Dítě je chodící biologická bombička

Text: Prima Žena
25. listopadu 2019 | 12:00

Imunitní systém dětí se od toho dospělého liší. Dětská imunita je ještě nezkušená a nevyzrálá, proto jsou děti častěji nemocné. Proděláváním nemocí se jejich obranyschopnost učí odvádět svou práci. Nejurputnější boje musí imunitní systém svádět při nástupu dítěte do školky, obzvláště, pokud se tak stane před třetími narozeninami dítka.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Kolik běžných nachlazení v prvním roce školky je v normě a kdy je naopak třeba začít panikařit? A jak dětskou imunitu posilovat? To a mnoho dalšího ve svém komentáři prozradí zkušený dětský lékař MUDr. Richard Rýznar.

První věta každé učebnice pediatrie zní: dítě není zmenšenina dospělého člověka. Tato poučka samozřejmě platí i pro imunitu dětí, obzvláště pak předškoláků. Zatímco školáci a teenageři již mají obranyschopnost srovnatelnou s dospělými – případně dokonce ještě výkonnější –, imunita malých dětí do pěti let se označuje jako nezralá nebo naivní. V praxi tento fakt znamená, že se batolata a mladší předškoláci mnohem častěji než dospělí potýkají s infekcemi, jejichž průběh je navíc závažnější a projevy výraznější. Nejmladší kojenci jsou proti tomuto chráněni lépe, protože v jejich organismu kolují protilátky získané od matky v děloze a částečně také při kojení. Jak ale dítě roste, tato „zásoba“ mizí a dětský organismus si své protilátky musí začít tvořit sám. Dětská imunita je tedy slabší než ta dospělého. Na druhou stranu se však poměrně často u menších dětí setkáváme s přehnanými reakcemi imunitního systému na látky v potravě a okolí, tedy alergeny. Laicky řečeno – dítě se takzvaně „osype“ po všem možném. V této oblasti lékaře nejvíce trápí vyrážky po podání antibiotik. Ty většinou nepředstavují přecitlivělost na dané antibiotikum, ale právě spíš příliš hysterickou reakci nezkušené imunity.

Největší zátěž: Nástup do dětského kolektivu
S nástupem dítěte do školky obecně čeká jeho imunitní systém vpravdě titánská zátěž. Proto také pediatři zrovna nadšeně nevítali úsilí politiků ustanovit „právo na školku“ všem dětem už od dvou let. V kolektivu dětí, zvláště pokud jde o větší skupiny, kolují stovky různých druhů virů, desítky bakterií, mykoplasmat, kvasinek a parazitů. Na každé setkání s novým patogenem reaguje imunita dítěte standardním způsobem: dostaví se horečka, zvýší se prokrvení sliznic a sekrece hlenu. Dítě zkrátka onemocní. V tomto ohledu je dobré myslet na to, že po odeznění nemoci by vždy měla následovat optimálně až trojnásobná doba rekonvalescence, aby se imunita po „boji“ posílila.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Dieta ve vztahu

Ve vztahu se běžně podporujeme, pomáháme si a sdílíme dobré i špatné. více

TOP DOMOV

Titanzinek

Zapomeňte na tradiční vodojemy ve tvaru obří „řadicí páky“. Dnešní vodojem více

TOP CESTOVÁNÍ

Společné zážitky

Ten nejlepší dárek je dobře strávený společný čas. Užijte si se svými blízkými více

TOP GURMÁN

Vánoční cukroví

Tak zase po roce vyndáme formičky a pustíme se do pečení vánočního cukroví více

TOP SPOLEČNOST

Dobré skutky Mixitu

Do tubusů Mixit.cz se nevejde zdaleka jen zrní. Od 19. listopadu do 31. prosince více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Infuze vitaminu C

S příchodem chladnějšího počasí většinou udeří první vlna chřipek a nachlazení, více

Náhrdelník Maxima

MAXIMA, jméno, které slibuje jedinečnost a bezkonkurenční krásu. více