Devatero pro zdravou vlasovou pokožku

01.05.2021

Péče o vlasy proto musí začínat u pokožky. Měla by být čistá, aby mohla dýchat, cirkulace krve v jejích cévách by měla zajišťovat dostatek kyslíku, nemělo by docházet k jejímu dráždění nevhodnými přípravky, měla by mít dostatek výživy. Pokud není vaše vlasová pokožka opravdu nemocná, stačí dodržovat následující devatero.

1. Dostatek výživy

Stejně jako jiné části těla se ani pokožka hlavy a vlasy neobejdou bez pravidelného přísunu energie. Potřebují hodně bílkovin, především v podobě dobře stravitelných luštěnin, vajec a ryb. Z ryb kromě toho získávají omega 3 a 6 mastné kyseliny, důležité pro jejich lesk. Jídelníček pro pokožku a vlasy by dále měl obsahovat stravu bohatou na antioxidanty. Důležitý je dostatečný přísun vitaminů C, E nebo A a skupiny B, minerálů (hořčík) či stopových prvků (zinek). Chybět proto nesmí ovoce a zelenina  převážně ta listová kvůli vysokému obsahu železa zásadnímu pro okysličování krve.

2. Vitaminy, minerály a bylinky

Pokud máte pocit, že vaše vlasy jsou "unavené", ztrácejí lesk, jsou mastné, nebo naopak příliš suché, zkuste vlasovou pokožku naboostovat. Doplňky stravy pro vlasy, nehty a kůži obvykle obsahují například biotin a zinek (pozitivně ovlivňují stav kůže a posilují nehty), vitaminy E, A nebo kyselinu listovou a lykopen. Existují i přípravky na řešení konkrétních problémů.

3. Pomoc odborníka

Pokud jste dlouhodobě se stavem svých vlasů nespokojená nebo se objeví vážnější problém, například nadměrné vypadávání, může pomoci tricholog v kadeřnickém salonu, jindy je třeba navštívit dermatologa. Ovšem první krok, který můžete udělat sama, je výběr vlasové kosmetiky určené speciálně pro váš problém.

4. Myjte přiměřeně, oplachujte důkladně

"Zdravé vlasy je ideální mýt dvakrát týdně. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet nad příčinou," říká triocholožka Lenka Kašpaříková. Sportovci nebo třeba lidé pracující v prašném prostředí ale mnohdy potřebují čistit vlasovou pokožku častěji. "Důležitý je hlavně výběr šamponu - měl by být šetrný k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky. Pozor bychom si rovněž měli dát na vlasové přípravky s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších škodlivých látek, které vlasy zatěžují a ucpávají vlasové folikuly," radí tricholožka. Každou kosmetiku je nutné z vlasové pokožky co nejlépe odstranit. "Šampon i kondicionér nezapomeňte důkladně a dokonale opláchnout. Doba, kterou strá-víte oplachováním přípravků, by měla být proti mytí dvojnásobně dlouhá," doporučuje známý vizážista Pavel Bauer.

5. Vlasové wellness

Stejně jako tělo i vlasová pokožka si čas od času zaslouží wellness kúru. Poděkuje vám, když ji bude-te častěji přes den masírovat kvalitním hřebenem. Občasná speciální masáž hlavy je nejen antistresová, velmi uklidňující, ale zajistí i lepší cirkulaci krve ve vlasové pokožce. Dopřát si ji můžete u kadeřníka, ale zafunguje i automasáž. Další lázeňskou proceduru - skotské střiky - v domácích podmínkách zastoupí trik modelek splachovat si vlasy ledovou minerálkou. Více nebo méně nepříjemný šok vynahradí citelné prokrvení vlasové pokožky, které se projeví na kvalitě vlasů.

6. Maska jednou týdně

Aspoň jednou týdně poskytněte vlasům nějakou masku. Představuje třešničku na dortu péče a díky regenerujícím složkám prospěje všem typům vlasů. Využít můžete ty dostupné na trhu nebo si ji klidně připravte doma ze surovin dostupných v ledničce a ve spíži, podle toho, co vaše vlasy právě nejvíc potřebují a co jim bude nejlíp "chutnat": med, vejce, banány, avokádo, pivo...

7. S barvou opatrně

Barvy na vlasy, byť už dávno nepáchnou čpavkem, představují stále nebezpečný koktejl různých chemických látek, který může u citlivých jedinců způsobit alergické reakce. Nekvalitní barvy vlasy vysušují a poškozují. Odborníci varují především před domácím barvením. "Často se setkávám s případy, kdy žena během něj nedodrží správný technologický po-stup a v důsledku toho dochází až ke spálení vlasů a poškození vlasové pokožky," říká tricholožka Lenka Kašpaříková

8. Jemně a šetrně

Něžné zacházení potřebují především vlasy vlhké, které jsou zvlášť zranitelné. Kartáčování mokrých vlasů způsobuje narušení jejich cibulek a následné padání. Majitelky dlouhých vlnitých či kudrnatých vlasů mají také tendenci stahovat ještě mokré kadeře do drdolu. Vlasy jsou sice následně krásně vlnité, ale současně dochází k jejich oslabování a opětovnému lámání. Nešvar je i foukání vlasů v předklonu. Hříva je sice po akci pěkně nadýchaná, ale zároveň dochází k oslabování délek. Velmi důležitá je volba správného vysoušeče, který pracuje rychle a nevystavuje tedy vlasy ani pokožku zbytečně dlouhému působení proudu teplého vzduchu.

9. Chraňte poklad

Poklad vašeho půvabu, který krásné vlasy rozhod-ně představují, je nutné chránit. Jeho zloději jsou prach, vítr, mráz, mořská voda a slunce. Jejich ag-resivita roste, pokud působí synergicky: slaná voda či slaný vítr v kombinaci s přímým UV slunečním zářením jsou pro vlasy i vlasovou pokožku obrovská zátěž. Schovejte je pod klobouk, čepici a slunečník a poskytujte jim zvýšenou péči.