Jak nás ovlivňují vůně?

Text: Prima Žena
5. března 2018 | 12:00

Pozitivních účinků aromatických látek si lidé cenili již ve starověku. Éterické oleje totiž dokážou působit na psychickou i tělesnou stránku člověka, ovlivnit náladu, odbourat stres, a dokonce probudit v těle léčebné procesy. Vůně lze přitom nejen čichat, ale třeba i využít při masážích. Jaké vůně jsou účinné pro stimulaci a povzbuzení a jaké naopak pomohou ke zklidnění a relaxaci? To se dozvíte v následujícím článku.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Čich je pro člověka jedním ze zásadních smyslů sloužících k poznávání okolního světa. Dle posledních výzkumů totiž člověk dokáže rozpoznat biliony různých vůni a pachů. Čichová kůra, která za vnímání pachů zodpovídá, je v úzkém vztahu s limbickým systémem, vliv čichu na emoční prožívání a mozkové procesy je tak nevyvratitelný. Vůně působí na lidské emoce, stimulují paměť a často vyvolávají vzpomínky, které jsou s nimi spojeny. Vůně a pachy hrají navíc velmi důležitou úlohu i při volbě partnera a v mezilidské komunikaci.

Příznivé účinky éterických olejů je možné užívat dvěma způsoby – prostřednictvím čichu, nebo vstřebáváním přes kůži. V prvním případě je možné účinné látky éterických olejů inhalovat, využít aromalampy či si namíchat osobní parfém, který vám bude kdykoliv asociovat příjemné pocity. Přes kůži poté tělo vstřebá účinné látky nejlépe prostřednictvím masáže. „Aromatické relaxační masáže uvolní člověka po fyzické i psychické stránce. Dle typu zvoleného oleje dokáže masáž člověka zbavit napětí a stresu, uvolnit ho, ale i nakopnout k potřebnému výkonu. Záleží tak pouze na tom, co klient od masáže očekává,“ komentuje Tomáš Svoboda z Aqualandu Moravia, kde mohou návštěvníci využít různé druhy masáží.

Když potřebujete vypnout, pomůže levandule
V případě, že za sebou máte náročné období a potřebujete na chvíli vypnout, pomohou vám éterické oleje z řad relaxantů. Právě ty pomáhají odpočívat, zbavovat stresu a napětí. Mezi nejúčinnější relaxanty patří například levandule. Olej z levandule pomáhá uvolňovat psychické napětí a stres a zlepšovat koncentraci, vůně levandule navíc tělu dodává pocit klidu a pozitivního naladění. Masáž levandulovým olejem pak pomáhá při snižování krevního tlaku, preventivně působí i proti chřipce a nachlazení, vůně levandule také podporuje klidný spánek. Mezi další relaxanty patří například heřmánek, meduňka, mandarinka nebo hřebíček.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Bouře emoci

Záchvaty vzteku, pobrekávání anebo řev „na plné koule“. více

TOP DOMOV

Osobitý nábytek

Společnost JV Pohoda, že nabízí nábytek pro “individualisty", tedy pro lidi, více

TOP CESTOVÁNÍ

Švestkové lázně

Švestky mají kromě tolik oblíbeného uplatnění v gastronomii více

TOP GURMÁN

Proteinová snídaně

Věděli jste, že když si dopřejete své oblíbené celozrnné pečivo nebo ovesnou kaši, více

TOP SPOLEČNOST

World of Beauty

„Předjarní“ veletrh WORLD OF BEAUTY & SPA bude opět ve znamení jarních trendů více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Švestkové lázně

Švestky mají kromě tolik oblíbeného uplatnění v gastronomii více

Pořiďte si tenisky

Přestože venku to ještě není ani zdaleka na tričko, nové kolekce v obchodech více