Proč dodržovat pitný režim v horkých dnech

Text: Prima Žena
19. června 2018 | 09:00

Jak při nízkých zimních teplotách, tak při vysokých letních teplotách musíme dodržovat pravidelný pitný režim. Ovšem v létě je to ještě důležitější, především při sportech, jako jsou míčové hry, bruslení, cyklistika a hlavně běh. Ovšem úžeh a dehydratace nám může hrozit i při obyčejném opalování. Stejně tak při nadměrném pití kávy, nebo jakéhokoli kofeinového nápoje, ztrácíme tekutiny a ani o tom nevíme. Sluneční záření a kofein organismus odvodní a dochází k dehydrataci.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Co je nejčastější chybou?
Lidé si mnohdy pletou úpal s již zmiňovaným úžehem. Ten se však od úžehu liší horším průběhem, je doprovázen zvracením, svalovými křečemi a zrychleným dýcháním.  V ojedinělých případech se může objevit i průjem, nebo dokonce bezvědomí. Ve většině případů je však nejzodpovědnější přivolat lékaře.

Co nám tedy hrozí?
Úžeh se projevuje bolestí hlavy, teplotou či celkovou slabostí těla a hrozí především aktivním sportovcům, kteří zapomínají nosit pokrývku hlavy. U běžců hrozí dehydratace, jelikož nadměrné pocení způsobuje odvodnění organismu, a musí tedy tekutiny pravidelně doplňovat. Nesmí se však (lidově řečeno) „nachlemtat“ ale pouze usrknout, mohlo by totiž dojít k tzv. šoku. 

Co možná nevíte?
Pot je součástí každodenního života nás všech, ovšem ví někdo, jaké látky v něm jsou obsaženy? Je to hypotonická tekutina, což znamená, že obsahuje minerály v menší koncentraci než lidská plazma. Obsahuje totiž sodík, draslík, hořčík a nepatrné množství vápníku a stopových prvků. Sportovci si proto po výkonu připraví iontový nápoj, aby doplnily látky, které se jim při sportu odplavily. Iontový nápoj musí tedy obsahovat stejné složení jako pot.

Jak předejít rizikům? První pomoc!

Úžehu nejlépe předejdete tím, že budete nosit pokrývku hlavy, pobývat ve stínu, omezíte fyzickou aktivitu v horkých dnech a samozřejmě dbát na příjem tekutin. Při dehydrataci (která někdy může připomínat stav opilosti) se musí zvýšit příjem tekutin na dvojnásobek vašeho denního příjmu vody.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Ženský kolektiv

Trávit osm hodin denně v kanceláři mezi samými ženami, to znamená více

TOP DOMOV

Dámy, vyberte si

I když výběr oken z technického hlediska raději přenecháte partnerovi, více

TOP CESTOVÁNÍ

Polynésie

Užijte si slastný odpočinek, dobrodružství, poznání nebo aktivní dovolenou. více

TOP GURMÁN

Adriana – těstoviny

Těstoviny Adriana si zakládají na kvalitě. Proto jsou všechny těstoviny pod touto více

TOP SPOLEČNOST

Oživení studánek

Už je do konce června můžete hlasovat o to, které studánky budou oživeny v rámci více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Sex na usmířenou

V jedné chvíli se hádáte, křičíte na sebe, ale o pár vteřin později vás pohlcuje více

Nová Motorola

Příchod letních dnů si často žádá obměnu šatníku. více