Jak si jít v životě za svým a nezklamat sám sebe?

22.01.2023

Chcete žít svůj vlastní život a méně se zabývat tím, co říkají ostatní, ale chybí vám odvaha? Toužíte pustit se do podnikání, věnovat se něčemu, co by vás opravdu bavilo, ale bojíte se krachu? Poradíme vám, jak se zdravě namotivovat a jít si konečně za svým...

Asi nejdůležitější mentální nastavení pro jakýkoliv úspěch v životě je přesvědčení o tom, že vaše schopnosti a dovednosti nejsou předurčeny a nejsou v průběhu života neměnné. Naopak na sobě můžete neustále pracovat a až do pozdního věku se ve všem zlepšovat. "Týká se to nejen plasticity neuronových spojení, o kterých v současné době víme, že se vytvářejí a mění po celou dobu našeho života, ale i schopnosti celého organismu přizpůsobovat se změnám," vysvětluje na úvod mentor a kouč Dr. Ivan Černohorský.

Nastavte mysl správným směrem

Důležitou roli v adaptaci na dané prostředí hraje takzvaná epigenetika. "Každý jsme sice dostali do vínku určitou genetickou výbavu, ale aktivace a deaktivace genů závisí na tom, jak se chováme, jak myslíme, v jakém prostředí žijeme, co jíme, jak moc se hýbeme apod.," dodává Ivan Černohorský. Uvědomění si zásadní schopnosti organismu, tedy adaptovat se, a tím pádem i schopnosti překonávat jakékoliv překážky, se nazývá Growth Mindset neboli růstové mentální nastavení. Growth Mindset je nejen o tom, že se budete víc snažit, ale hlavně o tom, že budete hledat nové strategie a cesty, jak se se zlepšovat a posouvat tím správným směrem.

Opakem termínu Growth Mindset je Fixed Mindset čili statické mentální nastavení. Tehdy jste přesvědčena, že nemáte na nic talent, inteligenci ani fyzické schopnosti a nemůžete s tím nic dělat. "Pokud máte příliš velký strach z výzev, cítíte se nekompetentní nebo neschopní, hledáte neustále nějaké výmluvy, na kritiku a neúspěch reagujete defenzivně, jste naštvaní anebo prostě zdevastovaní, je dost pravděpodobné, že se pohybujete v oblasti tohoto fixního mindsetu," varuje dále mentor a kouč.

Buďte kreativní

Co vlastně znamená slovo kreativita? Je to vytváření a objevování neznámého, ale pozor, tím pádem i chaos. Pokud se tedy chcete zabývat opravdu komplikovanými věcmi a být kreativní, potřebujete k tomu emoční stabilitu. "Základem pro emoční stabilitu je uvědomit si, co se děje uvnitř vás. Jaké cítíte emoce a jaké myšlenky se vám honí hlavou? Podporují vaše emoce a myšlenky dosažení vašich cílů, nebo je spíš sabotují? Nejjednodušší cesta, jak se dostat zase do produktivních kolejí, je, dát si do pořádku svůj běžný život. To znamená zorganizovat si svoje okolí, uklidit si, chodit spát a vstávat v tu samou dobu, zavést si rutinu, disciplínu a pevné návyky," doporučuje Dr. Černohorský. Podle něj je také vhodné plánovat si dny pomocí kalendáře. A to ne jen schůzky a události, ale i bloky pro své kreativní i rutinní činnosti. Z kalendáře se pak rychle stane něco jako váš deník a velmi důvěrný pomocník zároveň. "Tím váš život dostane pevný řád, získáte emoční stabilitu pro podstupování vyšší míry rizika a zvýší se i vaše kreativita," dodává odborník.

Nebojte se chyb a selhání

Pokud jste prošli výukou, která probíhá ve většině škol, tj. memorováním, prezentací správných řešení a následným hodnocením způsobem identifikace chyb a ještě k tomu máte smůlu, že vás rodiče extrémně tlačili k podávání perfektních školních výkonů, poznamená vás to na celý život. Vaše vnímání sebe sama bude zkreslené a vše, co v životě děláte, bude patrně zaměřené pouze na to, abyste neudělala chybu. Získáte přesvědčení, že chyba je velmi špatná, a když nějakou uděláte, ztrapníte se, zesměšníte a v očích ostatních budete vypadat s prominutím jako blbci. Budete hledat pouze jistoty a osvědčená řešení, neodvážíte se vyzkoušet ani vymyslet nic nového a kolem všeho neznámého uděláte velký oblouk, jen abyste snížili na minimum riziko selhání. Otázkou je, jestli právě tohle od života očekáváte. "Chyby jsou nedílnou součástí kreativního procesu učení a objevování. Celý tento vědecký proces je založený na hledání správného řešení pomocí formulace hypotéz, jejich testování a zavrhování. Objevení nového léku přece také předchází tisíce pokusů, kdy se hypotéza ukazuje jako mylná," uvádí příklad mentor a kouč Ivan Černohorský.

