Češi jsou vyznavači skupinových cvičení

Text: Prima Žena
19. ledna 2020 | 09:00

Když se v roce 1989 zvedla opona, za kterou už téměř 15 let běžel aerobik, mnoho žen i mužů skupinová cvičení nadchla. V současnosti patříme mezi aerobikové velmoci, a to jak ve skupinách, tak v jednotlivcích. Kromě temperamentního aerobiku si ale získávají stále větší oblibu i pomalejší formy skupinových cvičení. Jedničkou ve vzdělávání instruktorů je pak Škola fitness profesionálů FISAF.cz.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Česká republika si už řadu let drží postavení respektované aerobikové velmoci. Naši závodníci si vozí cenné medaile z mistrovství světa i Evropy a po Olze Šípkové a Denise Barešové máme od loňska i třetí mistryni světa v aerobiku v historii, mladičkou Adélu Citovou, která titul získala ve svých 19 letech.

Také ve skupinových cvičeních si vedeme velmi dobře. Dá se říct, že i tady fungují tradice?
„Slovo tradice bych spíš použila u Sokola a troufám si říct, že právě on dal dobrý základ pro vývoj pohybových aktivit v ČR. Skupinové lekce, které známe v současné podobě, ale před rokem 1989 neexistovaly. V sokolovnách se provozovala různá cvičení pro ženy, např. známá „džezgymnastika“, a teprve po pádu komunismu nastal ve fitness odvětví velmi rychlý vývoj. Nejenže se zvedla opona, za kterou aerobik frčel již 10–15 let před námi, ale z fitness se stal byznys a různé kluby začaly nabízet nejen posilovny, ale i sály se skupinovými lekcemi,“ vysvětluje Kateřina Bímanová, předsedkyně vzdělávací komise Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Umění dokázat „čapnout“ klienta
Skupinová cvičení, ať už jsou zaměřena jakýmkoli směrem, vyžadují to samé, co každý jiný sport. Proto i v tomto případě platí – chci-li ho ovládat, musím trénovat.  „Velmi často se stává, že klient přijde na skupinové cvičení, a jelikož mu to hned nejde, tak to vzdá a řekne „to mě nebaví“… Jasně, že ho to nebaví – vše nás přece baví až poté, co se to pořádně naučíme. Takže je potřeba vytrvalost, trpělivost a hlavně – dobrý instruktor. Ten musí umět „čapnout“ klienta, aby se vracel, trénoval a aby ho to bavilo. Pak dochází k uvolnění těch pověstných endorfinů, no a samozřejmě se při pravidelném docházení na lekce dostaví i výsledky ve spalování či formování postavy,“ říká Kateřina Bímanová. Právě v oblasti skupinových cvičení má Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz unikátní pozici na českém trhu, a to zejména díky 20 letům zkušeností s vedením kurzů pro instruktory aerobiku, bodystylingu a dalších forem skupinových cvičení. Hlavní školitelé pod vedením Kateřiny Bímanové byli často přímo autory daných cvičebních programů.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Sexuální apetit

Polovina žen se potýká se špatným sexuálním zdravím, třetina nemá na milování vůbec více

TOP DOMOV

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie i rolety patří mezi nejoblíbenější venkovní stínicí prvky rodinných více

TOP CESTOVÁNÍ

Přírodní bahno

Tělové zábaly jsou vynikajícím doplňkem při péči o pokožku. A pokud se při nich více

TOP GURMÁN

Poklad Jižní Ameriky

Ekvádor obvykle nenajdete na seznamu největších producentů kávy. více

TOP SPOLEČNOST

Světové opery

Multiplexy Cinema City přidávají do svého programu slavné operní tituly, více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Česká síťovka

Vyrábí se od roku 1926, patří k symbolům éry socialismu, nyní se stává retro hitem více