Hity v zařizování ložnic: Lesí nábytek dub sonoma a tipy, jak ušetřit za energie

06.10.2022

Že slyšíte spojení Lesínábytek poprvé? Není divu. Jde o relativní novinku v oblasti nábytku: sestavy nabízející kontrastní kombinaci oblíbeného světlého dubu sonoma s bílou, nebo černou barvou. Aktuálně nejvíc boduje při zařizování ložnic.

Co je Lesí nábytek

Jde o komerční název nábytkových sestav, které boří žebříčky prodejů českých e-shopů. Nabízí totiž přesně to, co současné trendy velí: vzdušnost, minimalismus a kombinaci přírodního světlého dubu sonoma s bílou, nebo černou barvou. Tenhle mix sluší každé moderní ložnici a má i spoustu dalších výhod:
● Údržbu zvládnete za pár minut: Stačí otřít povrchy utěrkou.
● Nadčasový design vás neomrzí ani za dlouhé roky.
● Už nemusíte řešit složité doplňky. Kontrasty udělají většinu dekorační práce za vás.

V neposlední řadě vás potěší i přátelská cena. Lesí nábytek do ložnice pořídíte už zhruba od 7 300 Kč. V ceně této sestavy do ložnice získáte postel, noční stolky a komodu. Potřebujete-li do ložnice i šatní skříň, vyjde zhruba na 6 500 Kč. Ve výhodné sestavě zase o něco méně.

Kombinace světlého a hodně tmavého dřeva sluší malé i velké ložnici

Moderní trendy nestaví jen na kontrastech přírodních tónů dřeva a bílé, nebo černé barvy. Pracují i s nadčasovými přechody různých barev dřeva. Nejen v kolekci Lesí nábytku tak narazíte na kombinaci světlého dubu sonoma a tmavého dekoru canterburry.

Další populární dekory dubu

Kresba a odstíny dubu dlouhodobě patří k nejoblíbenějším při vybavování ložnic, předsíní i dětských pokojů. Tmavší odstíny nacházejí své místo v obývacích pokojích i pracovnách.

● Dub artisan - příjemný teplý odstín a přírodní kresbou dřeva
● Dub bardolino - podobný dubu sonoma s mírně odlišnou kresbou
● Dub country - oblíbený světlý, našedlý odstín
● Dub bílý - velmi světlý a elegantní dekor
● Dub riviéra - lehce načervenalý odstín
● Dub san remo - šedo-hnědý univerzální odstín
● Dub santana - velmi jemný, příjemný dekor
● Dub sonoma čokoláda - s temnějším čokoládovým odstínem
● Dub sterling - nepřehlédnutelná, výrazná hnědá barva
● Zlatý dub - nestárnoucí medový odstín

Jak zařídit ložnici krok za krokem
Začněte od postele

Denně prospíme zhruba 8 hodin, to je skoro čtvrtina života. Postel si proto pečlivý výběr rozhodně zaslouží. Odborníci doporučují přírodní materiály: dřevěný masiv, nebo třeba kov. Lépe dýchají a vy si dobře odpočinete.

Vyberte nábytek, který opravdu potřebujete

Nezastavujte zbytečně prostor ložnice. Nechte v něm co nejvíc volného místa a vybírejte opravdu důležité kusy nábytku. Kromě postele promyslete, jestli potřebujete noční stolky, prádelník a šatní skříň (pokud ovšem nemáte šatnu mimo ložnici).

Vsaďte na hotové ložnicové sestavy

Máte málo místa? Nevadí. Výrobci nabízí i minimalistické ložnicové sestavy. Nezaberou půlku pokoje a přitom skvěle poslouží. Navíc už mají vybrané barvy a dekory, které právě letí, takže vy nic nemusíte řešit: jen promyslet své prostorové možnosti.

Zvolte barvy, které vám sedí a uklidňují vás

Každý máme rádi jiné barvy. V ložnici budete především relaxovat. Které barvy máte nejraději? Právě ty budou tou nejlepší volbou pro výmalbu zdi, odstín nábytku i dekorací.

