Probiotika – opravdu jen módní výstřelek?

Text: Prima Žena
27. ledna 2020 | 09:00

Lidský trávicí trakt obsahuje asi 400 různých bakteriálních druhů, z nichž nejvíce se pochopitelně nachází v tlustém střevě. Tyto "přátelské" bakterie snižují růst škodlivých bakterií a podporují zdravý trávicí systém.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Přemnožení škodlivých bakterií může vést k různým problémům, od neúčinného trávení, průjmu, zácpám a plynatosti až po závažné gastrointestinální poruchy, jakož i syndrom propustného střeva nebo syndrom bakteriálního přerůstání střeva - SIBO (small intestinal bacterial overgrowth). Jde o poruchu nadměrného růstu bakterií v tenkém střevě. Je to klinický syndrom charakterizovaný zvýšeným počtem a abnormálním typem bakterií v tenkém střevě. Tyto stavy vedou ke zhoršení dalších nemocí jako jsou ekzémy, akné, astma apod.

Zdravé bakterie vylučují látky, které potlačují růst patogenů a tím, že zkvasí cukry za vzniku kyseliny mléčné, čímž změní kyselost pH uvnitř střev, což blokuje růst a množení patogenních mikrobů. Takto dosahují probiotika antibakteriální účinek. Pokud je probiotických bakterií uvnitř střev dostatek, mluvíme o normální střevní mikroflóře. Pokud získají převahu patogenní mikroby, vzniká nerovnováha mikroflóry. K této nerovnováze přispívá zejména léčba antibiotiky, léčba kortikoidy, cytostatiky a imunosupresivy, složením stravy, životosprávou, cestováním ...

Na to, abychom odolávali různým infekcím, musíme mít fungující imunitní systém. Kromě toho, že budeme dodržovat pestrou vyváženou stravu, můžeme tělu dopomoci podáváním probiotik zvenčí, aby byl náš imunitní systém lépe připraven na každodenní boj s mikroorganismy, jakými jsou např. Stafilokokus, Salmonella, e-coli, Candida.

Probiotika umíme přirozeně doplňovat z kvašených mléčných výrobků. V současnosti je to problém, protože se mléčné výrobky upravují pasterizací, která sice zabíjí choroboplodné zárodky, ale i zdraví prospěšné probiotické bakterie. Navíc strava mnoha lidí je chudá na vlákninu a vitaminy skupiny B. Na místě je doplňovat stravu vhodnými probiotiky, kvalitní probiotika obsahují např. Bacteria coagullans.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Nuda v posteli?

Nese se i u vás příchod z práce obvykle ve znamení večeře, filmu a spánku? více

TOP DOMOV

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie i rolety patří mezi nejoblíbenější venkovní stínicí prvky rodinných více

TOP CESTOVÁNÍ

Přírodní bahno

Tělové zábaly jsou vynikajícím doplňkem při péči o pokožku. A pokud se při nich více

TOP GURMÁN

Poklad Jižní Ameriky

Ekvádor obvykle nenajdete na seznamu největších producentů kávy. více

TOP SPOLEČNOST

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Venkovní obývak

Nejznámější pařížské zahrady, Times Square či Bryant park v New Yorku více