Jarní inspirace

Text: Prima Žena
17. dubna 2019 | 09:00

Milujete jarní svěžest a sílu přírody? Vsaďte na ni i při vaření a péči o zdraví a pusťte do své kuchyně bylinky tradiční i méně známé. Jaké kombinace vyzkoušet a kterým rostlinkám se bude dobře dařit nejen na zahrádce, ale i v bytech? Zeptali jsme se Hany Jánské, která se zabývá přírodní medicínou i pěstováním bylin.

jarni_inspirace_1_PZ.png

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

„K ochucení pokrmů z masa, ryb i zeleniny se kromě stálic jako pažitka, petržel, bazalka či oregano hodí i méně známé bylinky, třeba tymián, rozmarýn, dobromysl, saturejka, estragon, šalvěj nebo yzop. Jarním nádivkám prospěje kromě kopřiv i kerblík, česnek medvědí, popenec nebo mladé listy pampelišky. Doma si můžete snadno připravit také vlastní směs do polévek a omáček. Stačí usušit a rozemlít bylinky dle vlastní chuti. Skvělá je celerová nať či libeček, ale i bobkový list a samozřejmě česnek, cibule a rajčata nebo čili papričky,“ radí bylinkářka Hana Jánská.

Bylinkám je nejlépe na zahrádce. Některé si ale můžete vypěstovat i na balkóně či okenním parapetu situovaném nejlépe na východ nebo jihozápad, jižní směr se kvůli přímému slunci příliš nehodí. „V truhlíku se dobře daří právě oblíbené pažitce, petrželce, bazalce nebo mátě, které potřebují dostatečnou zálivku. Pěstovat v něm můžete i tymián nebo šalvej , ty však mají radši sušší, dobře propustnou půdu. Dejte proto na dno jejich truhlíku štěrk, drobné kamínky nebo hrubý písek,“ doporučuje Hana Jánská.

Víc než koření
Bylinky potěší nejen chuť a čich. V různých oblastech blahodárně působí na lidský organismus. Například kurkumin pocházející z kořene kurkumy má příznivý vliv na normální trávení a činnost jater i správnou funkci dýchacího a kardiovaskulárního systému. Přispívá také k dobrému stavu pokožky, kloubů a kostí. V praktické formě tobolek ho přináší doplněk stravy Liftea Kurkumin. Doporučená maloobchodní cena je 189 Kč za 30 tobolek. Více na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stavy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Ideální sex

Sex by podle žen měl trvat 24 minut a 12 vteřin, měla by mu předcházet adekvátní více

TOP DOMOV

Zdravý trávník

Zelený koberec, po kterém je radost se procházet si přeje každý majitel rodinného domu, více

TOP CESTOVÁNÍ

Rodinná dovolena

Letní dovolená je pro řadu českých rodin událostí, na kterou se těší celý rok více

TOP GURMÁN

Kokosové mléko

Tentokrát máme v nabídce produkty z kokosů od značky „Fresh of Life“. více

TOP SPOLEČNOST

Stezka v oblacich

Naplánujte si pro sebe a svou rodinu prázdniny plné neobvykle strávených chvil! více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Letní líčení

S příchodem teplejšího počasí a slunečních paprsků většina žen ubírá na make-upu. více

Růžové víno

Léto je neodmyslitelně spojené se svěžími růžovými víny vládnoucími sezóně od jara a více