I jeden okamžik může trvat věčně

01.02.2024

Všichni touží, aby den "D" byl ten největší zážitek v jejich životě. Proč by měl mít ženich ze svatebního focení trauma a nevěsta se měla strachovat, jestli jí to na fotkách bude slušet? Už žádné pózy, fejkové úsměvy ani strojené snímky. Jen skutečný smích, opravdové emoce a skvělé momentky zachycující chvíle, kdy si užíváte jeden druhého. To vše vám zajistí svatební fotograf Lukáš Kenji Vrábel.

Lukáši, jak dlouho fotíte a jak jste se k dostal k focení svatebních obřadů?

Aktivně jsem začal fotit v listopadu 2013, takže jsem nedávno oslavil takové soukromé desetileté výročí. Ze začátku jsem úplně nepočítal, že se dopracuji k focení svateb. Fotil jsem si pro zábavu, dělal fotomontáže, občas nafotil známé. Z focení pro známé se vyklubalo celkem pravidelné rodinné focení a k prvním svatbám to už byl jenom krůček. Párkrát mě někdo požádal o nafocení svatby a já si řekl "proč ne?". Dneska se divím, že jsem měl tenkrát odvahu si něco takového bez zkušeností lajznout. Na svatby jako takové se aktivně zaměřuji asi posledních 5 let.

Podle čeho by si podle vás měli snoubenci vybrat toho správného fotografa?

Mám pocit, že se poslední dobou vybírá fotograf v podstatě jen podle portfolia a ceny. Pokud tvorba splňuje očekávání a cena je pro novomanžele okej, kolikrát jim stačí si plácnout online, ale na svatbě to pak vždycky není tak, jak očekávali. Portfolio a cena jako první síto jsou asi v pořádku, ale rozhodující by měly být osobní sympatie, a to, jak si novomanželé s fotografem sednou – tedy bez osobní schůzky, nebo alespoň videohovoru, ani ránu. Svatební den se nedá zopakovat a vzhledem k tomu, že fotograf s novomanželi tráví naprostou většinu času (troufám si tvrdit, že víc času, než jejich rodiče nebo svědci) a je jim stále na očích, nablízku, před nosem, tak by ty vzájemné sympatie měly hrát i velkou roli při jeho výběru. Fotograf může mít zásadní vliv na náladu nebo dojem z celé svatby.

Kdy by měli snoubenci začít s jeho výběrem?

S výběrem je ideální začít víc než rok před svatbou. Žádaní fotografové bývají minimálně ten rok dopředu vybookovaní a bývá těžké trefit jejich volný termín. Mě osobně na některá žádaná data přijde třeba i deset poptávek a pak se lze řídit jen heslem "kdo dřív přijde, ten má fotky". Někteří novomanželé jsou ochotní přizpůsobit datum svatby mým volným termínům, což je milé!

Ceny za focení svatebních obřadů se u jednotlivých fotografů dost liší. Co vše zahrnujete do "svatebního balíčku" vy osobně?

U každého balíčku mám garantované minimální množství fotek, dodání v online galerii, která zůstane novomanželům přístupná napořád (a lze ji sdílet mezi rodinou a přáteli a objednávat z ní tištěné produkty u mé partnerské tiskárny za zvýhodněnou cenu) a další věci či produkty jsou pro novomanžele vždy volitelné, nesnažím se jim v rámci balíčku nastrkat co nejvíc zbytečností. Nejčastěji si objednávají navíc předsvatební focení, fotoknihy anebo sety fotoknih pro ně a pro jejich rodiče. V rámci balíčku nabízím i možnost zapůjčení Instaxu zdarma, což využívá naprostá většina novomanželů do svých fotokoutků.

Podle čeho vybíráte lokace pro focení po obřadu?

Podle zkušeností, podle vkusu, podle světla a podle toho, jak mě které prostředí zaujme. Případně dávám na přání novomanželů, pokud mají vyhlídnuté místo, kde chtějí fotit. Jezdím na svatby s předstihem, abych měl čas si lokace obhlédnout a případně doladit podle světla čas, kdy půjdeme fotit.

Co děláte v případě deště? Máte předem připravené náhradní varianty, kde proběhne focení?

Za celou dobu, co fotím se mi stalo jen jednou, že pršelo opravdu celý den bez přestání (loni v srpnu). V tomto případě jsme se prostě domluvili na náhradní termín párového focení. Naštěstí hrálo do karet, že novomanželé nebyli úplně z daleka, měli svůj oblek a šaty (ne z půjčovny) a dokonce i skvělá vizážistka souhlasila, že nevěstu na náhradní focení znovu nalíčí a učeše. V ostatních případech, kdy na svatbě pršelo, se vždycky našla nějaké skulinka, kdy se dalo focení zvládnout. Pak se ze mě stává trochu rosnička, kdy musím sledovat meteoradar a ve správný moment vzít novomanžele ven. Jako další varianta se nabízí focení v interiéru svatebního místa, případně focení s deštníkem. Deštníkům ale moc nefandím. Jinak už delší dobu sním o páru, kterému by vlastně focení v dešti nevadilo. Rád bych měl pár upršených fotek v portfoliu.

Častou otázkou snoubenců je určitě garance dodání fotografií. Za jak dlouho po svatbě tedy dodáte novomanželům vybrané fotografie a kolik jich je?

Ve smlouvě mám dodání do 30 dnů, obvyklá praxe ale je 2-3 týdny. Množství fotek se liší svatbu od svatby, velmi záleží na počtu hostů a na programu. Čím víc se toho děje a čím víc je na svatbě lidí, tím více je fotek. Pokud je svatba spíš komornější v menším počtu lidí a není příliš organizovaná, bývá fotek méně. V každém balíčku mám nějakou garanci minimálního množství fotek. U celodenního je to 350 fotek. Praxe je ale taková, že z takové běžné veselky je kolem 500 fotek. Pokud je svatba hodně natřískaná aktivitami a hostů je hodně, podaří se i kolem tisícovky fotek.

Kde si snoubenci mohou prohlédnout vaši tvorbu a případně vás kontaktovat?

Určitě všechno důležité info a tvorbu najdou na kenji.cz. A pokud je zajímá více o tom, jaký jsem, jestli jim sednu, jestli budeme na stejné vlně nebo jestli nám zafunguje ta chemie, tak doporučuji sledovat moje stories na instagramu @kenjisshotbook.

Text: Sára Kleinová, foto: @kenjisshotbook