Jak používat krémy s UV faktorem

Text: Prima Žena
21. května 2019 | 15:00

Odpovídá: Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie s. r. o., www.klinikadermatologie.cz

jak_spravne_pouzivat_kremy_s_UV_1_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jak správně používat krémy s ochranným faktorem?
Nejdůležitější je nevystavovat se ultrafialovému záření zbytečně, tj. nechodit do solária, nepobývat na slunci mezi 11. – 15. hodinou, používat oděv a ochranné brýle, vyhledávat stín. Na odkryté části kůže je třeba nanášet opakovaně prostředky s ochranným faktorem, který má odpovídat typu naší pleti, nadmořské výšce, aktivitě, které se věnujeme apod. Každý moderní prostředek s ochranným filtrem se musí nanést na kůži půl hodiny před tím, než kůži UV záření vystavíme, v dostatečném množství a opakovaně (po koupání, zpocení, otření kůže ručníkem).

Co se děje s naší pokožkou když nepoužíváme krémy s ochranným faktorem?
Pokud se nechráníme před ultrafialovým zářením, dochází k akutnímu nebo chronickému poškození kůže. V prvním případě se můžeme spálit, po prudkém oslunění se na kůži může objevit opar, pokud užíváme některé léky, může se objevit vyrážka. Zdravotně závažnější je chronické poškození, neboť kůže jednak předčasně stárne (tvoří se na ní vrásky, pigmentové změny, je nepružná, tenká) a jednak na ní postupně vznikají přednádorové až nádorové změny v podobě např. solární keratózy, kožních karcinomů a melanomu.

Jak případně vzniklé problémy léčit?
Na naší klinice se věnujeme celé škále kožních problémů, proto ošetřujeme jak pacienty s akutním poškozením, tak s dlouhodobými změnami. Protože poznat kožní nádor včas je základem úspěšné léčby, používáme moderní metody diagnostiky přednádorových změn i nádorů pomocí celotělového screeningu a digitálního dermatoskopu. V případě, že je odhalen kožní nádor, jsme vybaveni pro jeho odstranění optimální metodou – chirurgicky s následným histologickým vyšetřením, event. pomocí vysokovýkonných laserů, kryoterapie či pomocí místně aplikovaných léků, kterými lze některé nádory léčit bez vzniku jizev. Problémy se stárnutím kůže řešíme pomocí laserového ošetření, chemickým peelingem, výplněmi nebo botulotoxinem.

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Trans komunita

Spolek Transparent, který pomáhá trans osobám při jejich začleňování do společnosti, více

TOP DOMOV

Titanzinek

Zapomeňte na tradiční vodojemy ve tvaru obří „řadicí páky“. Dnešní vodojem více

TOP CESTOVÁNÍ

Společné zážitky

Ten nejlepší dárek je dobře strávený společný čas. Užijte si se svými blízkými více

TOP GURMÁN

Vánoční cukroví

Tak zase po roce vyndáme formičky a pustíme se do pečení vánočního cukroví více

TOP SPOLEČNOST

Zkoleduj se

Adventní charitativní projekt vánočních koncertů ZKOLEDUJ SE, iniciovaný hercem více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Infuze vitaminu C

S příchodem chladnějšího počasí většinou udeří první vlna chřipek a nachlazení, více