5 tipů, jak nepřibrat
30.08.2021
S příchodem podzimu se naše tělo ukládá k zimnímu spánku. Místo podávání fyzických výkonů máme chuť zalézt do peřin a zahnat chmury tabulkou čokolády. Jak na to, aby ručička na váze povážlivě nepoposkočila?
1. Dobrý start, dobrý finiš
2. Budiž světlo
3. Neodbývejte se v jídle
4. Odpočívejte aktivně
5. Na pozitivní vlně
Daleko snáze se bojuje s nepřáteli, které známe. Takže s čím se vlastně na podzim a v zimě potýkáme?
Genetický kód
I v dobách, kdy máme všeho dostatek, si v sobě neseme genetické dědictví, které nám odkázali naši předci. Jejich strach o přežití se nám zaryl do podkoží, kde se v chladných obdobích rozrůstá vrstva tukových zásob. A aby toho nebylo málo, s automatickým přibíráním na váze bohužel roste i chuť. Třetím aspektem je fakt, že nás lidi příroda nevybavila žádnou speciální ochranou proti chladu. A právě proto raději sáhneme po něčem teplém do žaludku. Lehké salátky, na nichž jsme si pochutnávali v létě, k tomu bohužel obvykle nepatří.
V hlavní roli světlo
S menší intenzitou slunečního světla se snižuje naše aktivita a elán do čehokoli se pouštět. Máme problémy s ranním vstáváním a nejradši bychom den prolenošili ve vyhřáté posteli. Proč? Na vině je zvýšená produkce melatoninu, kterému se také příznačně přezdívá "spánkový hormon". Ten se začíná tvořit právě v okamžiku, kdy ubývá světla, aby mohlo tělo upadnout do hlubokého spánku. Zima bývá na sluneční paprsky skoupá, a tak jsme v tomto období více unavení a ve fyzickém i duševním "útlumu". Vybičovat se k návštěvě fitka nebo si jít zaběhat se pak zdá jako opravdu nadlidský výkon.
Bojová strategie
Boj s geny a přírodními podmínkami je těžký, ale určitě ne předem prohraný. Základním předpokladem úspěchu je, že se opět přepojíte do režimu on. Jak? Všechno je to o nastavení v hlavě. Berte podzim a zimu jako období, která mají svou atmosféru a něco do sebe, a snažte si je co nejvíce zpříjemnit.
Nalaďte se na pozitivní vlnu hned po ránu. Pusťte si písničku, která vás vždycky spolehlivě nabudí, a k snídani si vymačkejte čerstvý džus, který vás nadopuje vitaminy.
Zní to banálně, ale nahrazujte přirozené světlo umělým, jak jen to jde. Nemžourejte na monitor v ranním pološeru. A když přijdete domů z práce, zapalte si po stisknutí vypínače osvětlení také svíčky.
Nesahejte hned po prvním jídle, které se vám zamane. I když se vaše tělo mění v otesánka, který se dožaduje poctivých omáček a knedlíků, vybírejte pečlivě a dbejte na vyvážení stravy (tedy zachování poměru 30 % bílkovin, 30 % tuků a 40 % sacharidů). Pokud nevíte, co si přát k Ježíšku, napište si o parní hrnec, který je ideální volbou pro přípravu teplých zdravých jídel. Pestrá a pravidelná strava v pěti denních chodech založená na hlavním podílu zeleniny je zárukou, že nebudete hladovět a že vás nebudou pronásledovat chutě. Nezapomínejte ani v zimě na pravidelný pitný režim. Svařák u stánku však raději nahraďte ovocným nebo bylinkovým voňavým čajem.
Táhne vás to z práce domů rovnou na gauč nebo do postele? Vyberte si lepší místo, kde se dá také ležet, ovšem s efektivnějším výsledkem. Zajděte si na masáž! Vůně bylinek a olejů vás příjemně naladí a šikovné ruce maséra uvolní ztuhlé svaly, rozproudí krevní oběh a vytvarují vaše křivky. Kromě lymfatických masáží perfektně účinkují také bahenní zábaly, ozónová masáž, která vyhlazuje celulitidové ďolíčky, nebo masáž s bylinkovými měšci, která je známá svými antioxidační účinky a schopností odbourávat přebytečný tuk.
Ne nadarmo se říká "veselá mysl - půl zdraví". Jak se udržovat v dobré náladě? Zaručeným receptem je pohyb, který vyplavuje endorfiny, hormony štěstí. Návštěva fitness centra nebo nordic walking nebo v zimě proběhnutí se na běžkách se tedy rozhodně vyplatí nejen kvůli fyzičce. Dobrou náladu si však přivodíte i správným jídlem. Čokoláda s vysokým obsahem kakaa, banán, vanilka, ale i například avokádo pomáhají zvyšovat hladinu serotoninu - což je další hormon dobré nálady.