Hygiena při cestování do exotických zemí

Text: Prima Žena
20. března 2020 | 12:00

Kdo by neodolal pohádkovým plážím s bílým pískem a palmami, pokrmům exotických kuchyní a dnům plným slunění a koupání? Dovolená v tropech má však i svá rizika. Mezi ně stále ještě patří exotické nemoci. Ačkoli se hygienické podmínky v turisticky oblíbených destinacích neustále zvyšují, případy nákazy, i když spíše ojedinělé, stále existují. Jak nemocem předcházet a zajistit tak, že vám z dovolené zůstanou jen příjemné vzpomínky?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Myjte si ruce
Vždy a všude. To je základní pravidlo, které je třeba dodržovat, chceme-li si zachovat zdraví. Použít můžete třeba i desinfekční gel. Mytí rukou je hlavní prevencí žloutenky, která se dodnes v některých exotických destinacích v menší míře vyskytuje. Až si tedy budete užívat svou vysněnou dovolenou na Srí Lance, nezapomeňte na toto základní hygienické pravidlo myslet.
 
Dbejte o svou imunitu
Silná imunita zajistí, že se tělo dokáže lépe bránit a nevpustí choroboplodné zárodky do svého systému. Základem dobré obranyschopnosti je dostatečný přísun vitamínů, což znamená dietu bohatou na ovoce, zeleninu a probiotika. Dále řádný spánek, pravidelný pohyb a nízká úroveň stresu. Nezapomeňte tedy při svém dobrodružství v tropech na dostatek odpočinku a přísun kvalitní stravy.

Pozor na kvalitu vody
Z Evropy jsem zvyklí na to, že pitná voda je dostupná téměř všude. V převážné většině světa tomu však tak stále není. Vždy se ujistěte, jestli je kohoutková voda v destinaci pitná. Pokud není, určitě to respektujte a pijte vodu balenou, případně použijte vodní filtr uzpůsobený pro dané podmínky. Vodou se přenáší třeba úplavice, jejíž případy se dodnes občas objevují. Pozor na pitnou vodu si dejte například při návštěvě karibského ráje jménem Dominikánská republika.
 
Mlsat, ale zodpovědně
Mnoho choroboplodných zárodků a parazitů se přenáší jídlem. Neznamená to ale, že byste se museli během dovolené v tropech ochuzovat o gurmánské zážitky. Stačí jen dodržovat pár pravidel a delikatesy exotické kuchyně tak budete poznávat bez rizika. Vždy si řádně omývejte ovoce (pitnou vodou), jezte hlavně tepelně upravené pokrmy a vyhýbejte se masu a živočišným produktům v podmínkách, kde se vám hygienické standardy nezdají příliš vysoké (např. pouliční stánky).

Ochrana před hmyzem
Hmyzí bodnutí s sebou v tropech někdy přináší i větší nepříjemnosti než otok a svědění. Občas se ještě stává, že si někdo z dovolené přiveze malárii nebo horečku dengue. Dobrou zprávou je, že kvalitní ubytování poskytuje důslednou ochranu před hmyzem. Rozhodnete-li se však prozkoumávat třeba úchvatné džungle Thajska, vybavte se pro jistotu kvalitním repelentem, dlouhými nohavicemi a dlouhými rukávy.


Strachem z exotických nemocí se od dovolené v tropech rozhodně nenechte odradit. Hygienické standardy i lékařská péče jsou dnes na vyšší úrovni než kdy dřív. Buďte vždy informovaní o situaci v destinaci, nepodceňujte rizika, a hlavně si užívejte dovolenou a tvořte nezapomenutelné zážitky.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Partnerská krize

Krize ve vztahu může potkat každý pár. Je to přirozená fáze ve vývoji vztahu. více

TOP DOMOV

Severský design

Mohou tradiční designové přístupy a nová perspektiva fungovat dohromady? více

TOP SPOLEČNOST

Jsem žena

Charitativní projekt Jsem žena #jsembohyně, za jehož vznikem stojí hudební skladatelka, více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Skincare dieta

Zatímco jsou všichni zaneprázdněni debatou o novoročních dietách, švédská skintech více

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více