Flexitariánství: stravování zodpovědné vůči tělu i planetě

22.04.2021

Herci jako Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow, Richard Gere, zpěvačka Beyoncé, módní návrhářka Stella McCartney, světoznámý kuchař Jamie Oliver nebo rapper Jay-Z. Ti všichni se hlásí k u nás stále ne zcela objevenému stravovacímu stylu, takzvanému FLEXITARIÁNSTVÍ.

Jeho zásady jsou jed-noduché: většina toho, co sníte, je rostlinného původu. Občasná konzumace mléčných výrobků, vajec, ale i masa je však povo-lena. A důvod? Chtějí jíst vyváženě, zdravě, ale zá-roveň být ohleduplní ke zdrojům naší planety. Oproti vegetariánům, kteří ve stravě omezují maso především z důvodu, že nechtějí zabíjet zvířata, fl exitariánství myslí více globálně. Maso a živočišné produkty zcela neomezuje, pouze je lehce redukuje s ohledem na ekologické dopady, které živočišná výroba způsobuje.

Flexitariánství prospívá zdraví a podporuje udržitelnost planety

Před čtyřmi lety zveřejnila asociace American Heart Association studii, která vyčíslila zdravot-ní benefi ty tohoto přístupu k výživě. Data pocházejí od 450 tisíc Evropanů, jež lékaři sledovali po dobu deseti let. Zjistili, že ti, jejichž strava je as-poň ze 70 % tvořena rostlinnými produkty, mají ve srovnání s "masožravci" o 20 % menší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Ukáza-lo se také, že fl exitariáni jsou o 15 % štíhlejší, a dokonce žijí o téměř 4 roky déle.

Odpovědnost vůči planetě

V duchu udržitelného přístupu k planetě rozjíždí svou vizi pod názvem One Planet. One Health také společnost Danone. Za tímto projektem, který vznikl před dvěma lety, stojí přesvědčení, že společně s každým soustem jídla či douškem pití si de facto vybíráme svět, ve kterém budeme žít. Jeho podstatou je uvědomění si důležitosti, odkud jídlo, které se vám dostane na talíř, pochází, jak bylo vypěstováno, vyrobeno, jak dlouhou cestu k vám urazilo a jak tím ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale také zdraví naší planety.

Jak začít s flexitariánstvím?

Odpověď je jednoduchá: přesně tak, jak vám to bude příjemné a pohodlné. Americká dietoložka Dawn Jackson Blatner nabízí ve své knize Flexitariánská strava cestu, jak se z masožravce stát čistokrevným flexitariánem pomocí tří fází. V té první začínáte se dvěma dny v týdnu bez masa, až se dopracujete na expertní úroveň, ve které se bez masa obejdete pět dní. Jako první fázi ale můžete zvolit i přístup módní návrhářky Stelly McCartney, která stojí za celosvětovým hnutím Bezmasé pondělí, kde o pravidlech být řeč ani nemusí. Aby vám to ještě víc usnadnila, sepsala spolu se svým tátou, "Broukem" Paulem a celou řadou dalších celebrit kuchařku Den bez masa, která je rozdělena podle jednotlivých ročních období a je plná bezpočtu skvělých receptů na každé pondělí v roce.

Zdroj: Časopis PERFECT WOMAN