Jarní inspirace

Text: Prima Žena
17. dubna 2019 | 09:00

Milujete jarní svěžest a sílu přírody? Vsaďte na ni i při vaření a péči o zdraví a pusťte do své kuchyně bylinky tradiční i méně známé. Jaké kombinace vyzkoušet a kterým rostlinkám se bude dobře dařit nejen na zahrádce, ale i v bytech? Zeptali jsme se Hany Jánské, která se zabývá přírodní medicínou i pěstováním bylin.

jarni_inspirace_1_PZ.png

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

„K ochucení pokrmů z masa, ryb i zeleniny se kromě stálic jako pažitka, petržel, bazalka či oregano hodí i méně známé bylinky, třeba tymián, rozmarýn, dobromysl, saturejka, estragon, šalvěj nebo yzop. Jarním nádivkám prospěje kromě kopřiv i kerblík, česnek medvědí, popenec nebo mladé listy pampelišky. Doma si můžete snadno připravit také vlastní směs do polévek a omáček. Stačí usušit a rozemlít bylinky dle vlastní chuti. Skvělá je celerová nať či libeček, ale i bobkový list a samozřejmě česnek, cibule a rajčata nebo čili papričky,“ radí bylinkářka Hana Jánská.

Bylinkám je nejlépe na zahrádce. Některé si ale můžete vypěstovat i na balkóně či okenním parapetu situovaném nejlépe na východ nebo jihozápad, jižní směr se kvůli přímému slunci příliš nehodí. „V truhlíku se dobře daří právě oblíbené pažitce, petrželce, bazalce nebo mátě, které potřebují dostatečnou zálivku. Pěstovat v něm můžete i tymián nebo šalvej , ty však mají radši sušší, dobře propustnou půdu. Dejte proto na dno jejich truhlíku štěrk, drobné kamínky nebo hrubý písek,“ doporučuje Hana Jánská.

Víc než koření
Bylinky potěší nejen chuť a čich. V různých oblastech blahodárně působí na lidský organismus. Například kurkumin pocházející z kořene kurkumy má příznivý vliv na normální trávení a činnost jater i správnou funkci dýchacího a kardiovaskulárního systému. Přispívá také k dobrému stavu pokožky, kloubů a kostí. V praktické formě tobolek ho přináší doplněk stravy Liftea Kurkumin. Doporučená maloobchodní cena je 189 Kč za 30 tobolek. Více na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stavy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Chráníte se?

V používání kondomu při sexu jsou dle expertů obecně důslednější ženy než muži. více

TOP DOMOV

Děti čtou

Také jste patřili k dětem, které večer potajmu četly knížku s baterkou pod peřinou? více

TOP CESTOVÁNÍ

Lázně Lednice

Toužíte zažít něco výjimečného? Vydejte se do Lázní Lednice do hotelu Perla více

TOP GURMÁN

Snídáte správně?

Vyvážená snídaně je nejen dobrým startem do nového dne, ale i zdrojem energie více

TOP SPOLEČNOST

Finále Plzeň

32. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který proběhne od 11. do 16. dubna více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Perfektně uklizeno

Prázdninový režim pomalu končí. Vaše rodina se vrací zpět více

V souladu s přírodou

Citlivá dětská kůže vyžaduje zvláštní pozornost a péči. více