Jak se zrodila přírodní značka Alchymistky

10.03.2022

Eva a Katka jsou vědkyně, které svou lásku k přírodě a netoxickému způsobu života proměnili ve značku netoxické přírodní kosmetiky a prostředků na praní a čištění domácnosti "Alchymistky".

Řekněte nám něco o Vás, jak to vlastně vše začalo?
Eva: Vždy jsem se zajímala o přírodu. Jsem vegetariánka. Mí rodiče měli doma hromadu knih o bylinkách a prázdniny jsem trávila u prarodičů na vesnici. Studovala jsem biologii a onkologii, a v této oblasti i pracuji. Vždy mě zajímalo nejen jak, ale i proč. Asi před 15 lety jsem začala s výrobou vlastní kosmetiky a mýdel, a pak jsem začala pořádat i kurzy. Na nich jsem se setkala s Katkou.
Katka: Já jsem vyrostla v překrásné liptovské přírodě. Bylinky, tinktury a masti byly pro mne samozřejmostí od malička prostřednictvím mé mámy i babičky. Protože již 30 let pracuji v analýze a výzkumu složek životního prostředí, vím, jak nám chemie může nejen pomáhat, ale také škodit. Velmi ráda hledám souvislosti jak skloubit chemické vzdělání se sílou přírody, jak propojit moderní poznání s tradicí a jak chránit naši přírodu a snížit dopad lidské činnosti na životní prostředí.
Eva: S Katkou jsme spojily síly a věnovaly se pořádání kurzů výroby mýdla a kosmetiky a netoxické domácnosti. No a najednou jsme zjistily, že naši absolventi už mají vlastní značky a všichni se nás ptali - proč nemáte značku i vy?
Katka: Tak jsme si s Evik řekly, že je ten pravý čas zúročit naše znalosti a přinést na trh nové produkty.

Kolem nás je mnoho lokálních značek, které nabízejí přírodní kosmetiku i mýdlo na praní.
Eva: My ty ostatní značky úplně nevnímáme jako konkurenci. Jednak trh je obrovský a těžko ho může ovládnout jedna lokální značka. Jednak máme jiné portfólio - naše výrobky pro čištění a praní jsou založené hlavně na starém dobrém mýdle. Naše mýdlo na praní je navíc unikátní tím, že je 100% z kokosového oleje, což je jedno z nejlepších mýdel pro praní ve tvrdé i mořské vodě, dále obsahuje změkčovač citrát sodný a vzhledem k ruční výrobě obsahuje i glycerin, který je dobré rozpouštědlo.
Katka: Naše produkty se snažíme vyrábět pokud možno z lokálních surovin v BIO kvalitě a také si vybíráme lokální výrobce obalů. Vše balíme do přírodních materiálů - papír, sklo. Reagujeme na poptávku v komunitě lidí, které zajímá netoxický způsob života. Snažíme se vyrábět produkty, které na trhu chybí.

Nedá mi to se nezeptat na kokosový olej. Slyšela jsem, že se pro plantáže s kokosovými palmami vypalují pralesy a mizí vzácné druhy zvířat. Neubližujeme paradoxně přírodě tou naší snahou o větší přírodnost? Jak se k tomu stavíte?
Katka: My jsme Vám vděčné za tuto otázku! Hrozně moc nás těší, že spotřebitelé teď už přemýšlí v souvislostech. Ano, ochrana přírody je velice důležitá. Jenom to není tak jednoduché jako dnešní snaha vytvořit seznam komodit, kterým by se spotřebitel měl vyhýbat. V první řadě je důležité si uvědomit, že jakékoliv pěstování na větší škále a výroba jakýchkoliv výrobků má vždy environmentální dopad. Například, když se sbírají olivy pro výrobu olivového oleje, tak se olivy ze stromu odsávají, a tím se ničí hnízda ptáků, kterých kvůli tomu umírají miliony. Je potřebné někde tyto komodity vypěstovat a musíme se spíše dívat na to, aby se to dělo s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Takto se musíme dívat na všechny plantáže (bavlník, káva, čaj, ...). I mýdlové ořechy je potřeba pěstovat. Je to jeden z důvodů, proč máme pomalejší tempo uvádění výrobků na trh. Vše si pečlivě prověřujeme.
Evik: Ten přesah je navíc i do potenciálního zneužívání lidské práce. Ale co je nejdůležitější, což běžný spotřebitel netuší, všechny účinné "nemýdlové" prací prostředky se vyrábějí z tenzidů (povrchově aktivní látky, které mají schopnost čistit), a ty jsou vyrobené také z oleje. A ne z kokosového, ale z palmového a palmojádrového. A jsou to právě tyto plantáže, které způsobují kácení pralesů a vymírání 5x více druhů než třeba pěstování kokosového oleje. U toho kokosového oleje je to navíc hlavně problém pouze 20% produkce, která se děje na malých indonéských ostrovech se specifickou faunou, která tím opravdu trpí.
K takovému výrobku si tedy z ekologického pohledu započítáme 1. pěstování palmy olejné, 2. výrobu oleje, 3. zpracování oleje na tenzid (nejčastější způsob je velice neekologický proces etoxylace, při kterém se používá toxický etylénoxid a vedlejším produktem je rakovinotvorný 1,4-dioxán) a pak 4. použití tohoto tenzidu jako suroviny pro výrobu pracího prostředku, do kterého se přidávají různé škodlivé parfémy a konzervanty.
Oproti tomu si vemte naše ručně dělané mýdlo z primární suroviny - kokosového oleje. Nemáme žádný toxický odpad, výrobek je 100% rozložitelný, výroba je lokální, kontrolujeme ji sami. Vyrobíme pouze to, co prodáme. Bez konzervantů (nejsou potřeba) a pokud vůně, tak přírodní esenciální oleje.

Děkuji za komplexní odpověď. Takže vše vyrábíte ručně?
Katka: Ano, vše je ruční výroba i ruční balení.
A jaký je váš nejoblíbenější produkt?
Eva: Hodně úspěchů má Mydloš - univerzální čistící prostředek na bázi sody bikarbony a jemně mletého mýdla na praní.
Katka: Z kosmetiky to jsou naše přírodní mýdla, které netradičně nabízíme v různých tvarech - citronovo jogurtové ve tvaru citronu, kávové ve tvaru kávového zrna nebo skořicové ve tvaru kamene. Děti a maminky mají oblíbené mýdlo s lanolinem, protože jej nabízíme ve dvanácti líbivých podobách.

Kde si zákazníci mohou Vaše produkty koupit?
Katka: V této chvíli hlavně na různých eshopech s nabídkou přírodní kosmetiky a přírodních produktů na praní a čištění. Máme také vlastní eshop www.alchymistky.cz
Eva: Máme i obchodní partnery mezi bezobalovými prodejnami. Naše výrobky můžete najít po celé republice v ČR i na Slovensku.