Ceramidy proti stárnutí

12.06.2021

Ceramidy jsou pro naše tělo přirozené látky tukové povahy. Po chemické stránce se skládají z mastných kyselin a tzv. sfingosinu. V našem těle se přirozeně vyskytují, respektive náš organismus si je cíleně sám vytváří.

Proč jsou důležité?

Pravděpodobně nejčastěji jsou však skloňovány s fyziologií kůže. Platí totiž, že ceramidy jsou hlavní složkou vnější vrstvy pokožky (tzv. stratum corneum). Po dlouhá léta byla tato vrstva vnímána pouze jako vrstva buněk bez jakéhokoliv zásadnějšího významu. Dnes je však nazírána jako živá tkáň, která plní ochranné a adaptivní fyziologické funkce včetně odolnosti proti nárazu, při tření i tahu. Kromě toho je klíčová z pohledu hydratace pokožky (ceramidy mají tedy zvláčňující účinek a zlepšují elasticitu kůže), ochrany proti nežádoucím mikroorganismům či toxinům a alergenům. Složena je z 15-20 vrstev oploštělých buněk (tzv. korneocyty). Tyto pokožkové buňky jsou uloženy v lipidové matrici složené právě z ceramidů (50 %), cholesterolu (25 %) a mastných kyselin (15 %) či dalších komponent. Právě trojice uvedených látek vytváří pro vodu nepropustný ochranný kryt, jenž zabraňuje nadměrným ztrátám vody v důsledku jejího odpařování. Jak již bylo uvedeno, v opačném směru (tedy z vnějšího prostředí do kůže a těla) pak lipidová vrstva, složená převážně z ceramidů, brání vstupu mikroorganismů či toxinů. Kromě uvedeného ceramidy také poskytují ochranu proti škodlivému UV záření (jakkoliv je zřejmé, že UV záření je rovněž nezbytné pro kožní tvorbu vitaminu D).

Ceramidy léčí nejen exémy

U stavů, které jsou charakterizovány narušenou skladbou této vrstvy pokožky (jako jsou např. lupénka (psoriáza) či atopická dermatitida) dochází ke zvýšení propustnosti pro vodu, což je pak provázeno typickými projevy těchto stavů, jako je suchost kůže, její olupování/šupinatění, které je doprovázené častým svěděním; obdobně je tomu rovněž u osob ve vyšším věku, u kterých je obecně zjišťován nižší podíl vody v těle ve srovnání s mladšími jedinci (a kůže je proto náchylnější k vysoušení).

Bojují proti stárnutí kůže

Relativně novým zjištěním je fakt, že množství ceramidů v pokožce klesá s věkem, a to přibližně o 1 % každý rok života. Suchá pokožka tak může obtěžovat i zcela zdravého jedince, protože ceramidů přirozeně ubývá a s nimi se snižuje i hydratace pokožky.

Orální užívání ceramidů pak může veškerou výše uvedenou fyziologii kůže zásadně ovlivnit a tím vylepšit kondici jak kůže zdravé, tak i postižené výše uvedenými stavy.

Text: MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.