Vracíte se z lyží s nemocným dítětem?

Text: Prima Žena
21. ledna 2020 | 15:00

Zimu a jarní prázdniny si tisíce českých rodin užívá na lyžích na domácích i zahraničních horách. Řada rodičů si ale z podobného pobytu kromě hezkých vzpomínek odváží nemocné ratolesti. Sportovní aktivity na čerstvém vzduchu jsou rozhodně prospěšné, příliš vyčerpané a promočené děti však snadněji podlehnou nemocem. Svou roli hraje i imunita oslabená stresem, nevyváženou stravou či teplotními šoky. Jakých chyb se při pobytu s dětmi na horách vyvarovat, aby neonemocněly?

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Během lyžařského pobytu na horách se rodiče v řadě případů dopouštějí mnoha chyb, kvůli kterým se následně musejí potýkat s nemocným potomkem. Zima je obecně pro děti rizikovějším obdobím hlavně pro infekce horních cest dýchacích. „Často se stává, že rodiče odjedou na hory i s posmrkávajícím dítětem, případně s dítětem, které ještě není doléčené z předchozí nemoci, a to je poté samozřejmě mnohem náchylnější k zhoršení stávajícího stavu nebo k dalšímu onemocnění. Ještě nebezpečnější je z tohoto pohledu pobyt dětí na školních lyžařských kurzech. Zrovna jsem měl v ordinaci čtyři školáky s chřipkovým onemocněním a horečkami, kteří se právě vrátili z lyžařského kurzu. V tomto případě navíc sehrál roli uzavřený dětský kolektiv,“ upozorňuje dětský lékař Richard Rýznar. „Připomínám, že rekonvalescence dítěte by měla optimálně trvat dvakrát až třikrát tolik dní, kolik trvala sama nemoc, aby se imunita po předchozím ‚boji‘ vzpamatovala a posílila,“ dodává pediatr.

1. Vyčerpaný organismus snáze podlehne nemocem
Právě imunitní systém dětí během lyžařského pobytu obvykle zažívá výrazný nápor. Děti řádí na sjezdovce, přepínají své síly a vyčerpaný organismus pak snáze onemocní. Mladším dětem rodinná dovolená též často rozhodí jejich běžný režim, chodí spát později a celkově méně odpočívají, což imunitě rovněž neprospívá. Velmi vhodné je proto již před odjezdem na lyžařský pobyt imunitu dětí posílit. Dobrými pomocníky jsou v tomto ohledu doplňky stravy, pro děti ideálně ve formě sirupu nebo želé. Vhodný je například sirup Immun44 od společnosti Vegall Pharma obsahující komplexní směs takzvaných polyfenolů, které slouží jako palivo pro dobré fungování imunitního systému, a dále také biologicky aktivní vitamíny z přírodních zdrojů.

« předchozí strana 1 2 3 4

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?

Soutěže

TOP SEX A VZTAHY

Nuda v posteli?

Nese se i u vás příchod z práce obvykle ve znamení večeře, filmu a spánku? více

TOP DOMOV

Chytrá domácnost

Chytrá domácnost není výlet do budoucnosti, ale může se stát součástí více

TOP CESTOVÁNÍ

Chutě jižní Moravy

Poznat chutě jižní Moravy, tradiční postupy zpracování lokálních produktů, které více

TOP GURMÁN

Poklad Jižní Ameriky

Ekvádor obvykle nenajdete na seznamu největších producentů kávy. více

TOP SPOLEČNOST

Vesnice Sazky

Představte si, jaké by to bylo žít ve vesničce, kde má každá rodina na svém účtu více

Bílá dovolená

Když se řekne Harrachov, většině lidí se vybaví horské středisko, více

Česká síťovka

Vyrábí se od roku 1926, patří k symbolům éry socialismu, nyní se stává retro hitem více

Tančírna

Jak přečkat období dlouhých zimních večerů a vytahaných svetrů, když nás televizní více