Nejlépe lidé obecně reagují na teplé barvy: meruňková, žlutá, béžová nebo hnědá. Ze studených odstínů působí příjemně různé tóny modré, fialové a zelené.

A co podlaha? Koberce se vrací do módy

Dřevěná podlaha, lamino, vinyl i přírodní linoleum bodují snadnou údržbou. Mohou ale nepříjemně studit. Pokud si nechcete ráno stoupat bosou nohou do studena, položte si před postel měkký kobereček s krátkým, nebo delším vlasem.

Další řešení představuje koberec přes celou ložnici. Moderní koberce jsou vhodné i pro alergiky. Prach se díky nim nevíří všude kolem jako z klasického lina nebo vinylu. Zůstává ve vláknech koberce, dokud jej nevyluxujete.

Jaké vybrat dekorace do ložnice?

Zónu klidu si můžete vyšperkovat obrazy, polštářky, svíčkami, samolepkami na zeď, světýlky a dalšími dekory. Doplňky barevně slaďte s nábytkem i barvou zdi. Správné druhy květin vhodné do ložnice místnost krásně oživí. Patří sem třeba:
● Zelenec
● Aloe vera
● Tchýnin jazyk

Ložnice ve skandinávském stylu jako trend posledních let

Je vlastně velmi podobná Lesí nábytku. Při zařizování staví na relaxačním pojetí interiéru v severském stylu. Uklidnění a příjemného domáckého dojmu dosáhnete přírodními tóny, dostatkem přirozeného světla, moderním nábytkem a dodržováním minimalistického přístupu.

Krásně vypadá nízko položené lůžko s čalouněným rámem doplněné bílým či světle šedým ložním prádlem. Vyhýbejte se výrazným barvám a vzorům.

Základ moderní ložnice: minimalismus

Minimalistický životní styl obvykle staví na používání co nejmenšího množství materiálních věcí. Výsledkem je více prostoru, šetření peněz i životního prostředí. Minimalistickou ložnici získáte i dobrou organizací úložného prostoru. Zbavte se ložního prádla a dalších věcí, které dlouhodobě nevyužíváte. Nové pořizujte, až když je skutečně potřebujete.

Nenechávejte věci ležet na posteli nebo křesle

Ukládejte oděvy pokaždé na své místo. Až promyslíte systém ukládání, který vám vyhovuje, získá ložnice přehledné uspořádání bez ohledu na množství věcí. Kromě šatní skříně a komody vám pomohou volně stojící věšáky, průhledné boxy nebo textilní organizéry k zavěšení na dveře.

Vyzkoušejte úložnou lavici nebo prádelník

Úložná lavice na kraji postele dobře poslouží k uložení prádla i pohodlnému sezení při oblékání ponožek či obouvání bot. Dřevěné prádelníky navozují pocit útulného domova.

Pořiďte si organizér na postel

Máte příliš malý noční stolek, nebo ho v ložnici ani mít nechcete? Pak si pořiďte organizér na postel a uložte do něj knihu, časopis, brýle, nabíječku, dálkový ovladač a další nezbytnosti. Budete je mít neustále při ruce a na zemi vedle postele zůstane spousta volného místa.

Zkroťte obsah šatní skříně

Pro efektivnější uspořádání šatní skříně zvedněte, nebo naopak snižte vnitřní police. Kalhoty, sukně, šaty i svršky pověste na ramínka. Spodní prádlo s ponožkami nejlépe najdete ve speciálních organizérech do zásuvek. Praktickým pomocníkem jsou skříňové organizéry na šátky, kravaty a opasky.

Nezapomeňte na poličky

Police vám umožní vystavení oblíbených knih či sběratelských předmětů. Můžete je připevnit na libovolná místa a vytvořit z nich zajímavé obrazce. Využijte i rohy, které by jinak zůstaly nevyužité.

Využijte i další prostor na stěně

Řešením úložného místa v malých ložnicích mohou být otevřené policové systémy či knihovny sahající od podlahy až po strop. Krásně se tu budou vyjímat i svíčky nebo třeba suvenýry z cest.

