5 nejčastějších chyb při zařizování
Na začátku každé rekonstrukce a vybavování interiéru stojíme před otázkou, zda návrh a realizaci svěřit do rukou odborníků, nebo se úkolu zhostit sami. Oboje má pro i proti. Zvolili jste cestu svépomoci? Poradíme vám, jak se vyhnout zbytečným přešlapům...
1. Měření pouhým okem
Známe to každý. Po několikadenním googlování zajásáte. Přesně takový koberec jste potřebovali. Vyhovuje značka, materiál i barva. Vezmete metr a hodíte ho na zem, ano, i velikost bude dostačující. Rychle do virtuálního košíku a už vyplňujete platební údaje. Po týdnu koberec máte doma. Když ho plni očekávání zbavíte obalů a rozvinete, zamrzne vám úsměv, vždyť koberec se zdál na fotce v e-shopu mnohem větší...
Dopustili jste se zásadní chyby: před objednávkou jste si přesně (a nejlépe dvakrát) nezměřili prostor. Abyste měli jistotu, vystřihněte si z novin půdorys kupovaného nábytku a umístěte ho do reálného prostředí. Jedině tak získáte dokonalou představu o tom, zda je velikost vhodná.
2. Nedoceněná úloha světel
Málokdo si uvědomuje, jak velkou roli v celkovém vnímání obytného prostoru hraje osvětlení. Například odstín nátěru může pod umělým zářením vypadat zcela odlišně než v přirozeném světle. Stačí vyměnit žárovky nebo nainstalovat pár nástěnných svítidel, a tmavý domov se změní k nepoznání. Do obývacích místností patří teplá barva světla, která vybízí k relaxaci, uvolňuje a podporuje pohodovou náladu.
Při plánování světelné kompozice postupujte po jednotlivých úrovních, odshora dolů. Stropní a nástěnná svítidla slouží k osvětlení stolů nebo uměleckých děl. Stojací lampy poskytují rozptýlené světlo v té části pokoje, kde jsou umístěny. Pracovní osvětlení v podobě stolních lampiček je určené ke čtení nebo specifické činnosti. Zajímavou večerní atmosféru získáte díky světlům na zem.
3. Estetika na úkor pohodlí
Design je důležitý, o tom není pochyb. Ale kvalitní produkt se vyznačuje tím, že jeho autoři dokázali skloubit estetiku s pohodlím a praktičností. Pokud vás nějaký výrobek svým vzhledem okouzlí natolik, že slevíte z nároků na komfort, dříve či později budete litovat.
Za svoji nemalou investici vždy požadujte 2v1. Bývá to problém zejména při nakupování po internetu, kdy vybíráte pouze očima. Dražší kousky, které by vám měly vydržet dlouhé roky, proto doporučujeme si osahat a důkladně vyzkoušet. Vážit cestu do showroomu se rozhodně vyplatí.
4. Sázka na jistoty
Sáhnout po osvědčeném a známém je sice nejjednodušší, ale může se stát, že nás to strhne k fádnosti a nudě. Zkuste si před konečným rozhodnutím o konceptu svého obydlí rozšířit obzory bytového designu. Vše se rychle vyvíjí a objevování nových a lepších řešení vás nakonec bude bavit.
"Podle mého názoru je největší chybou, kterou lidé při tvorbě bydlení dělají, že neriskují. Bojí se vyzkoušet něco nového nebo jít do něčeho, co neviděli u svých známých. To vede k tomu, že domovy všech vypadají plus minus stejně. Moje rada je dát si čas, sbírat obrázky věcí, které vás zaujmou, testovat barvy a dívat se na ně v různých denních dobách, v různých světlech a možná i v různých ročních obdobích. A pak jít do toho!" potvrzuje americká designérka Frances Merrill.
5. Maximalismus bez koncepce
Opakem minimalismu je maximalismus. Jde o moderní styl typický divočejšími kombinacemi stylů, materiálů, motivů a barev a množstvím na první pohled nesourodých doplňků, Ale i maximalismus má svoje pravidla a neměl by sklouznout do pelmelu bez ladu a skladu. Majitelka newyorského designového studia Joy Moyler to vystihla docela přesně: "Příliš mnoho vzorů, květin, potisků všude kolem může rušit oko. Coco Chanel říkávala Než odejdete z domu, podívejte se do zrcadla a sundejte si jednu věc. A já myslím, že to samé lze aplikovat i na interiérový design."
S maximalismem souvisí rovněž pestré stěny. Když barevný koncept výmalby dostatečně nepromyslíte, zdi mohou působit vyloženě rušivě. Výsledkem bude esteticky nevyvážená místnost s negativním vlivem i na vaši psychiku.
Text:Bára Štenglová
Zdroj: Časopis Sofie Bydlení