Bojujte s žilními problémy

Text: Prima Žena
22. listopadu 2019 | 12:00

Z dlouhodobé statistiky Žilní kliniky v Praze vychází jeden operovaný muž na pět žen. Primář této kliniky MUDr. Ota Schütz jako hlavního viníka nehezkých metliček na dámských nohách, a v horším případě křečových žil, označil genetické dispozice. Otázkou tedy je, jestli je možné se jim přesto ubránit. Dnešní povídání jsme právě proto zaměřili především na prevenci.

bojujte_se_zilnimi_problemy_1_PZ.jpg bojujte_se_zilnimi_problemy_2_PZ.jpg bojujte_se_zilnimi_problemy_3_PZ.jpg bojujte_se_zilnimi_problemy_4_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Základní otázka zní, zda je vůbec možné s vrozenými dispozicemi, které se týkají i žilních problémů na dolních končetinách, nějak bojovat? Co všechno byste označil jako vhodnou prevenci?
Mají-li rodiče z jedné nebo současně i z druhé strany křečové žíly, potom je dispozice vysoká – až 90 procent. Je vhodné se na možnost vzniku křečových žil neboli varixů připravit, neboť je pravděpodobné, že se někdy během života objeví. S touto informací je však třeba nakládat zodpovědně, neboť možnost prevence vzniku a rozvoje křečových žil existuje. Měli bychom se tedy snažit všemi možnými prostředky ji aplikovat.

Prvořadou prevencí je správná životospráva. Jedná se o racionálně vyváženou stravu, nejen co se týče rozložení živin, ale i množství, kvality a časového harmonogramu příjmu potravin během dne. Zcela nevhodná je nadváha, a to přímou úměrou: čím větší nadváha, tím větší problémy s varixy.

Další již cílenou prevencí je omezování, nebo ideálně vyhýbání se statickému zatížení dolních končetin dlouhým stáním a sezením. Nemůžeme-li se tomu zcela vyhnout, doporučujeme kvalitní elastické zdravotní punčochy podle rozsahu varixů. Nejsou-li problémy ani křečové žíly, ve většině případů postačí podpůrné punčochy I. kompresní třídy. Při výskytu varixů nebo i při problémech, kterými jsou provázeny, jsou nutným řešením punčochy II. kompresní třídy. Jejich typ – zda podkolenky, punčochy či punčochové kalhoty – určí lékař. Většinou rovnou doporučujeme dlouhé stehenní zdravotní punčochy.

Další důležitou prevencí je výběr vhodné hormonální antikoncepce.


« předchozí strana 1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Zdraví vztah

Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže více

TOP DOMOV

Dveřní kování

Odpovídá Kristina Boda, ředitelka firmy Cobra, největšího českého více

TOP SPOLEČNOST

Diamantový příběh

Gabriela Dědičová pracuje v oboru DIAMANTŮ přes 10 let. Svoji kariéru začínala více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Skincare dieta

Zatímco jsou všichni zaneprázdněni debatou o novoročních dietách, švédská skintech více

Česká síťovka

Vyrábí se od roku 1926, patří k symbolům éry socialismu, nyní se stává retro hitem více