Co se děje s tělem při dlouhodobém hladovění
Díky internetu se k lidem dostává přehršle informací. Je těžké poznat, které stránky jsou věrohodné a které ne. Velký vliv mají dnes také influenceři, kteří ovlivňují tisíce či statisíce lidí. Neznamená to však, že právě oni jsou odborníky na dané téma.
Gabriela Peacock je původem Češka z Pardubic. Studovala biochemii na Westminsterské univerzitě v Londýně, její nutriční poradenství je opřeno o znalosti chodu lidského těla. V Londýně se stala významnou nutriční expertkou, kterou si oblíbily slavné osobnosti včetně královské rodiny. Založila svoji značku doplňků stravy GP Nutrition.
Co způsobuje dlouhodobé hladovění a proč vědci doporučují přerušovaný půst
Postění samo o sobě je velmi zdravé, ale nemělo by být neřízené, nehlídané a nemělo by trvat více než jeden den. Gabriela Peacock by ojedinělým jedincům doporučila i 3 dny postění, ale to pouze po konzultacích a znalosti daného člověka.
benefit (přerušovaného ) postění - hubnutí:
Pokud konzumujeme více jídla (energie) než naše tělo potřebuje v daném čase, ukládáme přebytečnou energii na pozdější využití. Tělo dává přednost ukládání energie ve formě snadno dostupného glykogenu v játrech. Nicméně prostor v játrech je omezený, takže když místo dojde, pak ji tělo ukládá jako tuk v tukové tkáni (tělesný tuk). Když jídlo (energii) konzumujeme pravidelně a v dostatečném množství, naše tělo tukové rezervy nevyužívá, vystačí si s energií z jater.. Když držíme půst, naše tělo začne odbourávat naše tukové zásoby.
"Postění by však nikdy nemělo trvat déle než 24 hodin, aby se Vám nezačal zpomalovat metabolismus!" Říká Gabriela Peacock a dodává, "právě proto je ve světě tak moderní metoda přerušovaného postění, kdy se zpomalování neděje"
"Přerušované postění způsobuje klinicky ověřený úbytek váhy bez jojo efektu. Díky nedostatku stravy je ovšem potřeba dbát na doplnění živin, aby tělo fungovalo, tak jak má. Ideálně užívat doplňky stravy k tomuto určené, tedy multinutrienty. My vytvořili doplňky pro přerušovaný půst GP Nutrition na 2 druhy nejoblíbenějšího přerušovaného postění a to 4:3 a 16: 8," dodává Gabriela Peacock
"Pokud chcete hubnout zdravě, tak to jde ruku v ruce s tím, že tělo musí dobře fungovat, a to včetně všech jeho funkcí. Ty ztracené kilogramy, o které vám šlo především, jsou vlastně jen takovou třešničkou na dortu. Zdraví je totiž to nejdůležitější. Pokud tělo řeší nějaký vnitřní problém, přesune koncentarci na něj a právě ani nehubne." říká zakladatelka značky GP Nutrition Gabriela Peacock.
benefit přerušovaného postění - samoléčba těla:
Přerušované hladovění se celosvětově stalo trendem v hubnutí, nejenom pro úbytek váhy, které má jasné vysvětlení, ale také díky dalším benefitům. Metoda přerušovaného půstu podporuje zdraví srdce, bojuje proti buněčnému stárnutí, zánětům a stimuluje činnost mozku. Spolu s anti-aging efektem snižuje také riziko kardiovaskulárních chorob a cukrovky.
Je dokázáno, že při tomto způsobu přerušovaného hladovění tělo funguje protizánětlivě, takže v době, kdy nastává autofagie, si tělo najde slabé buňky a samo je zabije, aby se reprodukovaly nové a zdravé, zatímco za normálních okolností tělo čeká, až slabé buňky samy zahynou.
A co se tedy děje když držíme dlouhodobý půst?
"Problém při dlouhodobém hladovění je, že tělo začne rozkládat protein, tedy vaše svalstvo - je to totiž přímý přísun energie. Vy sice vypadáte hubenější, z počátku máte radost, že hubnete, ALE pouze přicházíte o svaly a nehubnete. Jednak zpomalujeme metabolismus a jakmile začneme znovu jíst, začneme přibírat tuk a ne svaly, protože svaly si musí tělo vytvořit. Kompletně se mění kompozice těla, při čemž svaly jsou pro tělo strašně důležité, regulují a právě zrychlují metabolismus. Dále pokud nedodáváme živiny tělu, nejprve se to odrazí na naší pleti, kůži, vlasech, nehtech...Ty jsou pro tělo nejmíň důležité, takže nedají nic pro jejich obnovu. Proto je také logické, že nejlépe vypadáme, když jíme nutričně vyváženou stravu a tělo nám dobře funguje. V další fázi dlouhodobého půstu nemáme energii, horší se spánek přichází hormonální disbalanc a takto bychom mohli pokračovat dále a dále...," říká výživová expertka Gabriela Peacock