Vyberte si ideální komodu

Hodil by se vám ještě další úložný prostor? Zkuste komodu. Hodí se pod okno, vedle skříně nebo do nevyužitého rohu místnosti. Dovnitř komody dáte cokoli: oblečení, lůžkoviny nebo třeba nepoužívané spotřebiče. Nahoru dejte třeba pokojové rostliny, které dodají ložnici na útulnosti.

Uspořádejte nábytek podle četnosti používání

Při vybavování ložnice zvažte, jakou cestou ráno a večer po svém pokoji chodíte. Usnadníte si tak svou každodenní rutinu. Například:
● Začínáte ráno pitím nebo lehkým líčením? Mějte po ruce komodu a na ní potřebné nezbytnosti.
● Oblékáte se po probuzení do županu nebo svetříku? Cestou oceníte šatní skříň.

5 pravidel ložnice podle feng shui: Pojistěte si zdravý spánek

Tradiční čínské učení feng shui po staletí učí, jak kombinovat barvy a materiály i jak uspořádat nábytek tak, abyste se cítili šťastně, uvolněně a spokojeně. V ložnici je to dvojnásob důležité. Potřebujete si tu odpočinout a nabrat co nejvíc sil do dalšího dne.

1. Vnímejte ložnici jako posvátnou zónu klidu

Ložnice představuje podle feng shui místo odpočinku a inspirace. Nepřehledné uspořádání nábytku, skříní i doplňků ovlivňuje podle tohoto učení proudění energie. Pokud zvolíte uspořádání chaotické nebo přeplácané, energie nemůže volně proudit a vy se budete zbytečně budit unavení a možná i naštvaní. Zařiďte tedy svou ložnici jako zónu klidu, kam nepatří žádné zbytečnosti.

2. Odstraňte vše, co nepotřebujete

Vybavujete-li novou ložnici, máte výhodu - zbytečnosti do ní nejspíš stěhovat nebudete. V dříve zařízeném pokoji nejdřív udělejte pořádek. Řiďte se starou dobrou radou minimalistického interiéru: "Zbavte se všeho, na co jste rok nesáhli". Tento úklid se netýká jen věcí viditelných, ale i skříní a jejich obsahu. I na pohled skryté věci nás ovlivňují, i když je přímo nevidíte.

3. Nechte vzduch volně proudit

Jedna z odborných studií potvrdila, že lidé, kteří spí v dobře větraných místnostech mají kvalitnější spánek. Nejde jen o to si večer před spaním otevřít na pár minut okno.

Jde i o to, kolik věcí v místnosti je. Čím méně, tím lépe. V minimalisticky zařízené ložnici klesá hladina oxidu uhličitého. Tak si pojistíte zdravý spánek bez probouzení a pocitu nedostatečného odpočinku.

4. Prostor nad i pod postelí nechte prázdný

Postel nechte volně dýchat, a to hlavně v oblasti nad hlavou a kolem ní. Tento prostor zachovejte ideálně prázdný. Poličky se zbytečnými předměty nad postelí vás připravují o cennou energii a brání kvalitnímu spánku. Noční stolky feng shui nezakazuje. Naopak jim fandí.

Postel s nočními stolky nechte přístupnou ze všech směrů. Správně by neměla stát v přímé linii s dveřmi. Postel i matrace volte dostatečně velké na to, abyste si pohodlně odpočali. Čím víc místa, tím lépe. Ale nikdy ne na úkor volného pohybu v místnosti.

Pohodlí vám poskytne masivní čelo postele, o které se pohodlně opřete při čtení nebo třeba poslechu oblíbené hudby.

Ani pod postelí by správně nemělo nic ležet. Pořiďte aspoň boxy či pořadače, které věci opticky i formálně srovnají. Další řešení nabízejí malé komody, kam věci zpod postele naskládáte.

Ani poličku na zeď čínské učení nezakazuje. Volte ale ideálně jiné místo než přímo nad postelí.

