5 tipů, ja se vrátit k sobě

02.06.2021

V poslední době se vinou pandemie stále více lidí cítilo pod tlakem. Dlouhotrvající lockdown mohl způsobit nečekané změny v profesním životě, v osobní rovině jsme se potýkali s dennodenními výzvami, kdy rodina fungovala jen na jednom místě s potřebou internetu, jídla i osobního prostoru. Tyto situace korunovala STOPka na oblíbené venkovní či společenské a kulturní aktivity, při kterých relaxujeme. Doufejme, že se již blýská na lepší časy, co ale dělat, když vám i přes vlnu rozvolňování začnou nečekaně docházet baterky?

Nežeňte se za dokonalostí

Mnohokrát opakované pravidlo Vilfreda Pareta, že 20 procent aktivit vám přinese 80 procent výsledků, je při převedení do praxe velmi mocné. "Pokud se vám nedostává energie, nebo už dokonce "melete z posledního", zaměřte se výhradně na tu pětinu. Kterých 20 procent klíčových aktivit je třeba udělat, aby to nejdůležitější fungovalo? Doba na nás klade vysoké nároky, nedělejme si to ještě těžší," říká Gabriela Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Investice do drahých kovů poskytuje dlouhodobou ochranu majetku, finanční rezervu a pojistku před propadem trhů i před finanční krizí.

Přijmout neznamená souhlasit

Jedná se o velké téma a každým člověk se ním může potýkat. Důležité je si ale uvědomit, že boj s vlastními myšlenkami typu "tohle nechci, to jsem si nevybrala "stojí mnohem víc úsilí a energie než akceptovat, že věci jsou tak, jak jsou, a my musíme jít dál. Jít dál je zásadní. Přijetí není pasivní proces. Přijmout znamená věnovat čas tomu, co chceme a můžeme dělat pro trochu lepší pocit. Neztrácet energii nadáváním a litováním se, ale prostě jít dál, znovu více začít svůj život tvořit.

Seznam poslední záchrany

Pokud jsou únava a zoufalství ze situace příliš intenzivní, člověk má pocit, že ztrácí kontrolu a kruh se uzavírá. Rozpojit ho můžete díky seznamu aktivit, které nám vrátí kontrolu. "Tuto metodu používají lidé s panickou atakou, aby se dokázali znovu vrátit do stavu, ve kterém mohou fungovat. Začnete fyzickou aktivitou - soustředěním na dech, děláním dřepů -, abyste si uvědomili, že své tělo a jeho úkony pod kontrolou máte. Nebo jednoduchými mechanickými úkony, jakými jsou mytí nádobí, zametáním. Zklidníte mysl a rychle vidíte výsledek - "důkaz" vlastní dovednosti. Následovat mohou systematické aktivity, jako je přeskládání šatníku nebo spíže. Z nepořádku udělat pořádek je pro mozek signál, že z chaosu vede cesta ven a my ji známe," radí dále Milfortová.

Psychické vlastnictví

Zavolá vám kolega, který potřebuje s něčím pomoci. Otevřete svůj diář a vidíte, že to není ve vašich možnostech. Vysvětlíte mu, že to nejde. Když vám po dvou hodinách volá kvůli jiné věci, zeptáte se ho, zda na tu pomoc někoho sehnal. Psychicky jste situaci přijali za svou - pronajali jí prostor ve své hlavě. I přemýšlení o cizích problémech vás stojí mentální kapacitu čili sílu. Pokud o sobě víte, že máte tendenci myslet na problémy druhých lidí i v čase, kdy se potřebujete věnovat svým věcem, ptejte se sami sebe: Čí to je? A vraťte se k tomu, co je vaše a co aktuálně děláte.

Nejdůležitější je pohyb vpřed

Když máte pocit, že se váš život zasekl a nehýbe se z místa, zkuste se začít hýbat vy. "Existují rozsáhlé studie mapující souvislost mezi flexibilním tělem a pružnou myslí. Ne nadarmo nás při procházce nebo běhu napadnou nové myšlenky a cítíme se pak líp. Pohyb vpřed posune mysl k novým nápadům, jinému pohledu na situaci. Pokud chcete vidět, jak moc a pružně se dokáže lidské tělo pohybovat a jak to změní vnímání sebe sama, přístup k životu i sebevědomí, doporučuji se seznámit s Petrem Růžičkou a jeho školou pohybu Pohyb je život. Ať se nám stále daří objevovat, co všechno ve svém životě můžeme," uzavírá Gabriela Milfortová ze společnosti Golden Gate.