Dobrý sluha, špatný pán

Text: Prima Žena
20. prosince 2018 | 09:00

V poslední době se hodně hovoří o nebezpečí vzájemného působení různých léků, kdy kombinace různých účinných látek může způsobit nečekané komplikace. Ty ale mohou nastat i mezi léky se stejnou účinnou látkou, kdy třeba jen „nevíme“, že se v druhém přípravku nachází stejná látka, kterou už jsme si vzali v jiném léku dříve. Typickým příkladem je velmi oblíbený a účinný paracetamol. V Evropě i USA jsou každoročně popisovány tisíce intoxikací. Jen toxikologické informační středisko VFN a 1. LF UK v roce 2015 konzultovalo 524 případů předávkování paracetamolem.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Příbalové letáky nejsou žádné nutné zlo
Paracetamol je léčivá látka celé řady známých léků působících proti horečce a bolesti. Patří mezi bezpečné léky, ovšem pouze v případě, že je dávkován v předepsaném množství. Lidé jej přitom často užívají nadměrně, aniž si to uvědomují. Většinou proto, že je součástí mnoha kombinovaných přípravků, užívaných při chřipce a nachlazení, kterými nás bombardují reklamy.  Paracetamol najdeme ve formě klasických tablet, šumivých tablet, čípků, sirupů a prášků určených k přípravě horkých nápojů. Je součástí i léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis. V České republice je registrovaných cca 67 takových léčivých přípravků. Povinným obsahem každého balení je přitom příbalová informace výrobce, ve které mj. informuje o obsažených účinných látkách, doporučeném dávkování či nežádoucích účincích. Přečtení těchto informací by proto mělo patřit k základním úkonům před užitím jakéhokoliv přípravku. 

Nejčastěji užívanými volně prodejnými léky obsahujícími paracetamol jsou například tyto přípravky: Paralen, Panadol, Coldrex, Paramax, Acifein, Ataralgin, Coldrex, Migralgin, Panadol, Saridon, Valetol, Vicks Symtomed nebo Theraflu. Z léků na lékařský předpis jsou to léky Apo-Tramadol/Paracetamol, Doreta, Foxis, Korylan, Medracet, Palgotal, Spasmopan, Talvosilen, Tutus, Ultracod a Zaldiar.

Dobrý sluha, zlý pán
Paracetamol je při správném užití velmi bezpečný lék, jenž je vhodný pro děti, dospělé, seniory, dokonce i pro těhotné a kojící. Pacienti ho dobře snáší, nedráždí žaludek, neovlivňuje glykémii (hladinu cukru v krvi), a proto je vhodný i pro diabetiky.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Postelové hrátky

V novém roce budou hrát prim zejména inteligentní erotické pomůcky více

TOP DOMOV

Interiérové dveře

Ať už se chystáte zařizovat nový byt nebo rekonstruovat, dveře budou nepochybně více

TOP CESTOVÁNÍ

Wellness a relax

Augustiniánský dům je rodinný wellness & spa hotel ****superior, více

TOP GURMÁN

Mixitella od Mixit

Hoď tam kupu oříšků, pořádnou hrst čokolády a rozmixuj. více

TOP SPOLEČNOST

For Decor & Home

První jarní nádech přinese už v lednu kontraktační veletrh dekorací, skla, více

Perfektně uklizeno

Prázdninový režim pomalu končí. Vaše rodina se vrací zpět více

Vánoční dárky

Druhá adventní neděle je již za námi a než se nadějeme, budeme míchat bramborový salát více

Waterdrop

Odložte ponožky a kosmetiku na jinou příležitost a dejte letos přednost více