Sluncem políbená…

Text: Prima Žena
3. června 2020 | 09:00

Možná jste se v minulosti bála používat opalovací krém, protože se vám po něm pokožka leskla, dělaly se vám pupínky, a navíc nevoněl úplně podle vašich představ. To všechno je minulost. Dnešní opalovací krémy jsou multifunkční – kromě toho, že chrání před UV zářením, ještě o pleť pečují, chrání ji před volnými radikály a existují i takové, které ji zkrášlí, zmatní(!) a rozjasní dřív, než se jí dotknou první sluneční paprsky.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Stinné stránky slunce
Všichni víme, že vystavovat pleť přímému slunečnímu záření je riziko, na druhé straně se lidský organismus bez slunečních paprsků neobejde. Přínosy i nebezpečí slunění shrnuje doktorka Hajnalka Méryová Faragó, expertka pro skincare Marionnaud: „Sluneční záření vyvolává v kůži celou řadu biologických procesů, které mohou být pro organismus užitečné, ale i škodlivé. Zabezpečuje syntézu vitaminu D3, který pomáhá udržovat zdravý metabolismus kostí. Kromě toho se mu připisuje preventivní účinek proti některým nádorovým onemocněním. Slunce také stimuluje tvorbu serotoninu, kterému se říká hormon štěstí a přispívá k psychické pohodě člověka. Sluneční záření je ale zodpovědné i za stárnutí kůže a povzbuzuje tvorbu volných radikálů, které napadají buněčné struktury, což může mít za následek vznik různých typů kožních nádorů.“

Pojďme se chránit
Vyhýbat se slunci zcela by byla chyba, a proto vše záleží na ochraně, kterou pleti poskytneme. „Alfou a omegou je používání krémů s ochranným faktorem, tzv. SPF (Sun Protection Filter). Tento faktor rámcově udává, na jak dlouho můžeme po nanesení daného přípravku vystavit kůži slunečnímu záření bez rizika jejího začervenání, výsledný čas chráněného pobytu na slunci ovšem závisí i na individuálním fototypu. Přípravky s ochranným faktorem vyšším než 50 však dokážou absorbovat víc než 99 procent UVB záření,“ vysvětluje doktorka Méryová.

O tom, které opalovací krémy jsou pro pleť nejlepší a nejbezpečnější, se vedou rozsáhlé diskuse. Minerálním opalovacím krémům (které poskytují kůži mechanickou ochranu tím, že paprsky odrážejí) bývá vyčítáno, že se těžko roztírají a ve většině případů obsahují neekologické nanočástice, zatěžující životní prostředí. Krémy na chemickém základě pronikají do pokožky, což zase u citlivých osob může vyvolávat podráždění, nebo dokonce alergické reakce.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Zdraví vztah

Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže více

TOP DOMOV

Dospívající děti

Na sebedůvěru dětí mají od počátku zásadní vliv matka s otcem. více

TOP SPOLEČNOST

Stezka Krkonoše

Přes 1 500 metrů dlouhá Stezka korunami stromů Krkonoše na okraji Janských Lázních více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více

Plánujete stítění?

V zimě už sice plánujeme letní dovolenou, ale jelikož nám není v našich domovech horko, více