Snižte riziko zubního kazu

Text: Prima Žena
20. června 2019 | 09:00

Podstatnou částí péče o naše zuby by měla být pravidelná zubní hygiena, díky které můžeme většině onemocnění zubů a dutiny ústní dobře předcházet. Díky správné dentální hygieně dochází k zmírnění počtu bakterií v ústech a tím značně snižujeme riziko vzniku zubního kazu či zánětu dásní.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

„Četnost ročních návštěv je u každého samozřejmě individuální záležitostí, ale u „vzorných“ pacientů je to běžně 2x za rok. U pacientů, kteří mají z jakéhokoliv důvodu sníženou schopnost pečovat o chrup (lidé se sníženou manuální zručností, senioři, lidé s fixním ortodontickými aparáty, v případě těžšího parodontologického postižení, hendikepovaní, malé děti) je možné individuálně upravit frekvenci návštěv, např. jednou za 3 měsíce,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská a dodává:  „Pro laika může být velmi obtížné poznat kvalitu péče, proto je ideální navštěvovat dentální hygienu na doporučení vlastního zubního lékaře. Ten by měl vědět koho doporučuje.“

Špatná hygiena může vést až ke ztrátě zubů
Pouze pravidelná dentální hygiena naše zuby nezachrání, pokud si je dobře nečistíme, což by nás na správné dentální hygieně měli naučit. Komplikace spojené se špatnou hygienou známe všichni. Jsou to nejčastější infekční onemocnění jako je zubní kaz a zánět dásní. Konečné stadium těchto nemocí vede až ke ztrátám zubů. Především dlouhodobý neléčený zánět dásní je nebezpečný. Může se projevovat jen jako občasné krvácení třeba při čištění. Časem přechází k postižení parodontu tzv. závěsného aparátu zubu. Vlivem zánětu se postupně kolem zubů ztrácí kost, dásně jsou oteklé a zuby se začínají hýbat. Ještě v této fázi může zasáhnout zkušená dentální hygienistka a ve spolupráci s parodontologem mohou tento proces zastavit a zuby zachránit. V opačném případě dojde postupně k vypadnutí zubů.

Dentální hygiena a mléčné zuby
Na dentální hygienu mohou rodiče brát své děti již od brzkého věku, aby seznámily s prostředím a naučily se základní techniku čištění. Rodiče si pak pod dohledem hygienistky vyzkouší dočišťování zubů. V žádném případě neplatí, že mléčné zuby není potřeba čistit. Pokud lékař vidí v čištění dětí nedostatky, je možné je poslat na dentální hygienu v jakémkoli věku. Limitujícím faktorem je většinou spolupráce. U nás chodí děti na čištění zubů často i od 4 až 5 let, říká MDDr. Ondřej Šrámek.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Trans komunita

Spolek Transparent, který pomáhá trans osobám při jejich začleňování do společnosti, více

TOP DOMOV

Skvělé látkování

Nahrazování jednorázových produktů pratelnými dnes není krokem do minulosti, více

TOP CESTOVÁNÍ

Pohádkové lázně

Vánoce přicházejí a s nimi i tradiční shon a stres. Řekli bychom, hoďte všechno za hlavu, více

TOP GURMÁN

Vánoční cukroví

Tak zase po roce vyndáme formičky a pustíme se do pečení vánočního cukroví více

TOP SPOLEČNOST

Giacomo Puccini

Na scénu historické budovy Národního divadla v Praze se 23. ledna po více než čtyřiceti více

Doušek pohody

Vybírat vánoční dárky pro dědečka, kamarádku, tchýni či kolegu může být oříšek více

Infuze vitaminu C

S příchodem chladnějšího počasí většinou udeří první vlna chřipek a nachlazení, více

Náhrdelník Maxima

MAXIMA, jméno, které slibuje jedinečnost a bezkonkurenční krásu. více