Co je důležité pro vegany a vegetariány

Text: Prima Žena
16. srpna 2019 | 12:00

Vegetariánská a veganská strava obsahuje širokou nabídku obilovin, ovoce, zeleniny, ořechů, luštěnin a semínek, u většiny vegetariánů též mléčné výrobky a vejce. V této stravě je dostatek vlákniny, kyseliny listové, hořčíku, draslíku, vitaminu A, C a E
i antioxidantů.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Vynecháním produktů živočišného původu v dospělém věku je třeba myslet na doplnění některých složek stravy, které jsou pro lidské zdraví potřebné a kontrolovat, zda organismus netrpí nízkou hladinou či deficitem těchto látek. „Oblasti nedostatku některých složek stravy nebo rozvíjející se poruchu metabolických dějů ukáže laboratorní vyšetření krve. Včas na problém upozorní, takže lze předejít případným důsledkům a poškození zdraví.  Pravidelné kontroly pak ujistí, zda zvolená současná skladba diety a přidané doplňky stravy obsahují vše potřebné,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Která laboratorní vyšetření jsou pro vegany a vegetariány potřebná?

Krevní obraz – patří k velmi důležitým vyšetřením. Ukazuje počet červených krvinek, které přenášejí kyslík do tkání, jejich velikost, množství krevního barviva hemoglobinu, na který se kyslík váže, a další parametry. „Nedostatečný příjem železa i bílkovin se projeví anémií z nedostatku železa. Postupně se objevují potíže jako je únava, slabost, točení hlavy či bolesti hlavy,“ upozorňuje MUDr. Petr Podroužek. Pokud se tento stav neupraví, objeví se  i dušnost, tj. pocit nedostatku vzduchu. Poté pacient již pravděpodobně vyhledá lékaře. Dále krevní obraz ukazuje počet bílých krvinek a podrobněji i tzv. diferenciální rozpočet bílých krvinek, jejich rozdělení na jednotlivé kategorie. Jednotlivé typy bílých krvinek mají specializované funkce. Změny v jejich procentuálním zastoupení mohou ukázat na možné onemocnění – například bakteriální či virové infekce. 

Ferritin, hladina železa a transferin.   Hlavní funkcí bílkoviny ferritinu je uskladnění železa v organismu. Dostatečné množství ferritinu je zásadní pro dostatečnou tvorbu hemoglobinu, barviva červených krvinek, které váže kyslík, a krvinky jej přenášejí do tkání. Snížení hladin ferritinu může vést k anémii z nedostatku železa a změnám v krevním obrazu. Doplnění zásob železa v organismu vyžaduje nejen suplementaci železem, ale i dostatek proteinů  a energetických zdrojů pro tvorbu hemoglobinu.                                                                   

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Regenerace těla

Schůzka, porada, služební cesta a plný kalendář až do Vánoc? Pracovní tempo dnešní doby více

TOP DOMOV

Pračky a sušičky

Představte si pračku a sušičku, která vám rozumí. Ví, jaké máte prací návyky, více

TOP CESTOVÁNÍ

Vysněná dovolená

Češi jsou známí svou spořivostí, úspory si v Česku tvoří většina domácností. Z průzkumu více

TOP GURMÁN

Tvarohový koláč

Máte doma přebytky ovoce a nestíháte je jíst? Co takhle si jeho lahodnou chuť více

TOP SPOLEČNOST

Manga miluje Muchu

Co má společného český secesní malíř s japonským komiksem? Víc, než by se mohlo zdát! více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Vůně Provence

Vzpomínáte, jaké to bylo odpočívat ve stínu olivovníku v Provence více