Antibiotika nejsou všelék!
Text: David Klein
18. září 2008 | 18:00
Když Alexander Fleming v roce 1929 objevil penicilin, jistě netušil, jak zneužívaným lékem se stane. Při správném nasazení přitom dokáží antibiotika odvést skutečně nenahraditelnou práci.
Přesto ale nastane situace, kdy škodí - mohou mít neblahý vliv na činnost jater, ledvin nebo nervové soustavy a jsou také schopny ovlivnit funkci zažívacího traktu. Antibiotika totiž kromě toho, že zničí bakterie způsobující infekci, zlikvidují také přirozené „obyvatele“ tlustého střeva. Zároveň také urychlují pohyby střev a žaludku, díky kterým se posouvá strava vpřed, takže se potrava správně nenatráví a nevstřebá se z ní dostatečné množství tekutiny. Po podání antibiotik může dojít také k rozvoji zánětu střevní sliznice.
Tyto komplikace je možno léčit dietní, nedráždivou stravou, dostatečným přísunem tekutin a látek podporujících znovuosídlení střevní sliznice. Musí se ale počítat s tím, že obtíže se mohou opakovat - k recidivě dochází až u čtvrtiny takto postižených pacientů.
Antibiotika bez důvodu
Až polovina antibiotik, které svým pacientům předepíšou čeští dětští lékaři, je ordinována nesprávně nebo zbytečně. Zejména u virových infekcí dýchacích cest, při rýmě nebo nachlazení jsou antibiotika zcela neúčinná. Vedle infekcí dýchacích cest se antibiotika nejčastěji užívají u dětských zánětů středního ucha. Ačkoli se většinou tyto infekce vyřeší samy, odůvodňuje se pravidelné užívání antibiotik argumentem "pro všechny případy”. Nesprávné užívání antibiotik navíc mění vlastnosti mikrobů, které onemocnění způsobují.
V Česku jsou antibiotika předepisována každému čtvrtému dítěti. Na Slovensku dokonce každému druhému. Spotřeba antibiotik je i v rámci Evropy dost rozdílná. Třeba Holandsko má devět definovaných denních dávek na tisíc obyvatel a den, Česká republika dnes asi 20 a Francie má 35. Závisí to i na sociálním a kulturním zázemí té které země. Z materiálu vědecké rady ministerstva zdravotnictví též vyplývá, že nadměrné užívání antibiotik je i drahé, země na něm ročně tratí asi miliardu korun.
« předchozí strana 1 2 3 další strana »