Buďte sebekritičtí, ale nenechte se odradit

Už delší dobu vám hlodá v hlavě nějaký podnikatelský záměr, ale bojíte se ho začít realizovat? Všude vidíte silnou konkurenci a bojíte se, že se vám na trhu nepodaří prosadit? Nebo si myslíte, že o váš produkt nebo vaši službu nebude dostatečný zájem? Vaši kamarádi, rodina nebo partner vás od toho odrazují a říkají, že z toho stejně nic nebude? Je to hloupost, protože takových věcí existuje spousta, takže zákonitě zkrachujete a celé to špatně skončí? Neočekávejte, že vás někdo v začátku podpoří. Většina lidí bohužel uvažuje až příliš negativně. Například izraelský spisovatel Yuval Noah Harari si myslí, že původ našich obav je evoluční. Lidé se prý v dávné minulosti nacházeli ve středu potravního řetězce a byli loveni velkými dravci. Aby přežili, museli být neustále ve střehu a strach jim v tom pomáhal. Pokud tedy budete jen poslouchat lidi kolem sebe, nikdy se k ničemu nerozhoupete a prožijete život ne podle sebe, ale podle představ jiných. To ovšem neznamená, že se máte na svět dívat přes růžové brýle. Sebereflexe a sebekritika jsou zásadní podnikatelské ctnosti.

Začněte, i když nemáte vše úplně pod kontrolou

Týdny, měsíce a někdy i roky analyzujete tržní potenciál, konkurenci, píšete business plány, ale pořád si nejste jistá, že děláte správnou věc? Snažíte se anticipovat všechny překážky, odhadnout míru rizika a nemůžete se zbavit paralyzujícího strachu? Všechny vaše plány, ale i negativní myšlenky mají svůj smysl a pomohou vám vytříbit si pohled na váš nápad ještě předtím, než ho začnete realizovat.
Nikdy ale nic nenaplánujete na sto procent. Vždy vás něco překvapí a bude nakonec jinak, než jste si představovala. "Jestli je vaše idea dobrá nebo ne, nezjistíte plánováním nebo v nějaké mentální simulaci, ale až tehdy, když půjdete s vlastní kůží na trh a nabídnete váš produkt nebo službu zákazníkům," potvrzuje Ivan Černohorský. Podle něj bude realita vždy úplně jiná. "Je možné, že produkt, tak jak ho nabízíte, opravdu nebude nikdo chtít. To ale nevadí, pokud to hned nevzdáte. Berte to jako zisk cenné informace, že musíte něco změnit," dodává ještě mentor a kouč

Vydržte a nevzdávejte se svých cílů

Pravděpodobně toho vyzkoušíte celou řadu, než najdete něco, co bude fungovat a co zákazníci budou chtít. Musíte hledat cesty, jak se ke svým zákazníkům efektivně dostat a předat jim to, co jim chcete sdělit. Snažte se být při tom co možná nejvíc autentická. Vaši zákazníci poznají, jestli jste opravdu přesvědčena o tom, co děláte, anebo jim chcete jen něco prodat a vydělat peníze. Možná nakonec budete prodávat nebo dělat něco úplně jiného, než jste si na začátku představovala. Možná i proděláte nějaké peníze. Ale nikdy si nebudete vyčítat, že jste nežila vlastní život a zahodila skrytý potenciál. Co nejhoršího by se vám tak mohlo stát? Na hlad se v našich zeměpisných šířkách už dlouho neumírá. Vydržet se vám podaří jen tehdy, pokud se opravdu zamilujete do toho, co děláte. Jak řekl Steve Jobs v knize Stay hungry, stay foolish: "Musíte najít to, co budete milovat. Práce vyplní velkou část vašeho života a jediný způsob, jak být skutečně spokojeni, je dělat to, o čem jste přesvědčeni, že je skvělá práce. A jediný způsob, jak dělat skvělou práci, je milovat to, co děláte. Pokud jste to ještě nenašli, hledejte dál. Váš čas je omezen, takže ho neztrácejte žitím života někoho jiného."

Co dělat, když nápady stále nepřicházejí

Pokud stále nemůžete najít to pravé, pokuste se uhodnout, co by to mohlo být. Najděte si jeden primární motiv, kterému se budete věnovat. "Zvolte si prostě něco, na co se budete stoprocentně koncentrovat. Nemusíte v tom být perfektní. Je lepší si něco konkrétního zvolit než si nezvolit nic, anebo chtít dělat všechno. Snažte se v tom, co jste si zvolili získat dovednosti a stát se opravdu dobrými. Pokud nemůžete najít tu pravou vášeň, nečekejte, až ji najdete, protože ji nemusíte najít nikdy. Prostě si něco zvolte. Pokud později zjistíte, že jste si nezvolili správně, nevadí. Většinu z cesty, kterou jste ušli, budete profitovat. I když jinak, než jste plánovali," motivuje nakonec Ivan Černohorský.

Text: Petra Jančálková

Časopis: PERFECT WOMAN