Probiotika – opravdu jen módní výstřelek?

Text: Prima Žena
27. ledna 2020 | 09:00

Lidský trávicí trakt obsahuje asi 400 různých bakteriálních druhů, z nichž nejvíce se pochopitelně nachází v tlustém střevě. Tyto "přátelské" bakterie snižují růst škodlivých bakterií a podporují zdravý trávicí systém.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Přemnožení škodlivých bakterií může vést k různým problémům, od neúčinného trávení, průjmu, zácpám a plynatosti až po závažné gastrointestinální poruchy, jakož i syndrom propustného střeva nebo syndrom bakteriálního přerůstání střeva - SIBO (small intestinal bacterial overgrowth). Jde o poruchu nadměrného růstu bakterií v tenkém střevě. Je to klinický syndrom charakterizovaný zvýšeným počtem a abnormálním typem bakterií v tenkém střevě. Tyto stavy vedou ke zhoršení dalších nemocí jako jsou ekzémy, akné, astma apod.

Zdravé bakterie vylučují látky, které potlačují růst patogenů a tím, že zkvasí cukry za vzniku kyseliny mléčné, čímž změní kyselost pH uvnitř střev, což blokuje růst a množení patogenních mikrobů. Takto dosahují probiotika antibakteriální účinek. Pokud je probiotických bakterií uvnitř střev dostatek, mluvíme o normální střevní mikroflóře. Pokud získají převahu patogenní mikroby, vzniká nerovnováha mikroflóry. K této nerovnováze přispívá zejména léčba antibiotiky, léčba kortikoidy, cytostatiky a imunosupresivy, složením stravy, životosprávou, cestováním ...

Na to, abychom odolávali různým infekcím, musíme mít fungující imunitní systém. Kromě toho, že budeme dodržovat pestrou vyváženou stravu, můžeme tělu dopomoci podáváním probiotik zvenčí, aby byl náš imunitní systém lépe připraven na každodenní boj s mikroorganismy, jakými jsou např. Stafilokokus, Salmonella, e-coli, Candida.

Probiotika umíme přirozeně doplňovat z kvašených mléčných výrobků. V současnosti je to problém, protože se mléčné výrobky upravují pasterizací, která sice zabíjí choroboplodné zárodky, ale i zdraví prospěšné probiotické bakterie. Navíc strava mnoha lidí je chudá na vlákninu a vitaminy skupiny B. Na místě je doplňovat stravu vhodnými probiotiky, kvalitní probiotika obsahují např. Bacteria coagullans.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP DOMOV

Wellness je trendem

Wellness aktivity jsou především příjemným způsobem pro odbourání stresu více

TOP GURMÁN

Ketodieta

Každý způsob hubnutí má své výhody a rizika. Ketodieta je novým fenoménem více

TOP SPOLEČNOST

Signal Festival

Osmý ročník Signal Festivalu představí návštěvníkům 15 uměleckých instalací. více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Lékárnička na cesty

Dovolená, prázdniny a cestování patří odjakživa k sobě. Přestože to letos více

Jak přežít rozvod

Máte za sebou rozvod? Pak jste právě ukončili jednu důležitou etapu. více