Detox - jak na něj i při potížích se střevy a zažíváním

08.06.2022

Stejně jako se příroda po zimě probouzí a čistí, i my bychom možná mohli vyslyšet volání těla a následovat jejího příkladu. Ať už držíte půst, pijete bylinné čaje, čerpáte sílu ze sluníčka, nebo začínáte s jarním otužováním - Vitestin je dobrá volba k doplnění a umocnění procesu čištění těla a především zažívacího traktu.

Detox je očistná kúra pro tělo i duši. Jedná se o způsob získání energie, během které se snažíme zbavit škodlivých toxinů bez užití léků. Detoxikace má za cíl zbavit tělo i dalších škodlivých látek, například těch, které vznikají při metabolických procesech, ale také virů, plísní a bakterií. Nejideálnějším obdobím pro zahájení detoxikace je jaro, kdy potřebujeme "dobít baterky" po chladných zimních měsících. Existují však i jiné mírnější typy detoxu, které můžeme vyzkoušet v jakémkoli ročním období dle naší potřeby.
Máte pocit trvalé únavy a ospalosti? Znepříjemňují Vám život bolesti kloubů, deprese, časté virózy či trávicí problémy? Potřebujete znovu nastartovat své tělo a cítit se plní energie? Pak čtěte dále.

Alternativní a celostní přístup ke zdraví střev

Existuje několik typů detoxů, které nám pomohou zbavit se nahromaděného "odpadu" v našem těle. Důležité je během této doby neužívat žádné léky určené k léčbě zažívacích problémů a dalších neduh, protože bychom tím narušili smysl detoxu. Hlavním cílem je totiž přírodním a šetrným způsobem očistit tělo, ne ho zahltit dalšími chemickými látkami. Pokud je Vám ale špatně a máte teplotu, nemusíte se trápit kvůli detoxu. V takovém případě raději lék užijte.

Pokud se rozhodnete pro detox, musíte brát v úvahu, že se nejedná o žádnou dietu na dva dny. Pro dosažení cíle je důležité dodržování zásad zdravého stravování a hlavně vytrvalost. Jednodenní detox Vám sice neuškodí, ale ani nepřidá. Pokud žijete s partnerem, bylo by dobré, kdybyste se domluvili a společně podstoupili tuto metodu, která uleví Vašemu organismu. Pak máte větší šanci, že pravidla neporušíte. Budete se totiž vzájemně podporovat a motivovat.

Záleží na Vás, jaký typ detoxu si vyberete. Musíte zvážit nejen Vaše finanční možnosti, ale i čas, který jste schopni očistě obětovat. Nemusíte se však bát, že by se jednalo o příliš nákladnou věc. Existují i lidé, kteří říkají, že během této doby naopak ušetřili. Takže i když zrovna šetříte na dovolenou nebo plánujete svatbu, není pro Vás detox tabu. Záleží pouze na Vás, jakému typu dáte přednost.

V první řadě bez toxinů

Aby byla střeva celkově zdravá, musíme je detoxikovat a zbavovat nánosů toxinů. Ty se tvoří hlavně v tlustém střevě, kde se zahušťuje stolice, a vstřebávají se důležité minerály. Když je střevo zanesené, hromadí se v něm toxiny, které posléze přecházejí do krve a doslova otravují celý organismu. Podporují růst škodlivých bakterií, poškozují orgány. Proto je pravidelná očista střev tak důležitá. Zásadní je zejména při zácpě, kdy je kontaminace střeva odpadními látkami ještě masivnější.

Aby byla střeva zdravá, musíme je pravidelně detoxikovat.


Víte, že...
• Při zácpě se toxiny vstřebávají zpět do krve a jater, snižují funkci štítné žlázy, a na její hormony se pak navíc váže toxická rtuť. "Snížená funkce štítné žlázy, kterou trpí přes 40 % žen, je velmi častým důsledkem chronické zácpy," upozorňuje holistický lékař David Frej.

Dříve než se začnete postit, měli byste si obstarat vše potřebné. Předkládáme vám naše osvědčené tipy vyzkoušené mnohaletou postní praxí. Ale přesto byste měli zvážit, jestli vás právě naše čaje, šťávy a čiré polévky potěší a budou vám v době půstu chutnat. Proto si na jejich základě sestavte svůj vlastní postní plán - a pak se vydejte na nákupy!

