Anti-aging v lednici

23.07.2022

Věk neurčuje pouze datum v rodném listě, ale také stav organismu. Biologický věk tak vůbec nemusí odpovídat tomu, kolik vám skutečně je, ale může být výrazně vyšší. Jednou z možností, jak zmenšit tento rozdíl, je správné skladba jídelníčku.

Stále více lékařů hlásá, že řadu nemocí můžeme ovlivnit tím, co jíme, a také tím, jak produkty zpracováváme. Není vhodné jíst příliš jednostrannou stravu. Konzumujte méně kalorické potraviny, zato kvalitní a s vysokým obsahem minerálů a vitaminů. Do jídelníčku je vhodné zařadit dostatek syrových potravin a ostatní tepelně upravovat vařením nebo pečením.

Zatočte s kily navíc

Rybí maso se doporučuje nejenom jako součást dietních programů, ale také proto, že obsahuje řadu užitečných látek. Důležité jsou hlavně esenciální mastné kyseliny omega 3 a omega 6. Tělo si je nedokáže samo vyrábět, proto je musíme přijímat v potravě. Potřebujeme je hlavně pro správnou funkci mozku a imunitního systému. Vyrovnávají také hladinu cholesterolu a krevních cukrů a působí příznivě i na naši pleť a vlasy. V rybách najdete i tzv. fosfolipidy, což je látka, která chrání oči a játra a pomáhá lépe se vyrovnat se stresem. Další důležitou látkou je skvalen, který podporuje hormon mládí. Nechybí v nich ani významný antioxidant, kyselina alfa lipoová, která omezuje zánětlivé procesy v těle a rovněž podporuje správnou hladinu cukrů i jaterní funkce.

Vyhraďte si v lednici kousek místa i na tzv. zelené potraviny, jejichž nejdůležitějšími zástupci jsou ječmen a chlorella. Proč byste je měla konzumovat? Protože se po nich budete cítit plná energie a zbavíte se řady nemocí spojených s nevhodným stravováním. Zelené potraviny jsou pro organismus důležité proto, že vyrovnávají jeho pH. Dokonale vyčistí střevní trakt, jehož zanesení bývá zdrojem řady civilizačních chorob. Samozřejmě se jedná o velmi účinné antioxidanty. V mladém ječmeni se nachází například antioxidant 2"-O-glykosylisovitexin (GIV), který chrání pokožku před UV zářením asi pětsetkrát více než vitamin E. Tato látka rovněž podporuje léčbu arterosklerózy.

Určitě víte, že bez enzymů dochází k narušení všech životních funkcí v těle, proto je třeba je doplňovat. Extrakt ze zeleného ječmene jich obsahuje přes dvacet a kromě toho i další vitaminy a minerály, které napomáhají prevenci řady nemocí. Najdete v něm beta-karoten, vitaminy C, E a řady B, také biotin, kyselinu listovou, pantotenovou a cholin.

Další zelenou potravinou je chlorella, která je zdrojem chlorofylu, rostlinného barviva. Její užívání urychluje hojení různých ran, vředů i zánětů. Dokáže zbavit organismus toxických látek. Je tak vynikajícím pomocníkem v boji s obezitou, což je jedno z onemocnění, které zvyšuje náš metabolický věk a bohužel leckdy zkracuje i ten běžný.

Bojujte se stresem

21. století má mnoho výhod, ale i negativních dopadů. Jedním z nich je všudypřítomný stres. Někdo se s ním vyrovnává lépe, jiný hůř. Pokud patříte do druhé skupiny, zkuste se podívat do lednice, jestli vám v ní nechybí ovoce nebo zelenina. Ty totiž obsahují důležité vitaminy a minerály, které nám pomáhají zvládat každodenní horké chvilky. Takže hurá například pro chřest, který díky obsahu vysoce aktivních látek představuje velmi ceněnou potravinu pro udržení psychické i fyzické kondice. Kdysi býval pravidelnou součástí jídelníčku našich předků, z něhož se ale během komunistického režimu zcela vytratil, protože byl považován za buržoazní potravinu. Naštěstí je tahle doba pryč a my dál můžeme využívat jeho lahodné účinky. Mimochodem, věděla jste, že chřest je považován za elixír mládí? Obsahuje totiž velké množství beta-karotenu, důležitého provitaminu pro náš zrak, kůži a obnovu sliznic. Kombinace vitaminů skupiny B, beta-karotenu a zinku je rovněž ideálním koktejlem pro zachování zdravé pleti, vlasů a nehtů.

