Holistický přístup k bydlení

25.06.2022

Požadavky na moderní domov se neustále vyvíjí, jeden trend střídá druhý. Doba je tak zrychlená, že není lehké s ní udržet krok. Hledat a vytvářet stabilní hodnoty a cítit se doma celkově komfortně a bezpečně, to však nevyjde z módy nikdy.

Jste takoví, jak bydlíte

Přistupovat k návrhu interiéru holisticky znamená pochopit, že prostory, ve kterých žijeme, ovlivňují to, jak žijeme a jak se cítíme.

Holistický design sleduje rozpoložení mysli, těla a duše. Jedná se o multidisciplinární obor, zpracovává poznatky biofilního designu, čínského učení feng-šuej, psychologie barev, biologie člověka, ergonomie a mnoha dalších směrů. Cílem je navrhnout prostory, které vypadají dobře a podporují naše fyzické, duševní a duchovní zdraví.

Pro holistickou architekturu je důležitá celková atmosféra stavby a jejího okolí včetně krajiny, do které je zasazena. To vše by mělo být v harmonii a pozitivně působit na naše smysly. Zabývá se také ekologickou udržitelností a nezávadností materiálů a dokáže maximálně využít přírodních zdrojů, velmi intenzivně pracuje například s přirozeným světlem v místnosti.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou a budou potřeby, priority a specifické nároky členů vaší domácnosti - od dětí po seniory? Plánujete rozšířit rodinu? Co přesně si od bydlení krom střechy nad hlavou slibujete? Pracujete z domova? Kolik času doma trávíte a co děláte? Jak byste se charakterizovali? Podobné otázky jsou pro holistický přístup k bydlení klíčové. Odpovědi vás nasměrují ke vhodnému stylu interiéru a exteriéru, k množství a typu nábytku, počtu a zaměření jednotlivých zón, k volbě materiálů, barev a textur. Už samotný půdorys a uspořádání věcí v domácnosti jsou mocnými nástroji holistické bytové filozofie.

Co nejvíc z přírody

Jak už bylo řečeno, holistiský čili celostní způsob života a bydlení zahrnuje nekonečně mnoho aspektů. To, že vejdete k někomu domů a dýchne na vás úžasná atmosféra, nejde jednoduše vysvětlit. Určitě se na tom podílí psychologie barev, podle níž mají barvy vliv na lidské chování, pocity a vnímání. Holistický interiérový design prosazuje odstíny, které vyvolávají pohodu, uvolnění, povznáší mysl a duši, pomáhají lidem v jejich činnosti. Nejlepší vibrace přisuzuje odstínům, které jsou k vidění v přírodě, a je jedno, jestli je to na zemi, na nebi, v lese, na jaře, na podzim nebo v zimě.

Důležitá úloha v holistickém prostředí patří světlu. Je zde něčím víc než funkčním nástrojem. Osvětlení, stejně jako barva, definuje vnímání prostoru. Holistická architektura dokáže prostřednictvím slunečního svitu, které proniká do interiéru, ovládnout náladu celého domu.

Mantrou holistického designu je příroda. Tzv. biofilní interiér podle něj prospívá zdraví, snižuje stres, hladinu krevního tlaku a srdeční frekvenci, navíc zvyšuje produktivitu, kreativitu a koncentraci. Do kompozic zapojuje surové přírodní materiály, živé rostliny, naturální motivy a tvary. Nebojí se ani případné nedokonalosti a těží z přirozených krás.

Tělesné prožitky

Ale abychom nezapomínali na fyzickou kondici, která je předpokladem naší spokojenosti. V holisticky laděném interiéru nesmí chybět místo na protažení těla. Domácí posilovna, wellness nebo jógové studio si doma může zařídit málokdo, ale bohatě postačí najít si k pohybu klidný kout, kam se vejde podložka, případně další propriety. Pokud máte během cvičení hezký výhled ven do krajiny, ke štěstí vám už nic nechybí.

Text: Bára Štenglová
Zdroj: Časopi Sofie Bydlení