Co vyrábět s dětmi? Vyzkoušejte batikování za studena!

01.05.2023

Batikování za studena je šetrná technika malování na textil. Díky ní na tričku vykouzlíte krásné magické ornamenty i pokud malba není právě Váš šálek čaje. Můžete zapomenout na štětec, v této technice jde totiž hlavně o správnou volbu barev!

Jaké jsou tedy hlavní výhody batikování za studena?

● Pořádek - nezašpiníte si hrnec ani pračku.
● Látka nemusí projít varem, proto se dá použít i na choulostivější textil.
● Můžete použít několik barev najednou, čímž vzniknou originální barevné přechody.

Bude technika bavit i děti?

Batikování za studena není náročné, proto jej za asistence dospělého zvládnou i starší děti. Pomoc budou nejvíce potřebovat se ždímáním látky a s její konečnou fixací do požadovaného tvaru. Bavit je bude výběr i aplikace barvy a následně budou svůj výtvor hrdě nosit!

Čím batikovat za studena?

Pro batikování za studena budete potřebovat:
barvy na batiku za studena
● krystalickou sodu
● gumové rukavice
● gumičky
● jádrové mýdlo
● textil (používejte textilie z přírodních materiálů - příměsi snižují schopnost absorpce barvy)

Jak batikovat za studena?

1. Textil je před barvením nutné namočit v roztoku krystalické sody. 1 kg sody rozpustíme v 5 l horké vody. Přidáme 80 g soli a důkladně promícháme. V tomto roztoku tričko namočíme a důkladně vyždímáme.

2. Tričko si rozložíme na igelit. Uprostřed látku chytneme a motáme dokola. (Nejlepší je střed držet a obíhat okolo trička). Hotovou spirálu zafixujeme gumičkami.

3. Nyní si nachystáme barvy na batikování za studena. My jsme vybrali žlutou, červenou a fialovou. Do lahviček přidáme vlažnou vodu a důkladně protřepeme. Nasadíme aplikátor a ustřihneme jeho konec. Barvu do látky naléváme z bezprostřední blízkosti, aby nám nestříkla vedle. Nalijte jen takové množství jaké látka pojme. My jsme na dané tričko spotřebovali jen cca. 1/3 z každé barvy.

4. Pokud máme obarveno, otočíme a probarvíme i druhou stranu trička. Celé dílo pak zabalíme do folie (nesmí to být mikrotenový sáček) a ještě trošku promačkáme, ať se barva dostane i do středu látky. Ve folii necháme tričko minimálně dvě hodiny, ideálně 24 hodin.

5. Druhý den tričko rozbalíme a důkladně propláchneme vlažnou vodou. Fixaci barvy provedeme pomocí jádrového mýdla. Důkladně celé tričko namydlíme a opět propláchneme.

Ze začátku je lepší batikované tričko prát v ruce, později jej lze prát v pračce na 30 stupňů. V takovém tričku budete zajisté nepřehlédnutelní!

Další inspirace

Na trička nemusíte pouze batikovat. Vyzkoušejte i další zajímavé barvy na textil. Mezi nejzajímavější kousky patří barvy na textil svítící v noci, barvy metalické a barvy neonové. Pokud Vám nevyhovuje práce se štětečkem, můžete vyzkoušet fixy na textil nebo dokonce foukací fixy na textil, které jsou po zaschnutí nevypratelné.

Nechte se inspirovat dalšími články z blogu Co vyrábět s dětmi.