Co je důležité pro vegany a vegetariány

Text: Prima Žena
16. srpna 2019 | 12:00

Vegetariánská a veganská strava obsahuje širokou nabídku obilovin, ovoce, zeleniny, ořechů, luštěnin a semínek, u většiny vegetariánů též mléčné výrobky a vejce. V této stravě je dostatek vlákniny, kyseliny listové, hořčíku, draslíku, vitaminu A, C a E
i antioxidantů.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Vynecháním produktů živočišného původu v dospělém věku je třeba myslet na doplnění některých složek stravy, které jsou pro lidské zdraví potřebné a kontrolovat, zda organismus netrpí nízkou hladinou či deficitem těchto látek. „Oblasti nedostatku některých složek stravy nebo rozvíjející se poruchu metabolických dějů ukáže laboratorní vyšetření krve. Včas na problém upozorní, takže lze předejít případným důsledkům a poškození zdraví.  Pravidelné kontroly pak ujistí, zda zvolená současná skladba diety a přidané doplňky stravy obsahují vše potřebné,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Která laboratorní vyšetření jsou pro vegany a vegetariány potřebná?

Krevní obraz – patří k velmi důležitým vyšetřením. Ukazuje počet červených krvinek, které přenášejí kyslík do tkání, jejich velikost, množství krevního barviva hemoglobinu, na který se kyslík váže, a další parametry. „Nedostatečný příjem železa i bílkovin se projeví anémií z nedostatku železa. Postupně se objevují potíže jako je únava, slabost, točení hlavy či bolesti hlavy,“ upozorňuje MUDr. Petr Podroužek. Pokud se tento stav neupraví, objeví se  i dušnost, tj. pocit nedostatku vzduchu. Poté pacient již pravděpodobně vyhledá lékaře. Dále krevní obraz ukazuje počet bílých krvinek a podrobněji i tzv. diferenciální rozpočet bílých krvinek, jejich rozdělení na jednotlivé kategorie. Jednotlivé typy bílých krvinek mají specializované funkce. Změny v jejich procentuálním zastoupení mohou ukázat na možné onemocnění – například bakteriální či virové infekce. 

Ferritin, hladina železa a transferin.   Hlavní funkcí bílkoviny ferritinu je uskladnění železa v organismu. Dostatečné množství ferritinu je zásadní pro dostatečnou tvorbu hemoglobinu, barviva červených krvinek, které váže kyslík, a krvinky jej přenášejí do tkání. Snížení hladin ferritinu může vést k anémii z nedostatku železa a změnám v krevním obrazu. Doplnění zásob železa v organismu vyžaduje nejen suplementaci železem, ale i dostatek proteinů  a energetických zdrojů pro tvorbu hemoglobinu.                                                                   

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Trans komunita

Spolek Transparent, který pomáhá trans osobám při jejich začleňování do společnosti, více

TOP DOMOV

Saphir Diamant

Je elegantní, ladná, moderní i nadčasová. Německá porcelánka Königlich Tettau více

TOP CESTOVÁNÍ

Společné zážitky

Ten nejlepší dárek je dobře strávený společný čas. Užijte si se svými blízkými více

TOP GURMÁN

Rýžové chipsy

Rýžové chipsy jsou skvělým způsobem, jak ukojit malý dopolední nebo odpolední hlad více

TOP SPOLEČNOST

Dobré skutky Mixitu

Do tubusů Mixit.cz se nevejde zdaleka jen zrní. Od 19. listopadu do 31. prosince více

Doušek pohody

Vybírat vánoční dárky pro dědečka, kamarádku, tchýni či kolegu může být oříšek více

Infuze vitaminu C

S příchodem chladnějšího počasí většinou udeří první vlna chřipek a nachlazení, více

Desinfekce pračky

Už máte dost toho zašedlého a nepěkně vonícího prádla? Chcete z pračky místo více