Čaje k postní kúře

Na seznamu byste měli mít jednak čaje, jež vám chutnají, a též několik směsí, které bude váš organizmus nutně potřebovat. Vy sami si nejlépe poradíte a z našich návrhů si vyberete to, co je pro vás vhodné. V případě bylinných směsí dbejte na to, aby všechny součásti byly ve stejném poměru, a odvar pijte pokud možno vždy neslazený. Je-li to pro vás neúnosné, slaďte bylinkou stévií, kterou si můžete sami pěstovat v květináči. Bylinné čaje jsou léčivé prostředky, a proto je vhodné je časem obměňovat. Nepoužívejte ani příliš velké množství bylinek, neboť všechno, co chutná příliš intenzivně, je také příliš silné. A především, i kdyby se vám mělo zatmět před očima, nepijte černý čaj!

Čaje vhodné pro postní týden:
Pátek: Odvar z jablečných slupek, citronové trávy nebo sporýše (verbeny obecné)
Sobota: Urologická směs
Neděle: Žlučníkový čaj, čaj z pampelišky (smetanky lékařské)
Pondělí: Vanilkový čaj, odvar z jahodového listí
Úterý: Kopřivový a zázvorový čaj
Středa: Čaj z meduňky, lipového květu či odvar z březového listí
Čtvrtek: Čaj z pampelišky či kořene ženšenu

Petržel odvodňuje, proto pijte nanejvýš jeden šálek denně! K přípravě nálevu použijte 1 kávovou lžičku nasekané petrželové natě, přelijte ji šálkem vroucí vody a před scezením nechte 5 minut odstát.

Játrům prospívají listy pampelišky, rozmarýn a šalvěj.

K čištění krve použijte list kopřivy, březové listí, fenykl a plody černého bezu, tj. bezinky.

K posílení ledvin a močového měchýře si natrhejte nebo obstarejte jitrocel kopinatý, list kopřivy, listy pampelišky, levanduli a tymián.

Proti nadýmání pomáhá kmín, fenykl, anýz a řebříček.

Žaludku lahodí odvar z hřebíčku, zázvoru, skořice, fenyklu, anýzu, kmínu či máty peprné. V Orientu se žaludek považuje za sídlo duše.

Při menstruačních potížích pomůže odvar z majoránky a heřmánku. Osvědčily se též takzvané záhřevné čaje z fenyklu, zázvoru či ženšenu, protože při půstu je nám snáze zima.

Stejně tak si opatřete sklenici dobrého medu (bývá dražší), ale klidně si jo můžete dopřát, protože na všem ostatním ušetříte. Máte na výběr širokou škálu druhů - od krémově bílého akátového či jetelového až po tmavý, štiplavě sladký lesní med.

Životabudiče pro postní kúru:

Rozmarýn posiluje organizmus při stavech vyčerpání a povzbudí krevní oběh při nízkém tlaku.
Listy a květy hlohu mírně povzbuzují srdeční činnost, takže rovněž působí proti nízkému tlaku.

Pohanka a zázvor zahřívají organizmus a podporují prokrvení vlásečnic.

Klid a uvolnění večer podpoří tradičně osvědčené a oblíbené bylinky, jako meduňka citronová, heřmánek, kořen kozlíku lékařského, třezalka a chmel.

Pleťová maska pro střeva

Vzhledem k tomu, že v lidském organizmu souvisí vše se vším, má doplněk stravy Vitestin® pozitivní účinky při detoxu, je vidět jeho účiny při zlepšení kondice pleti, vlasů a kloubů. Má preventivní účinky na posílení imunity a psychiky. Cesta mezi střevy a mozkem je oboustranný komunikační kanál, takže mikrobiom ve střevech může způsobit úzkosti a stres dokáže zhoršit stav mikrobiomu.

Hned na začátku cesty při detoxu vám pomůže šestidenní nebo patnáctidenní kúra s Vitestinem®. Na každý den jedna sklenice.

Vitestin se doporučuje zařadit nejen při půstu, ale také jako první jídlo po očistném půstu.

Vitestin se vyrábí v laboratořích Jihočeského vědeckotechnického parku a je výsledkem práce českých odborníků z firmy Natura Imuneco. Tento unikátní český doplněk stravy ve formě bylinného nápoje přispívá k regeneraci všech sliznice zažívacího traktu a má pozitivní účinek na játra. Obsahuje účinné látky deseti českých bylin, výsledný účinek doplňuje aloe vera a výtažek ze sedmiletého ženšenu pravého Svým složením a hustou konzistencí zajišťuje, aby se prospěšné látky z bylin dostaly právě tam, kam mají.

Při užívání Vitestinu® se žaludek zaplní a během účinkování nápoje se během jedné hodiny nejí a nepije. Je skvělým pomocníkem při postních a očistných kúrách.

Změna se rozhodně vyplatí. Další rady k vaření najdete také v kuchařce, kterou si můžete stáhnout zdarma.
na www.vitestin.cz