Čechům chybí jód

Text: Prima Žena
28. května 2013 | 09:00

Hrozí Čechům vážná rizika z nedostatku jódu? Na X. konferenci k řešení jodového deficitu v ČR se odborníci názorově rozdělili na dva tábory. Zatímco meziresortní komise zodpovědná za dostatečný přísun jódu všem obyvatelům České republiky označila problém saturace populace za zvládnutý, lékaři z praxe si to nemyslí. Podle endokrinologů jód v českém prostředí jednoznačně chybí a jeho nedostatek stále ohrožuje především těhotné a kojící ženy, malé děti a seniory.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jód tvoří nejvýznamnější hormonální složku štítné žlázy, jejíž účinky v organismu provázejí člověka po celý život. Podílí se na řízení významných životních funkcí, zodpovídá za rychlost a funkčnost látkové přeměny základních živin, dohlíží na jednotlivé fáze růstu a vývoj svalového aparátu. „Ovšem prioritní úlohu hraje jód v období vytváření a vyzrávání centrální nervové soustavy, které probíhá od prenatálního stadia do tří let věku. Pokud v tomto období nemá těhotná a kojící žena dostatek jódu, může dítě postihnout neurologický defekt,“ upozornila odbornice na význam jódu pro lidský organismus Zuzana Hlinecká.

Přední endokrinologové zdůrazňují, že hormony štítné žlázy ovlivňují nejdůležitější orgány lidského organismu už na počátku šestého týdne od početí, tedy na přelomu prvního a druhého trimestru těhotenství. Požadavek na množství hormonu štítné žlázy, produkovaného díky správnému příjmu jódu, se v tomto období zvyšuje až pětsetkrát. Proto lékaři nabádají těhotné a kojící ženy k příjmu alespoň 250 mikrogramů jódu denně.

„V první polovině těhotenství je zárodek a následně plod, který ještě nemá vyvinutou vlastní štítnou žlázu, naprosto závislý na mateřských hormonech, při kojení pak matka ztrácí až 115 mikrogramů denně,“ uvedla Zuzana Hlinecká. Podle endokrinologů přitom běžná strava v českém prostředí nemůže těmto rizikovým skupinám stačit a doporučují celoplošnou saturaci těhotných a kojících žen v dávce 100 mikrogramů. Jako ideální přípravek se nabízí Jodis koncentrát, bez chuti a zápachu vhodný pro děti, těhotné ženy i seniory.

Ačkoli Meziresortní komise pro řešení jodového deficitu v České republice dohlíží na obohacování soli i příkrmů hospodářských zvířat jódem, potřeby moderní populace, zvlášť v raném vývoji novorozence, se podle endokrinologů neustále zvyšují. „V našich podmínkách je těžké přijímat dostatek jódu v běžné stravě. Z balení soli jód po otevření za čas vyprchává, navíc ne každý výrobce

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP DOMOV

Krásná dlažba

Prostory jako je terasa či zahrada nejenže dotvářejí vzhled našeho domu více

TOP CESTOVÁNÍ

Město pokladů

Harrachov - Kdybyste měli přisoudit Harrachovu nějaký výstižný titul více

TOP GURMÁN

Křupejte bez výčitek

Ochutnáte jeden, a musíte spořádat celé balení. Chipsy – symbol nezdravého jídla více

TOP SPOLEČNOST

Letní scéna Harfa

Terasy Harfa, nový multifunkční prostor na střeše Galerie Harfa v Praze – Libni, více

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování patří odjakživa k sobě. Přestože to letos více

Severský design

Mohou tradiční designové přístupy a nová perspektiva fungovat dohromady? více

Diamantový příběh

Gabriela Dědičová pracuje v oboru DIAMANTŮ přes 10 let. Svoji kariéru začínala více