Jak se jednou provždy zbavit akné
Výraznější projevy akné máme spojené především s pubertou, kdy v těle probíhají zásadní hormonální změny. Ve skutečnosti akné dlouhodobě trápí přibližně 65 % lidí nad 25 let, a to především ženy.
Akné prokazatelně zhoršuje kouření a nadměrné pití kofeinu i alkoholu. Vliv mají také hormonální změny, stres, nemoci či genetika. Akné způsobuje i nesprávná péče o pleť, nekvalitní kosmetické přípravky, znečištěné ovzduší a volné radikály. To vše ucpává póry a pomáhá množení baktérií Propionibacterium acnes. Zásadně si škodíme dokonce vlastníma rukama. Vymačkávání pupínků může vést ke zhoršení akné, vzniku druhotné infekce a nevzhledných jizev.
Jak je to s čokoládou?
Vědecké výzkumy neprokázaly jednoznačný vztah mezi potravinami a akné. Část odborníků se kloní k názoru, že akné mohou zhoršovat potraviny s vysokým glykemickým indexem. Pokud vás trápí akné, zkuste snížit příjem bílého cukru a škrobu.
Akné mohou zhoršovat i mléčné výrobky. Běžné čokolády obsahují hodně cukru i mléka. Pokud si ale přiměřeně dopřejete kvalitní hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaových bobů, nemusíte se bát akné, ani kil navíc.
Obecně platí, že strava může u každého vznik akné ovlivňovat jinak. Základem nejen v boji proti akné je jednoduše zdravá vyvážená strava.
Tak jak na akné?
Zásadní je používat jemnou, nedráždivou a nekomedogenní kosmetiku. Tedy tu, která neucpává póry. Dále je nutné stabilizovat produkci kožního mazu a pravidelně odstraňovat odumřelé kožní buňky.
Ideálně kosmetické přípravky působí protizánětlivě a dezinfekčně. Pozor ale na přípravky s obsahem alkoholu. Ten sice dezinfikuje, ale neúměrné vysušení kůže vede k vyšší produkci kožního mazu.
Mezi prověřené a účinné aktivní látky v kosmetice, které rozpouštějí komedony, působí proti jejich opětovné tvorbě a proti baktériím, patří např. retinoidy, kyselina azelaová a salicylová. Vyzkoušet můžete kosmetiku s niacinamidem. Ten používají i dermatologové, protože často předčí i lokální antibiotika. Na rozdíl od jejich dlouhodobého používání niacinamid nezpůsobuje rezistenci bakterií.
Jemné a šetrné čištění je základ
Nezapomínejte ani na pravidelné čištění a odličování. Po celém dni je nezbytné pleť důkladně vyčistit. Samozřejmě i ráno si pokožka zaslouží péči. Je vhodné zbavit ji mazu a potu alespoň vlažnou vodou.
Odumřelé buňky odstraníme peelingem. Pokud je vaše pleť problematická a trpíte na akné, je vhodné jednou až dvakrát týdně používat velice jemný a šetrný peeling určený přímo na tvář. Agresivní přípravky a častější používání peelingu naopak vede k podráždění a zhoršení akné.
Pro péči o obličej je také vhodné vyčlenit si jemný ručník, který nepoužíváte na nic jiného. Ten vyměňujte alespoň dvakrát týdně.