V dětství získáváme návyky v péči o zuby

Text: Prima Žena
7. listopadu 2019 | 15:00

Už ve chvíli prořezání začínají na zuby působit vnější vlivy a dětské zoubky přicházejí do styku s největším nepřítelem – se zubním plakem. Pokud se zubní plak hned od začátku důkladně neodstraňuje, může vést k onemocnění zubů i dásní a v dospělosti i k závažnějším zánětlivým stavům – parodontitidě, která může skončit až ztrátou zubů.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Zdravé zuby jsou důležité pro celkové zdraví dítěte, pomáhají mu jíst a mluvit. Intenzivní a kvalitní péče o ústní dutinu navíc pomáhá při správném růstu zubů. Naučte své děti už teď, jak o zuby správně pečovat.

Vše začíná od prvního prořezaného zubu
Stomatologové se shodují, že většina rodičů dnes zanedbává péči o dětský chrup. Proto děti nezvládají správnou techniku čištění zubů a jejich kazivost je v České republice opravdu vysoká. Zubní kaz navíc, navzdory rozšířenému přesvědčení, nepatří mezi dědičná onemocnění a vzniká pouze z důvodu špatné a nedůkladné péče o ústní dutinu.

Mléčné zoubky jsou navíc náchylnější k tvorbě hlubokých kazů zasahujících do dřeně víc než zuby dospělého člověka. Sklovina dočasného chrupu u dětí je měkčí a mají tendenci k rychlému poškození působením bakterií zralého plaku. „Rodiče by už od začátku měli dbát na správné čištění zubů svých ratolestí a už od prvního prořezaného zubu o ně pečovat. Čím budou děti vnímavější, je třeba jim vštěpovat správné hygienické návyky, aby si uvědomily, že péče o zuby je opravdu důležitá,“ říká dentální hygienistka Jana Norkin.

Pokud nevíte, jak o dětské zuby správně pečovat či jaký dětský kartáček zvolit, nebojte se zeptat svého zubaře. Lepší je se zeptat, než vše podcenit. „Ne vždy mají rodiče správnou techniku naučenou. Váš lékař vám rád poradí, jak o zuby pečovat a jakou technikou je čistit. V každém případě není na škodu si na pomoc vzít také elektrický kartáček. Širokou nabídku má například značka Oral-B,“ dodává. Důležité je čistit zuby dvakrát denně.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Dokonalý Valentýn

Svátek sv. Valentýna počítají zamilovaní k nejdůležitějším dnům v roce. více

TOP DOMOV

Jaro je tu

Bez květů zářivých barev nebo třeba bylinek pro domácí kuchyni si už neumíme balkon více

TOP CESTOVÁNÍ

Zimní sporty

Venku to sice na sníh nevypadá, ale na horách si ho určitě užijete dostatek! více

TOP GURMÁN

Koktejly Absolut

Recyklovat jdou i drinky. Švédská vodka Absolut přichází s novou limitovanou edicí lahve více

TOP SPOLEČNOST

Veletrh For Wood

České stavebnictví zažívá boom i v oblasti dřevostaveb. Jaké novinky a trendy více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Doušek pohody

Vybírat vánoční dárky pro dědečka, kamarádku, tchýni či kolegu může být oříšek více