5. Zrcadla dejte do volného prostoru

Odrazová plocha přímo proti oknu nebo posteli zrcadlí světlo. I to ubírá prostoru zbytečně energii. Šatní skříň se zrcadlem proto umístěte po straně místnosti nebo vedle postele. Stačí jen pár centimetrů mimo linii okna.

8 tipů, jak šetřit energii nejen v ložnici

Hledáte nové možnosti, jak spořit energii a snížit výdaje? Zaručeného úspěchu dosáhnete jednoduchými triky a chytrým rozestavěním nábytku. Tyhle tipy využijete nejen v ložnici, ale klidně kdekoli vás napadne.

1. Zkraťte záclony a závěsy pečlivě shrnujte

Aby bylo topení co nejefektivnější, nesmí nic bránit proudění tepla. Častou bariérou přitom bývají záclony a závěsy. Pokud chcete na topení ušetřit, udržujte délku záclon alespoň 5 cm nad topením nebo jiným zdrojem tepla.

Závěsy nechávejte po celý den mimo dosah topného tělesa, tedy shrnuté na stranu. Maximalizujete tím cirkulaci vzduchu.

2. Nábytek postavte co nejdál od topení

Stejně jako záclony nebo závěsy může v úsporném vytápění bránit nábytek postavený příliš blízko radiátorů nebo jiných topných těles. Sedací soupravy i menší dvoumístné pohovky postavte mimo topná tělesa. I na malém prostoru udržujte mezi topením a nábytkem co největší možnou mezeru.

3. Nechte termostat pracovat co nejefektivněji

Elektrické spotřebiče, jako je lampa, Hi-Fi systém nebo počítač, mějte také v dostatečné vzdálenosti od topení. Termostat patřící k topení totiž může snímat teplo odvedené z těchto spotřebičů a způsobit, že se kotel vypne příliš brzy, nebo se bude častěji restartovat.

Zdroje tepla nedávejte moc blízko vchodových dveří. Studený vzduch vycházející zvenčí výrazně ovlivňuje teplotu zaznamenanou na termostatu a zbytečně zapíná topení i ve chvílích, kdy to není potřeba.

4. Když odjíždíte, vypněte pohotovostní režim

Když ponecháte spotřebiče v pohotovostním režimu, mohou využívat až 75 % energie, kterou běžně spotřebovávají, když jsou zapnuté. Ročně tak vypnutím přístrojů ušetříte až 2 000 Kč.

5. Volte světlé barvy na stěny

Jemné a světlé barvy na zdech odrážejí více světla než tmavé odstíny. Díky světlé výmalbě můžete používat žárovky s nižším příkonem a přitom stále dosahovat stejné úrovně osvětlení.

6. Vraťte se ke kobercům

Máte doma plovoucí podlahu, vinyl nebo dlažbu? Vyměňte holé podlahy za koberce, nebo doma rozmístěte menší koberečky. Díky silnější podlahové krytině izolujete celý pokoj a během sychravých dnů ho rychleji vytopíte.

7. Nechte část prostoru otevřenou

Žijete v domnění, že teplo, či ochlazený vzduch z klimatizace uvnitř udržíte nejlépe tak, že budete pečlivě zavírat všechny dveře? Opak je pravdou. Když budete nechávat některé dveře uvnitř domu či bytu otevřené, pojistíte si neomezenou cirkulaci teplého či chladného vzduchu. Termostat tak nebude tak často zapínat.

8. Nesviťte zbůhdarma

Pokud omezíte celkové množství volně stojících světel, ušetříte spoustu energie. Stojací lampy a malé lampičky totiž často zapínáme jen ze zvyku, i když ve skutečnosti další světlo nepotřebujeme.
Jestli jinak nedáte a stojací lampy potřebujete, zvyšte účinnost volně stojících světel instalací stínidla ve světlých odstínech. Takto upravené lampy dejte do rohů místností. V koutě budou perfektně odrážet světlo ze dvou stěn a dopřejí vám mnohem více světla.

Nenechávejte světla svítit zbytečně a když odcházíte, vypněte spotřebiče ze zásuvky. Poděkuje vám planeta i vaše peněženka.

Přejeme vám krásný spánek v nové, ekologicky zařízené ložnici.