Social freezing: myslete na budoucnost

Text: Prima Žena
15. června 2020 | 09:00

Věk, ve kterém si páry pořizují prvního potomka, se rok od roku zvyšuje. Ať už je to z důvodu budování kariéry, hledání toho pravého protějšku, či proto, že se na dítě zkrátka ještě necítí. I přesto, že se možnosti moderní medicíny posouvají stále kupředu, tikají biologické hodiny neúprosně a po třiatřicátém roku života se plodnost ženy začíná přirozeně snižovat.

repromeda_1_PZ.jpg repromeda_2_PZ.jpg repromeda_3_PZ.jpg

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

U mužů pak hraje roli hranice čtyřicítky, kdy jejich spermie začnou pozbývat na množství i na kvalitě. Reprodukční kliniky dnes ale naštěstí znají způsoby, jak si se zachováním plodnosti do vyššího věku poradit. Optimálním řešením je metoda zvaná social freezing. 

Social freezing je preventivní program, při kterém dochází k odběru a zmrazení pohlavních buněk v době, kdy jsou kvalitní a v dobré formě. Takto konzervovaná vajíčka či spermie pak lze použít, když pár pocítí, že je na pořízení potomka ten správný čas. „Nejvyšší kvality dosahují ženina vajíčka okolo 25. roku života, toto období je tedy ideální pro jejich odběr a zamrazení. Je však možné si pohlavní buňky nechat zamrazit i později. U mužů nehraje věk tak zásadní roli, zmražení spermií obecně doporučujeme do 35. roku života, kdy kvalita buněk začíná pozvolna klesat. I v jejich případě je tedy vhodné přijít zavčas,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., přední česká odbornice v oblasti reprodukční medicíny a ředitelka kliniky Repromeda.

Program social freezing není využíván pouze při odkládání rodičovství, ale i jako prevence v případě práce v rizikovém prostředí, úrazu, nemoci, při provozování rizikového sportu nebo v případě plánované onkologické léčby, která negativně ovlivňuje počet či kvalitu zárodečných buněk. Možnost budoucího selhání funkce vaječníků u ženy či zhoršující se hodnoty spermiogramu u muže mohou představovat další objektivní důvody k využití tohoto preventivního programu. „U nás na klinice využíváme moderní metodu takzvané vitrifikace, která je k uloženým buňkám šetrná a uchovávat je tímto způsobem lze i několik desítek let,“ informuje Kateřina Veselá.

www.repromeda.cz
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Zdraví vztah

Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže více

TOP DOMOV

Severský design

Mohou tradiční designové přístupy a nová perspektiva fungovat dohromady? více

TOP SPOLEČNOST

Diamantový příběh

Gabriela Dědičová pracuje v oboru DIAMANTŮ přes 10 let. Svoji kariéru začínala více

Original Marines

Italská módní značka – od batolat až po teens. Hledáte něco hezkého pro své děti, více

Slabé pánevní dno

Téma pánevního dna trápilo mnoho našich kamarádek i zákaznic a tak jsme vytvořili více

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více