Otužování prospívá tělu i psychice

Text: Prima Žena
29. ledna 2020 | 15:00

Příznivě ovlivňuje psychiku člověka, zlepšuje sebedůvěru a posiluje imunitu…

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Otužování patří do tzv. vodoléčby, kterou už dokonce v roce 1887 popsal ve své knize známý a uznávaný kněz Sebastian Kneipp. Jedná se o ochlazování těla studenou vodou, ale v širším pojetí slova tam dnes spadá také saunování nebo sportování v přírodě během všech ročních období a za každého počasí. Úplně nejmodernější jsou tzv. polária, která najdete u nás už ve všech větších městech, jako jsou Františkovy Lázně, Mariánské Lázně nebo Lázně Teplice nad Bečvou. Je to box se suchým mrazem, kde teplota dosahuje až – 120°C.  Tam strávíte 1 až 3 minuty a pak se jdete zahřát do tělocvičny. Pobyt v poláriu urychluje regeneraci, pomáhá hojit zranění a celkově prospívá tělu i psychice.

Proč se otužovat?
Otužování pomáhá tělu pohotově reagovat na výkyvy teplot okolního prostředí, tím posiluje obranyschopnost organismu, dále zmírňuje bolesti zad, zlepšuje fyzickou výkonnost, aktivizuje metabolismus, působí proti alergiím, tonizuje pokožku a navozuje tělesnou i duševní pohodu.  Také pokud často trpíte nějakým nachlazením či chřipkou, otužování Vám může velmi pomoci.

Kde a jak se dá otužovat?
Jak už bylo zmíněno, otužujeme se i tím, že chodíme pravidelně do přírody a to za každého počasí. Důležité je správně zvolené oblečení, kterého nesmí být moc, ale ani málo. Nadměrné oblékaní či přetápění místností snižuje celkovou otužilost organismu. Další možností je pobyt v sauně, ke kterému samozřejmě patří následné zchlazení. Pravidelná návštěva sauny tak má podobné účinky jako klasické otužování. No a pro odvážlivce je tady studená sprcha nebo dokonce koupání ve studené řece, bazénu, přehradě či návštěva mrazivého polária. Saunový svět, přehled a nabídky wellness hotelů a lázní pohodlně najdete na portálu spa.cz.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP DOMOV

Návrat do školy

Kritická část roku se blíží a pro některé rodiče je začátek školy hektickým obdobím více

TOP GURMÁN

Rum Serum

Prémiové rumy Serum jsou pevně provázané s příběhem Panamského průplavu, více

TOP SPOLEČNOST

FOR INTERIOR 2020

Jednou z nejzásadnějších akcí podzimu pro nábytkářské odvětví bude více

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování patří odjakživa k sobě. Přestože to letos více

Svěží a vypnutá pleť

Caviar Of Switzerland je výjimečná kolekce produktů proti stárnutí pleti, více

Krásná dlažba

Prostory jako je terasa či zahrada nejenže dotvářejí vzhled našeho domu více