Domácí štěstí v toskánském stylu

12.09.2022

Toskánsko, to je absolutní pocit štěstí. I tak básní cestovatelé o malebné části střední Itálie kolem Florencie - kolébky renesance. Tamní genius loci vás nabije nekonečnou energií a optimismem. Kouzlo netkví jen v kráse krajiny, ale také v estetických hodnotách a poctivém řemesle.

Prý nikde jinde nenajdete krásnější slunečnice, cypřiše a intenzivněji zelenou přírodu než právě v Toskánsku. Tento kout jižní Evropy, proslulý vřelostí obyvatel, úrodnými vinicemi, olivovými háji a bohatou kulturní historií, slouží stovky let jako zdroj inspirace pro umělce a designéry po celém světě. Láká je autenticita životního stylu, která se odráží v každém detailu. Řemesla se dědí z generace na generaci, a tak tu tradice žije v neposkvrněné podobě. Narazíte zde například na zlatnické školy, věhlasné módní domy či na dílny, kde se ručně barví papír nebo vkládá mozaika do mramoru. Vše se odráží v interiérovém designu, který je definován typickými prvky, barvami, materiály a dekoracemi. Zkuste si s námi vytvořit atmosféru slunného Toskánska u vás doma, uvidíte, že vás pohladí po duši.

Barevné a světelné efekty

Barevná paleta příznačná pro toskánský styl se kryje s teplými barvami podzimu a vychází z těchto atributů: země, dřevo, voda, kámen a světlo. V interiéru využijte zejména tmavě hnědou, cihlovou, terakotovou, šafránovou, červenou, žlutou, okrovou, hořčičnou, olivovou a jako základ - například na stěny - aplikujte béžovou.

Za atraktivní se považuje vše, co evokuje surový, vintage materiál, jako kupříkladu patina a nedokonalost povrchů. Oblíbené jsou dekorativní nebo hrubozrnné omítky odkazující na časy dávno minulé. Ale jsme stále v Itálii, takže se ke slovu zároveň dostávají štuky a ozdobné lišty.

Venkov s antickými prvky

Toskánský styl asi nejlépe vystihuje definice: venkov s antickými prvky. Tato kombinace je zřetelná ve stavebních úpravách, v zařízení i doplňcích. Typickým prvkem jsou přiznané cihly, kámen na stěnách a dřevěné trámy, které dodávají interiéru rustikální ráz. Odhalené cihly vytvoří zajímavé zátiší v kuchyni, obývacím pokoji, koupelně, ložnici nebo venku na balkoně a terase.

V obýváku tu správnou náladu navodí nábytek z tmavého dřeva a krb obložený kamenem nebo cihlami, v kuchyni pánve zavěšené nad prostorným ostrovem, v koupelně by neměla chybět volně stojící vana, ideálně na nožičkách. Pákové baterie vyměňte za baterie s kohouty. Ložnici dominuje velká a dokonale pohodlná postel, může být dokonce s nebesy. Nezapomeňte na toaletní stolek a taburet.

Také podlaze propůjčte přírodní ráz. Například stará dřevěná prkna skvěle fungují s režnými běhouny. Pokud je vám sympatičtější dlažba, zůstaňte u zemitých odstínů a dekoru s patinou. Hodí se terakotová cihelná dlažba, jež je odolná a víceméně nesmrtelná, dá se použít ven i na fasády jako obklad.

Textilie všude, kam se podíváte

Nezbytnými doplňky v interiéru jsou bytové textilie v neutrálních barvách. Místnost zútulní dlouhé závěsy, krajkové ubrusy, háčkované přehozy a dečky, ručně vyráběné koberce.

S množstvím dekorací to nepřehánějte, interiér by měl zůstat vzdušný. Použijte malovanou keramiku, tematické olejomalby, živé květiny a předměty s kovovými akcenty v měděném nebo v elegantním zlatém provedení. Na terase a balkoně aranžmá à la Toskánsko dotvořte živým olivovníkem.

Nejen citrusová vůně linoucí se z aromalampy vás naladí na italskou vlnu. Do vázy natrhejte luční květiny nebo zvolte suchou vazbu s větvičkami, v kuchyni mějte vždy u ruky bylinky.

Text: Bára Štenglová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení