Ať můžou

15.12.2021

Právě startuje projekt Ať můžou na podporu komunitní porodní asistence, která v Česku čelí mnoha legislativním i společenským bariérám. Iniciativa je spoluprací NF Propolis33, Hnutí za aktivní mateřství (H.A.M.) a profesního sdružení porodních asistentek UNIPA.

Kromě porodních asistentek se do iniciativy zapojili také lékaři, lidé z pomáhajících profesí, psychologové a rodiče, kteří službu využili. "Chceme, aby porodní asistentky v ČR mohly svou práci vykonávat opět svobodně a autonomně. Upozorňujeme na přínosy kontinuální péče a komplexní a nenahraditelné kompetence porodních asistentek. Chceme, abyste s námi napsali svému poslanci a žádali změnu, protože to, jak přicházíme na svět má dalekosáhlé důsledky pro náš pozdější život," říká iniciátorka projektu, historička a publicistka Lilia Khousnoutdinová.

Projekt je součástí širší platformy s názvem Na porodu záleží, v jehož rámci se konal i předchozí projekt Ať stojí, který se zasazoval o vznik porodních domů a center. Současný projekt Ať můžou přináší příběhy rodin, které využily služby porodních asistentek, ale i výpovědi samotných porodních asistentek. Ty hovoří jednak o složitosti tzv. registrace, získávání smluv s pojišťovnami nebo o nutné indikaci gynekologů, bez které nemohou svou práci v rámci veřejného zdravotního pojištění vykonávat. Projekt představuje složitou tematiku ze všech možných úhlů, včetně toho lékařského, psychologického nebo právnického.

"V řadě států jako Kanada, Německo či Benelux je hlavní figurou v péči o nízkorizikové těhotné skutečně porodní asistentka. Proč tomu tak v ČR není, je problém k řešení. Těhotné a rodící ženy nemají být ve valné většině léčeny, ale především podpořeny. Z nás lékařů to navíc sejme spoustu práce," vyjádřil se v projektu přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Michal Zikán.

Hlavním cílem akce je kromě osvěty i legislativní změna, o kterou se v minulosti pokoušela i poslankyně Olga Richterová -⁠ konkrétně o změnu zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, která navrhuje zrušení indikace lékaře k péči porodní asistentky. Prvním krokem pro kýženou změnu je podpora petice Chci svoji porodní asistentku Veroniky Hažlinské (porodní asistentka a členka Pirátské strany), kterou můžete podepsat přímo na stránkách projektu Ať můžou.