednak předčasně stárne (tvoří se na ní vrásky, pigmentové změny, je nepružná, tenká) a jednak na ní postupně vznikají přednádorové až nádorové změny v podobě např. solární keratózy, kožních karcinomů a melanomu.

Jak případně vzniklé problémy léčit?
Na naší klinice se věnujeme celé škále kožních problémů, proto ošetřujeme jak pacienty s akutním poškozením, tak s dlouhodobými změnami. Protože poznat kožní nádor včas je základem úspěšné léčby, používáme moderní metody diagnostiky přednádorových změn i nádorů pomocí celotělového screeningu a digitálního dermatoskopu. V případě, že je odhalen kožní nádor, jsme vybaveni pro jeho odstranění optimální metodou – chirurgicky s následným histologickým vyšetřením, event. pomocí vysokovýkonných laserů, kryoterapie či pomocí místně aplikovaných léků, kterými lze některé nádory léčit bez vzniku jizev. Problémy se stárnutím kůže řešíme pomocí laserového ošetření, chemickým peelingem, výplněmi nebo botulotoxinem.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Projevy andropauzy

Zvětšené bříško, méně svalů, pocení i při mírné námaze a řídnoucí vlasy. více

TOP DOMOV

Dlouhodobá investice

Byt je konzervativní volba při investování. Ceny nemovitostí nadále rostou, více

TOP CESTOVÁNÍ

Lázně Ensanu

Největší evropský provozovatel léčebných lázní Danubius Hotels Group více

TOP GURMÁN

Česneková pomazánka

Obecný názor většiny lidí je, že se při redukci váhy trápíte hlady více

TOP SPOLEČNOST

Veletrh For Toys

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR GAMES, FOR BABIES a BIOSTYL-ECOWORLD, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více