Ach ty hormony!

18.12.2021

Mrzutost, nespavost, únava, ale i oslabení paměti - to vše patří k příznakům hormonální dysbalance. Nenechte se smést hormonální bouří, která se zvedá ve vašem těle!

Také si jeden den připadáte jako Miss World, chce se vám zpívat, tančit, vaše pleť je jako z alabastru, cítíte se lehká jako vánek a život je fajn. Pak uplyne pár dní, do zrcadla se neodvážíte ani podívat, protože kdo by se taky díval na obličej samý pupínek, a navíc v tomhle věku. Vaše břicho se přes noc zvětší do té míry, že chybí už jen centimetr, aby vás začalo nadnášet, náladu máte pod psa a nesnesete vedle sebe ani mravence. Jak říká můj syn mé dceři, už s ní/vámi zase třískají hormony...

Nepodceňujte neviditelného protivníka

Nemůžete si na ně sáhnout, nebolí, pouhým okem je nepostřehnete, ale když si zamanou, máte jich až nad hlavu. Hormony. Vylučují je žlázy s vnitřní sekrecí a každý z nich plní v těle určité úkoly. Bohužel jsou nezastupitelné, takže jakmile někde v těle chybí, či je jich naopak moc, vznikne nerovnováha, která umí rozhodit metabolismus, psychiku a vyvolává i mnohem závažnější problémy. Když jsme totiž v duševní nepohodě, často se tento stav podepíše také na fyzické stránce. Nemoc naší už tak zkoušené dušičce rozhodně neuleví, takže ten kruh nemá konce. Proto, jakmile na sobě zpozorujete hormonální bouři, měla byste rychle navštívit odborníka, který vám pomůže ji utišit. Asi nejvíc nás umí potrápit hormony štítné žlázy, vaječníků a nadledvinek.

Štítná žláza

Štítnou žlázu najdete v oblasti krku a jejím úkolem je shromažďování jódu z krve k výrobě hormonů tyroxinu a trijodtyroxinu, které regulují metabolismus a energii v celém těle. Nemoci štítné žlázy se častěji vyskytují u žen než u mužů, a to ve středním a vyšším věku. Není bez zajímavosti, že se na problémy se štítnou žlázou přichází spíš náhodou. Důvodů, které vedou k jejímu onemocnění, je několik. Jednak se jedná o autoimunitní záležitost, kdy štítnou žlázu napadne vlastní imunitní systém, poté jsou to genetické faktory, a případě, že se ve vaší rodině tento problém vyskytoval, je dobré si občas nechat štítnou žlázu vyšetřit. Patří sem ale také hormonální poruchy jako takové a chirurgické zákroky, které bývají spouštěčem onemocnění štítné žlázy.

Méně častým důvodem je nedostatek jódu.

Jednou z poruch štítné žlázy je tzv. hypofunkce, snížení činnosti štítné žlázy. Projevuje depresemi, únavou, problémy s pamětí, nemocní lidé přibírají na váze, mají suchou pokožku i vlasy, typická je pro ně nesnášenlivost chladu. Základem léčby je podávání hormonů, které tyto nepříjemné projevy utlumí.
Opačným projevem je hyperfunkce neboli nadměrná činnost štítné žlázy. Takto postižení lidé jsou nadměrně akční. Velmi snadno je poznáte podle vykulených až vypouklých očí, rychle hubnou, špatně spí, zadýchávají se, mají neustále žízeň. Léčba probíhá medikamentózně a v některých případech i chirurgicky.

Vaječníky

Vaječníky nás umí pěkně potrápit třeba už jenom tím, že jsou odpovědné za důležité procesy v těle: menstruační cyklus, těhotenství a menopauzu. Produkují dva hormony - estrogen a progesteron. Pokud se tyto hormony splaší, mohou vyvolat syndrom polycystických ovarií, jehož důsledkem je málo častá nebo zcela chybějící ovulace a tzv. hyperandrogenismus čili nadbytek mužských hormonů androgenů. Ženy trpí menstruačními problémy, přibírají na váze, po těle a na obličeji se jim objevuje nadměrné ochlupení, trápí je akné a celkově působí mužským dojmem. Polycystický syndrom je navíc častým důvodem neplodnosti, což spolu se zmíněnými dalšími projevy vede k depresím. Ženám rovněž hrozí infarkt, cukrovka nebo rakovina prsu. Léčba probíhá medikamentózně a její důležitou součástí je správně nastavená dieta ke zrychlení metabolismu a vhodné cvičení. V některých případech se přistupuje i k chirurgické léčbě.

Premenstruační syndrom

S měnícími se hladinami estrogenu a progesteronu souvisí i tzv. premenstruační syndrom, který se nejčastěji projevuje napětím v prsou, nadýmáním, otoky, bolestmi hlavy, zvýšením váhy a chuti k jídlu. Z léčebného hlediska mají ženy několik možností. Jednak je to úprava životního stylu, kam patří relaxační cvičení a úprava jídelníčku. Dále je možné užívat různé doplňky stravy, případně zvolit přírodní léčbu a jako poslední je nasazení hormonální antikoncepce, která by vám při vhodně zvoleném tipu měla ulevit.

Nadledvinky

Nadledvinky produkují hormony adrenalin, noradrenalin a kortizol, které nám pomáhají zvládat stresové situace a udržovat dobrý imunitní systém. Pokud nadledvinky nefungují dostatečně, takto postiženého člověka trápí únava, poruchy paměti, závratě, nízký krevní tlak apod. Příčinou tohoto problému je především dlouhodobý stres nebo onemocnění, trauma, ale také například dieta, při níž se tělu nedostávají některé důležité vitaminy, a dědičné dispozice. Stav nadledvinek, tedy hodnota zmíněných hormonů, se zjišťuje z krve, moče a ze slin. Léčba probíhá substituční hormonální terapií.

Text: Soňa Pařížská

Zdroj: Časopis Estetika