Hlídejte si vápník

Boj s osteoporózou není snadný, proto je lepší snažit se o maximální prevenci. Abyste se jí vyhnula, potřebujete přijímat ve stravě dostatek vápníku. Ten se nejlépe vstřebává z mléčných výrobků (nikoli však z tavených sýrů, kde tomu brání fosforečné soli). Vápník byste měla ve stravě přijímat společně s vitaminem D, který najdete v mořských a konzervovaných rybách, některých druzích hub nebo vaječném žloutku). Vápník je obsažen také v rybách, kapustě, brokolici, pórku, špenátu, máku, oříšcích, slunečnicových semínkách, hrachu, fazolích, čočce a možná trochu překvapivě i v citronech, ostružinách, sušených fících nebo v rozinkách. V případě, že neholdujete mléku anebo trpíte nesnášenlivostí laktózy nebo mléčné bílkoviny, můžete vápník snadno získat i z právě z těchto zdrojů.

Posilujte imunitu

Přepracovaný a tím pádem i oslabený jedinec mívá většinou problémy s imunitou. Imunitní systém ale v určitých obdobích zazlobí každého z nás, stačí si vzpomenout na podzimní chřipky, jarní únavu apod. Hnacím motorem imunity je vitamin C, což je také jeden z nejdůležitějších antioxidantů. Kromě toho, že neutralizuje volné radikály, které poškozují naše buňky a urychlují proces stárnutí, ovlivňuje stav pleti, brání tvorbě předčasných vrásek a představuje důležitou prevenci pro udržení zdravých cév.

Jenže i když máte lednici plnou citronů, tak jste ještě s céčkem nevyhrála. Více ho najdete dokonce i v "obyčejných" bramborách. Zato když si pořídíte rakytníkovou šťávu, šípkovou marmeládu nebo otrháte na zahrádce černý rybíz, dopřejete organismu céčka poměrně dost.

Snížení imunity organismu napovídá, že můžete mít také nedostatek selenu. Ten najdete ve vnitřnostech, mléčných výrobcích či v citrusových plodech a bývá i v hovězím mase.

Proti rakovině

Myslet si, že jídlem vyléčíte rakovinu, je nesmysl. Vhodně zvolenými potravinami však snížíte pravděpodobnost, že vás dostihne některý typ rakovinného bujení až o 30 %. A to není málo.
Za vznik karcinomů je odpovědná řada faktorů, od přemíry stresu přes dědičnost, pobyt v nevhodném prostředí až po špatné stravování, v němž převažují nevhodné tuky, sůl a cukry. Neexistuje jedna potravina, která by napomohla vyléčení či potlačila růst špatných buněk. Jestliže jste kuřačka, žijete s kuřákem, případně pracujete v zakouřeném prostředí, měla byste do každodenního jídelníčku zařadit jeden kus oranžové a jeden kus listové zeleniny, např. mrkev, kapustu, rajčata apod. Zdravým prsům svědčí sója, řasy, košťálová zelenina a potraviny bohaté na omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Proti rakovině žaludku se můžete chránit každodenní porcí salátů, tedy syrové zeleniny a také ovoce. Dalšímu strašáku, rakovině tlustého střeva, se dá předejít, pokud přidáte do jídelníčku hodně vlákniny. Prim vedou pšeničné otruby, ale také dary moře a například acidofilní mléko. I když jsme výše tak trochu pohaněli citrony, vzhledem k jejich obsahu vitaminu C, podle odborníků jsou spolu s ostatními citrusy vhodné jako prevence před rakovinou slinivky. Určitě jste už slyšela pojem HPV virus, který v některých případech může vést ke karcinomu děložního čípku. Víte, že ho lze zastavit kyselinou listovou? Proto si nezapomeňte ke každému jídlu dát salát a do jídelníčku zařadit brokolici, špenát, chřest nebo růžičkovou kapustu.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman