5 nejčastějších škod, které zima páchá na našem těle

26.12.2022

Říká se, že chladné počasí je zdraví a životu mnohem nebezpečnější než horko. Zima je dlouhé a náročné období a při vzpomínce na loňské minusové teploty nás doslova mrazí. Nepříznivé podmínky zahrnují nejen nedostatek světla, vitaminů a s tím spojenou častou únavu, ale při častých přechodech ze zimy do přetopených místností a podcenění nízkých teplot se navíc velmi často setkáváme s nevyhnutelným nachlazením.

1. Pokožka

Naše tělo zažívá v zimě spoustu šoků - kromě přechodů z mrazu do vytopených místností je to i ledový vítr nebo dokonce ostré slunce v horských oblastech. Naší pokožce to způsobuje poškození ochranného hydrolipidového filmu, který tak ztrácí přirozenou obranyschopnost a je pak daleko citlivější a náchylnější k podráždění. Pro větší odolnost pleti a schopnost udržet si vlhkost po celý den je potřeba jí poskytnout kvalitní základ, který vybuduje ochranný štít proti větru a chladu.

Jakmile se teploty ocitnou pod nulou, myjte si obličej nejpozději hodinu předtím, než vyjdete ven. Pokud spěcháte, raději mytí vynechte a použijte na očištění pleti pouze pleťové mléko, neodebírá pokožce vláhu. Pořiďte si hutný výživný krém s vitaminy a lipidy, který na pleti vytvoří ochranný film a díky svému složení bude fungovat jako blokátor nepříznivých vlivů a zároveň i termoregulátor.

V zimě však netrpí pouze pleť obličeje, ale namáhaná je i pokožka rukou. Chraňte je proto rukavicemi a používejte výživný krém nebo medicinální vazelínu. Tu můžete použít i na rty, které mohou v zimě také častěji popraskat. Jelení lůj či jiné balzámy noste neustále při sobě a pravidelně používejte v průběhu celého dne. Babská rada na konec - rty můžete potřít proti popraskání medem a nechat ho chvíli působit.

2. Vlasy

Ani vlasy neuniknou zimním vlivům. Více se třepí a lámou, mnohým také ve větší míře vypadávají. Proto je důležité používat kvalitní šampony pro ochranu a hydrataci vlasů po celé jejich délce. Alespoň jednou týdně použijte na vlasy regenerující masky či zábaly, zkusit můžete i bezoplachové kondicionéry. Zkuste předejít tepelným úpravám, které vlasy samy velice poškozují. Celkově je vhodnější nemýt si vlasy tak často.

3. Oči

Naše oči v zimě trpí zejména na horách - nejnebezpečnější lidskému oku je ultrafialové záření, tedy elektromagnetické záření o malých vlnových délkách. Každý pohled do ostrého světla způsobuje krátkodobé oslepnutí, při delším dívání do slunce pak nastávají v oku nevratné změny. Může být příčinou i tzv. tzv. "sněžné slepoty", ale i rozvoje šedého zákalu. Podstatné je proto používat brýle s UV filtrem.
Chránit je potřeba i kůži v okolí očí, která je velice tenká a nenese žádnou tukovou vrstvu. Tu je jim pro ochranu v těchto podmínkách důležité dodat - užívejte na kůži kolem očí speciální gely nebo mastnější přípravky.

4. Zažívání

Jak ve zdraví přežít zimní chutě a přejídání? Určitě je třeba myslet na pohyb a pak lze občas zhřešit a dát si i nějaké jídlo navíc. Stále bychom ale měli myslet na denní rozložení jídla. Pokud se najíme na noc, udržujeme v chodu trávicí trakt včetně jater, což se může negativně projevit na regeneraci. Usnout po jídle může být snazší, protože pokud zkonzumujeme větší množství sacharidů, vzroste hladina glukózy v krvi a organismus vyplaví inzulín. Ten tuto hladinu sníží obvykle na hodnotu nižší, než byla předtím, což se projeví pocitem únavy a usnadní usínání. Jíst před spaním se však obecně nedoporučuje. Glukóza, která není energeticky využita, se přemění na tuk a ten se následně uloží. A to se samozřejmě projeví na přibírání na váze.
Přibírání na váze však není jediným problémem. Zátěžovým testem si v zimním období projde nejen žaludek a žlučník, ale i játra. Na zahřátí si dopřáváme například svařák nebo grog. Jenomže alkohol zvyšuje kyselost žaludku a ten je pak podrážděný a způsobuje nám nevolnost a bolest. Proto je dobré se před požitím alkoholu najíst a v průběhu večera doprovázet jeho konzumaci i vodou. Přijatelné je suché víno, naopak nejhorší variantou jsou míchané nápoje, které obsahují velké množství energetických surovin. Taková kombinace tuků a koncentrovaného alkoholu nás může dostat dokonce až do nemocnice.

5. Psychika

Zimní únava, pocity stresu a vyčerpání dostihnou v zimě většinu z nás. Náladě nepřidá ani to, že za tmy člověk vstává a zrovna tak se za ní i vrací z práce domů. Připočteme-li nedostatek vitaminů a stresující období Vánoc, máme problém, který je potřeba řešit. Mnozí z nás se v takových situacích vydají směrem bezmyšlenkovitému přejídání se sladkostmi. Organismus však na zvýšenou hladinu jednoduchých cukrů reaguje opačně - a to snížením hladiny cukru v krvi, což se pak také promítá do celkové fyzické i psychické nepohody.

Celé situaci nepomáháme ani tím, že hned po ránu a dlouho do noci (kdy je mozek nejcitlivější na podněty) hledíme do svítících obrazovek. Dáváme tak mozku řadu protichůdných informací proti jeho přirozenému zimnímu módu. S přicházející zimou je proto podstatné začít být na sebe opravdu hodní. Dopřejme si více spánku a místo mobilu si do postele zalezme s knížkou. Neklaďme na sebe příliš vysoké pracovní nároky a třeba si poprvé v životě dovolme prožít zimu takovou, jako to dělali celé generace našich předků - v teple, v klidu a s blízkými lidmi.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Estetika