5 tipů, jak si udržet vnitřní klid navzdory vnějším okolnostem
Dnešní doba je náročná pro všechny. Sotva se oklepeme z covidové pandemie, přijde další boj. Co dělat pro to, abychom si udrželi vnitřní klid navzdory vnějšímu vývoji?
Pojmenovávejte
"Pojmenujte si společně či každý sám pro sebe emoce, které cítíte. Klidně nahlas a pěkně od plic. Mluvte se svými blízkými - a zejména se svými dětmi - o tom, jak situaci prožívají a o čem přemýšlejí. Pokud na to máte psychické a fyzické síly, mluvte s těmi, kteří náročnou situací procházejí," radí Gabriela Brávník Milfortová ze společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Možnost být vyslechnut a možnost sdílet jsou samy o sobě léčivé. Nicméně myslete vždy na to, že to platí v případě, pokud na to máte síly. Je v pořádku, že ne každý je má. Zrovna tak je v pořádku, že se nestavíte na žádnou názorovou stranu, protože si uvědomujete, jak málo máme relevantních informací.
Žijte teď
Prakticky po celý náš život někde na zemi existovalo místo (kdyby jedno), kde nebyl klid, mír a blahobyt. Přesto jsme žili svoje životy, měli svoje plány a každodenní radosti. Jakkoli to pro vás může znít nyní "nevhodně", protože teď je to jiné (znáte osobně někoho, koho se potíže týkají), nepomůžete tím sobě ani svému okolí, když přestanete žít. Dělejte dál to, co umíte nejlépe, a udržujte se v co nejlepší mentální, fyzické, duševní a finanční kondici. Často velká pomoc pro okolí je, že nejsme jedněmi z těch, kdo potřebují pomoci. Radujme se z každého dne a všeho, co máme a můžeme dělat.
Pište
"Někomu pomůže se z pocitů a myšlenek vypsat, dostat je z hlavy na papír, aby večer mohl lépe usnout. Psaní je také vynikajícím nástrojem, když máte nutkání něco dělat, ale reálně to v danou chvíli není možné," říká dále Brávník Milfortová. Začněte sepisovat, co se děje, co v rámci situace můžete dělat nebo kdo umí něco z toho, co je potřeba. Třídění těchto myšlenek a kroků plánování jsou posunem v situaci. Člověku se objektivně uleví, protože v daném okamžiku soustředí své síly na to, co dělat může.
I tohle pomine
Řada lidí používá sociální sítě ke komunikaci svého vzteku a frustrace. Snažte se to nedělat. Než něco napíšete do veřejného prostoru, zeptejte se sama sebe: Pomůže to někomu? Zlepší mu to den? Myslím, že špatných zpráv je všude dost. Proč jim dávat ještě větší pozornost? Pomůže zvýšení paniky vyřešení jakékoli situace? Ne. Tak si to nedělejme vzájemně těžší. Právě v takových chvílích se potřebujeme společně pozvedat, a nikoli srážet a přitápět pod kotlem špatné nálady či smutků. Připomínat si, že i když se to "příšerně vleče", i tohle pomine. Slova podpory posílám adresně, stejně jako pomoc.
Hýbejte se
Prostě a jednoduše buďte co nejvíce na vzduchu - okysličí se vám tělo, zlepšíte zdraví, unavíte se, načerpáte dobrý pocit z jarní přírody (kde vše běží, jak má) - a hlavně: nebudete číst žádné zpravodajství.
"Pravidelný pohyb posiluje jak fyzickou, tak i psychickou odolnost, budujete si lepší sebedůvěru, vybijete nadbytečnou energii i stres. Lépe budete zvládat agresivitu která je všude kolem. Také pečujte správně o vaše svaly. Když se začnou zkracovat, dělají problémy. Například ze zkrácených krčních svalů vás může nepříjemně bolet hlava, a to může prohlubovat stres, i vaší psychiku," uzavírá fitness trenérka Marcela Blechtová.