Barvy tohoto světa

27.01.2022

Když necháme procházet sluneční světlo hranolem, uvidíme barvy spektra, podobně vzniká i duha, kdy se sluneční paprsky lámou v kapkách deště. Čím větší jsou kapky, tím jasnější jsou i barvy duhy. Čočka v našem oku se chová podobně. Mění směr světla tím, že jeho paprsky přivádí na sítnici. Tam světlo podráždí dva druhy buněk - tyčinky a čípky. Tyčinky jsou citlivé na slabé světlo a umožňují nám rozeznávat světlo a stín, den a noc. Čípky citlivě reagují na vlnovou délku tří základních barev - červené, zelené a modré. Když světlo na tyto buňky dopadne, uvede do pohybu nervové impulzy, které se optickým nervem přenášejí do mozku, a tam následně vytvoří obraz. Díky tomu vnímáme barvy.

Barvy způsobují v našich tělech biochemickou reakci, protože přímo dráždí některé důležité žlázy, např. podvěsek mozkový - hlavní žlázu endokrinního systému. Tato žláza vyrábí hormony, které řídí naše tělesné funkce - pravidelnost spánku, pohlavní pud, rychlost metabolismu, chuť k jídlu, ale i naše nálady, city a chování. Ke dvěma nejdůležitějším hormonům patří melatonin a serotonin, které jsou oba vylučovány šišinkou, žlázou umístěnou v mozku. Serotonin se tvoří ve dne, má povzbuzující účinek a pomáhá nám zůstat v bdělosti a udržet pozornost. Melatonin se vylučuje v noci, má na nás zklidňující vliv a pomáhá nám usnout. U lidí, kteří trpí sezónní depresí, byla nalezena vysoká hladina melatoninu. Sezónní deprese je zvláštní druh deprese, kterou trpí mnoho lidí v zimních měsících právě kvůli nedostatku slunečního světla. Mezi příznaky sezónní deprese patří ospalost, celková únava a nezájem o sex. Zjistilo se však, že stav těchto lidí se výrazně zlepšuje po léčbě plným světelným spektrem.

Chuť na barvy

Náš výběr barev je velice osobní. Oblečení, které nosíme, dekorace našeho bytu, dokonce i auto, které řídíme, to vše vypovídá o naší osobnosti. Když se rozhodneme naše obvyklé barvy vyměnit, například vymalovat doma jiným odstínem, nosit jiné šaty, vypovídáme tím o sobě něco jiného, nového, ať už jsme si toho vědomi či nikoli. Mít kolem sebe či na sobě barvy, které se nám líbí, je důležité, protože na nás mají nejen kladný vliv, ale některá barva pro nás může mít i zvláštní význam, protože je spojena s hezkou vzpomínkou, například z dětství. Jestliže jsme vyrostli na venkově a teď žijeme ve městě, možná se nám stýská po zelených lukách. V tom případě nám procházka v zelené krajině pomůže nabrat síly do dalšího života ve stresu velkoměsta. Pokud se nám nepodaří vyjet si do přírody, pověsme si alespoň na stěny obrázky krajinek, v nichž převládá zelená barva.

Sedm paprsků

Sedmi viditelným barvám spektra - červené, oranžové, žluté, zelené, modré, indigové a fialové - se říká sedm paprsků. Těchto sedm paprsků odpovídá sedmi čakrám neboli energetickým centrům v těle člověka. Sedm paprsků je také ztotožňováno s různými vlastnostmi, které všichni ve větší či menší míře máme. Sedm paprsků symbolizuje i kosmické síly, které představují různá evoluční stadia v dějinách lidstva.

Vlastnosti paprsků pozitivní a negativní

Červený paprsek představuje sílu i surovost.
Oranžový paprsek představuje přijímání i lhostejnost.
Žlutý paprsek představuje rozum i chlad.
Zelený paprsek vcítění i zahleděnost do sebe.
Modrý paprsek představuje spravedlnost i nesnášenlivost.
Indigový paprsek představuje zbožnost i sebeklam.
Fialový paprsek představuje mysticismus i domýšlivost.

Terapie barevným světlem

Léčení barvami si můžeme dopřát v terapii barevným světlem, můžeme si danou barvu vizualizovat, "dýchat ji", můžeme pít vodu nabitou barvou, kterou předtím nalijeme do barevné skleněné láhve a postavíme chvíli na slunečné místo. Můžeme použít terapii Aura Soma, můžeme pracovat s krystaly, které si pokládáme na daná energetická centra či je nosíme jako šperk. Působí na nás i barva oblečení, barva doplňků v bytě či květiny, které v interiéru máme, danou barvu můžeme doplnit i skrze potraviny.

Text: Věra Šourková

Časopis Rituals, cesta životem

Zdroj: Tajemství léčení barvami, Stephanie Norris