Chytré kompostování

14.05.2022

Patříte k vyznavačům ekologického využití kuchyňského od-padu? V některých domácnostech si to bez přenosného kom-postéru už ani nedovedou představit. Pokud stále váháte, možná vám jen chybí informace.

Když se odpad mění v černé zlato

Z kompostéru můžete udělat zajímavý interiérový doplněk, stále po ruce ho budete mít v kuchyni, uskladnit se dá i ve sklepě nebo na balkoně. Díky kompostování ušetříte místo v odpadkovém koši i peníze za hnojivo. Z kompostu totiž získáte energetickou bombu pro rostliny - humus, který poslouží k přihnojení pokojovek, bylinek i úrody na zahradě. Využijete ho aktuálně při jarním přesazování.

Do kompostéru patří slupky z brambor či jablek, okusky, vylouho-vané sáčky čaje, kávová sedliny, zbytky květin, ovoce, suché peči-vo, popel ze dřeva, natě, přírodní papírové ubrousky nebo rozdr-cené skořápky vajec, které humus obohatí o vápník. Kvůli větší ná-chylnosti k plesnivění se doporučuje kompostovat jen omezené množství slupek z jižního ovoce (pomeranče, grepy, banány, citro-ny). Už dávno neplatí, že kvůli toxickému postřiku do kompostu ne-patří vůbec, postřik bývá organického původu a snadno se rozloží.
Aby bylo kompostování v domácích podmínkách rychlejší, používa-jí se různé urychlovače, např. mikroorganismy bokashi, speciální bakteriální urychlovací spreje či granule. Přeměna bioodpadu na humus trvá přibližně dva měsíce, záleží na zvolené technologii.

Vermikompostér je jistota

Zvláštní pozornost zaslouží tzv. vermikompostéry, kde mají celý proces na starost žížaly. Zpracovávají rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo zvané vermikompost. Půl kilogramu pro tyto účely vyšlechtěných kalifornských žížal spořádá až 250 gramů materiálu denně. Na rozdíl od českých příbuzných jsou mnohem hladovější, nechutná jim silně aromatická strava jako cibule nebo zázvor. Rychle se množí, mají rády teplotu 15 - 20 °C a vydrží i pár týdnů bez potravy. Minimální teplota pro fungování vermikomposté-ru je 5 °C, maximální 25 °C.

Vermikompostér má v dolní části výpust s kohoutkem pro přeby-tečnou tekutinu z biologického odpadu. Tento "žížalí čaj" je velmi silným přírodním hnojivem, které se doporučuje před aplikací naře-dit vodou v poměru 1:10. Obsahuje opravdu velké množství mine-rálů a živin, výborně funguje například jako poslední záchrana u oslabených rostlinek. Mimochodem sériově vyráběný žížalí extrakt koupíte v hobby marketech, ale není nad domácí produkcí.

Péče v několika krocích

Správně ošetřený domácí kompost nezapáchá, neplesniví ani ne-přitahuje octomilky. Sledujte jeho vlhkost, když stisknete hrst sub-strátu v dlani, nemělo by vytéct víc než pár kapek. K prosušení sta-čí přidat natrhaný kousek sacího materiálu, například toaletního papíru. Přeschlý kompost zlehka zvlhčete rozprašovačem nebo doplňte navlhčený papír. Zhruba jednou týdně kompost prohrábně-te, abyste ho hezky provzdušnili.