Jak používat krémy s UV faktorem

Text: Prima Žena
21. května 2019 | 15:00

Odpovídá: Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie s. r. o., www.klinikadermatologie.cz

jak_spravne_pouzivat_kremy_s_UV_1_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jak správně používat krémy s ochranným faktorem?
Nejdůležitější je nevystavovat se ultrafialovému záření zbytečně, tj. nechodit do solária, nepobývat na slunci mezi 11. – 15. hodinou, používat oděv a ochranné brýle, vyhledávat stín. Na odkryté části kůže je třeba nanášet opakovaně prostředky s ochranným faktorem, který má odpovídat typu naší pleti, nadmořské výšce, aktivitě, které se věnujeme apod. Každý moderní prostředek s ochranným filtrem se musí nanést na kůži půl hodiny před tím, než kůži UV záření vystavíme, v dostatečném množství a opakovaně (po koupání, zpocení, otření kůže ručníkem).

Co se děje s naší pokožkou když nepoužíváme krémy s ochranným faktorem?
Pokud se nechráníme před ultrafialovým zářením, dochází k akutnímu nebo chronickému poškození kůže. V prvním případě se můžeme spálit, po prudkém oslunění se na kůži může objevit opar, pokud užíváme některé léky, může se objevit vyrážka. Zdravotně závažnější je chronické poškození, neboť kůže jednak předčasně stárne (tvoří se na ní vrásky, pigmentové změny, je nepružná, tenká) a jednak na ní postupně vznikají přednádorové až nádorové změny v podobě např. solární keratózy, kožních karcinomů a melanomu.

Jak případně vzniklé problémy léčit?
Na naší klinice se věnujeme celé škále kožních problémů, proto ošetřujeme jak pacienty s akutním poškozením, tak s dlouhodobými změnami. Protože poznat kožní nádor včas je základem úspěšné léčby, používáme moderní metody diagnostiky přednádorových změn i nádorů pomocí celotělového screeningu a digitálního dermatoskopu. V případě, že je odhalen kožní nádor, jsme vybaveni pro jeho odstranění optimální metodou – chirurgicky s následným histologickým vyšetřením, event. pomocí vysokovýkonných laserů, kryoterapie či pomocí místně aplikovaných léků, kterými lze některé nádory léčit bez vzniku jizev. Problémy se stárnutím kůže řešíme pomocí laserového ošetření, chemickým peelingem, výplněmi nebo botulotoxinem.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Benefity přátelství

Také jste si všimla, jak se životní tempo stále zrychluje? Je těžké této tendenci více

TOP DOMOV

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více

TOP CESTOVÁNÍ

Hudební léto

Pro téměř sedm z deseti mladých lidí je oblíbenou letní zábavou návštěva hudebního více

TOP GURMÁN

Olomoucké tvarůžky

Letošní červen udělal definitivní tečku za dlouhým a hlavně chladnějším jarem, více

TOP SPOLEČNOST

Pohádkou to začíná…

Už jen něco málo přes měsíc zbývá do začátku Letních shakespearovských slavností více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více

Chytré řešení

Řešíte, jak rozdělit větší prostory bez stavebních úprav? Zajímavou variantou více