Pravdy a mýty o mykózách

Text: Prima Žena
24. listopadu 2019 | 09:00

Způsobuje kvasinkovou infekci zanedbaná hygiena? Může za nepříjemné potíže čokoláda? Přestože je mykóza jedním z nejčastějších důvodů návštěvy gynekologa, stále se o ní můžeme doslechnout a dočíst řadu mýtů a polopravd. Pravdu o kvasinkových infekcích pomohla objastnit gynekoložka Klára Braunová.

vaginalni_mykozy_1_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

1.    Mykóza je choroba lehkých dam
Myslíte si, že mykózou trpí jen „lehké ženy“ a vás se netýká? Mýlíte se. „S poševní mykózou se setká přibližně 40 až 50 procent žen v reprodukčním věku. Jde o jeden z nejčastějších problémů, se kterým se pacientky k nám do ordinace vracejí,“ uvedla MUDr. Klára Braunová. Střídání sexuálních partnerů je jedním z faktorů, které mohou k častým mykózám přispět, ale zdaleka ne jediným.

2.    Kvasinky útočí jen v létě
Víte, kde se nejvíce daří kvasinkám? Ve vlhku a mokru. Proto se někdy říká, že kvasinková infekce hrozí pouze v letních měsících, kdy trávíme čas na koupalištích. Mykóza ale může, stejně snadno jako v létě, potrápit i v zimě. Pokud na mykózy trpíte, měli byste omezit návštěvu krytých bazénů s chlorovanou vodou a saun, nevhodné je také nošení silonových punčoch.

3.    Mám výtok = musím k doktorovi
Pokud se u vás objeví výtok, nemusíte hned běžet ke gynekologovi. Děloha se tímto způsobem přirozeně čistí a zvlhčuje. Na pozoru byste se měla mít v případě, že výtok zapáchá a má jiné než bělavé zbarvení. Vodnatější, tvarohovitá až hrudkovitá konzistence, většinou nažloutlé barvy, může značit infekci. „Vhodné je, pokud pacientka začne problém řešit včas a léčby se zhostí sama. Na doporučení lékárníka či kamarádky si může zakoupit volně prodejné přípravky v lékárně. V případě, že léčba nepomáhá, měla by se obrátit na svého gynekologa,“ doporučuje MUDr. Klára Braunová. Na nepříjemný výtok můžete použít přípravek Gynella® Silver Caps s patentovaným komplexem TIAB® obsahujícím stříbrné ionty, které pomáhají předcházet mykózám a přispívají k rychlejší léčbě.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Dětská traumata

Rozvody jsou bohužel stále častým koncem mnohých manželství. více

TOP DOMOV

Severský design

Mohou tradiční designové přístupy a nová perspektiva fungovat dohromady? více

TOP SPOLEČNOST

Jsem žena

Charitativní projekt Jsem žena #jsembohyně, za jehož vznikem stojí hudební skladatelka, více

Skincare dieta

Zatímco jsou všichni zaneprázdněni debatou o novoročních dietách, švédská skintech více

Venkovní obývak

Nejznámější pařížské zahrady, Times Square či Bryant park v New Yorku více

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více