Jak se po probuzení cítit svěže, i když je venku tma

14.12.2021

Budík zazvoní, a přestože je venku ještě tma, musíte vylézt z postele a začít fungovat. Ranní vstávání je v zimním období obzvlášť nepříjemné a může být obtížné i pro ty, kteří se jinak řadí k ranním ptáčatům. Existují však tipy, které můžete vyzkoušet, abyste vstávala plná energie.

Pravidelný denní rytmus

Dodržování pravidelného denního rytmu znamená, že se jídlu, práci, odpočinku i spánku věnujete pokaždé v podobnou dobu, a to včetně víkendu. Je jasné, že to nemusíte dodržovat na sto procent, ale určitá pravidelnost je pro náš organismus přínosná. Jak pro zdravý spánek, tak například pro trávení nebo psychickou pohodu.

Pokud chodíte spát pokaždé v přibližně stejnou dobu, tak si na to váš organismus "navykne" a začne se v tu dobu připravovat na chvíle odpočinku a nastartuje usínání. Stejně tak to funguje i se vstáváním.
Zakažte si posouvání budíku

Když budík zazvoní, odkládat ho o pět nebo deset minut třeba i několikrát za sebou je velmi rozšířený zlozvyk, kterému podléhá hodně lidí. Pro ranní vstávání je to však to nejhorší, co může být. Když se na chvíli proberete a pak zase upadnete do spánku, a to několikrát po sobě, způsobí jedině to, že se budete cítit unavenější a budete se probouzet pomaleji, než kdybyste vstala rovnou.

Ranní doušek povzbudí

Spousta lidí by bez ranní kávy nezvládla ani opustit byt. Ne každému ovšem velká dávka kofeinu po ránu svědčí, takže můžete místo toho sáhnout po bylinkách, které vás také povzbudí. Kromě čajů můžete vyzkoušet tinktury, které jsou koncentrovanější a rychleji zaberou. "Známé jsou účinky kustovnice, která je na Dálném východě značně využívaná jako prostředek harmonizující a tonifikující. Dále je tu eleuterokok, který působí jako adaptogen a harmonizátor zvyšující obranyschopnost a působí proti stresu. Z bylin rostoucích v našem pásmu můžeme využít rozmarýn, který pomáhá překonávat únavu i zlepšovat depresivní stavy," doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Probouzecí rituály

Po probuzení mozek ještě nefunguje na sto procent, je proto dobré mít naučený sled činností, které následují poté, co vylezete z postele. Někdo prvně zamíří do koupelny opláchnout si obličej, jiný začne s převlékáním a další se nejprve shání po něčem k snědku. Stejně jako u režimu celého dne je dobré mít zažitý postup ranních příprav. Ušetříte si tak zmatené bloudění bytem.

Také je vhodné si ranní chystání co nejvíce usnadnit. K posteli si nachystat bačkory a župan, abyste zůstala v teple i po opuštění lůžka. Mít dopředu rozmyšlené oblečení, které si na sebe vezmete. Nebo mít kompletně sbalenou tašku, kufřík nebo batoh, který budete ten den potřebovat. Kvůli ranní zmatenosti byste mohli snadno něco zapomenout.

Text: Soňa Pařížská

Zdroj: Časopis Perfect Woman