Jak na chřipku

29.12.2021

Výrazný pokles teplot vystavuje náš organismus zvýšenému riziku onemocnění chřipkou nebo rýmou, jejichž silný průběh mnohdy vyvolá oprávněné obavy. Letos ale budete v přesile.

Chřipka přichází velmi rychle a bez varování. Přestože virus do organismu proniká přes sliznice dýchacího ústrojí, prvními projevy chřipky překvapivě nejsou ani rýma, ani kašel.

Horečka a bolesti

Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel. Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů.

Prevence proti chřipce

Stoprocentně účinný recept proti chřipce není. Existují však možnosti, jak riziko chřipky výrazně snížit nebo alespoň zmírnit její průběh.

1. Omezte kontakt s virem!
V době zvýšeného řádění chřipky se vyhněte pobytu ve společnosti většího množství lidí. Nenavštěvujte kina, divadla a supermarkety. Omezte na minimum i cestování v prostředcích hromadné dopravy.

2. Podpořte imunitní systém!
Zvyšte příjem vitaminů a tekutin. V případě, že nemůžete zajistit příjem vitaminů potravou, obstarejte si některý z multivitaminových přípravků. Kromě vitaminu C by měl obsahovat i zinek a selen.

3. Životospráva
Základní podmínkou účinné prevence je zdravý a otužilý organismus. Takový má mnohem větší šanci ubránit se infekci než organismus oslabený. Ke zdravému a odolnému organismu vede cesta následujícími kroky:
• dostatek tělesného pohybu,
• pobyt v čistém životním prostředí,
• dostatek spánku a odpočinku,
• pestrá strava se zastoupením všech druhů potravin.

Proti viru vakcínou
Vhodným prostředkem k prevenci chřipky je očkování. Provádí se každoročně před vypuknutím virových nákaz v podzimních měsících. Chránit před chřipkou vás dokáže po dalších 6 až 12 měsíců. Ani toto opatření však nemusí být vždy účinné. Přesto platí, že očkování je jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany.

Text: Soňa Pařížská

Zdroj: Časopis Estetika