V dětství získáváme návyky v péči o zuby

Text: Prima Žena
7. listopadu 2019 | 15:00

Už ve chvíli prořezání začínají na zuby působit vnější vlivy a dětské zoubky přicházejí do styku s největším nepřítelem – se zubním plakem. Pokud se zubní plak hned od začátku důkladně neodstraňuje, může vést k onemocnění zubů i dásní a v dospělosti i k závažnějším zánětlivým stavům – parodontitidě, která může skončit až ztrátou zubů.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Zdravé zuby jsou důležité pro celkové zdraví dítěte, pomáhají mu jíst a mluvit. Intenzivní a kvalitní péče o ústní dutinu navíc pomáhá při správném růstu zubů. Naučte své děti už teď, jak o zuby správně pečovat.

Vše začíná od prvního prořezaného zubu
Stomatologové se shodují, že většina rodičů dnes zanedbává péči o dětský chrup. Proto děti nezvládají správnou techniku čištění zubů a jejich kazivost je v České republice opravdu vysoká. Zubní kaz navíc, navzdory rozšířenému přesvědčení, nepatří mezi dědičná onemocnění a vzniká pouze z důvodu špatné a nedůkladné péče o ústní dutinu.

Mléčné zoubky jsou navíc náchylnější k tvorbě hlubokých kazů zasahujících do dřeně víc než zuby dospělého člověka. Sklovina dočasného chrupu u dětí je měkčí a mají tendenci k rychlému poškození působením bakterií zralého plaku. „Rodiče by už od začátku měli dbát na správné čištění zubů svých ratolestí a už od prvního prořezaného zubu o ně pečovat. Čím budou děti vnímavější, je třeba jim vštěpovat správné hygienické návyky, aby si uvědomily, že péče o zuby je opravdu důležitá,“ říká dentální hygienistka Jana Norkin.

Pokud nevíte, jak o dětské zuby správně pečovat či jaký dětský kartáček zvolit, nebojte se zeptat svého zubaře. Lepší je se zeptat, než vše podcenit. „Ne vždy mají rodiče správnou techniku naučenou. Váš lékař vám rád poradí, jak o zuby pečovat a jakou technikou je čistit. V každém případě není na škodu si na pomoc vzít také elektrický kartáček. Širokou nabídku má například značka Oral-B,“ dodává. Důležité je čistit zuby dvakrát denně.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Pevný vztah

Američtí vědci přišli s překvapivým zjištěním. Indikátor pevného vztahu leží více

TOP DOMOV

Desinfekce pračky

Už máte dost toho zašedlého a nepěkně vonícího prádla? Chcete z pračky místo více

TOP CESTOVÁNÍ

Zimní dovolená

Skvělé lyžování, dovádění na sněhu, perfektní ubytování a vynikající restaurace více

TOP GURMÁN

Česneková pomazánka

Obecný názor většiny lidí je, že se při redukci váhy trápíte hlady více

TOP SPOLEČNOST

Marcel Wanders

Světový designer Marcel Wanders navrhl koncept interiéru pro luxusní více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Náhrdelník Maxima

MAXIMA, jméno, které slibuje jedinečnost a bezkonkurenční krásu. více

Desinfekce pračky

Už máte dost toho zašedlého a nepěkně vonícího prádla? Chcete z pračky místo více