Jak zvládnout atopický ekzém
K jedním z nejčastějších kožních onemocnění u dětí patří atopický ekzém. Postihuje přibližně 20 až 30 procent dětí, nejčastěji v prvních pěti letech. Při jeho vzniku často hraje roli genetická predispozice - ekzém nebo astma u jednoho z rodičů či sourozenců. Proto by rodiče, kteří ekzém mají, měli věnovat větší pozornost pokožce kojence.
Projevy atopického ekzému se často liší. Zatímco nejčastěji jsou to silně zarudlé léze zhrublé, strupovité kůže, atopická pokožka jiných dětí může naopak být bělavá, suchá a šupinatá. U křehkých tkání, jako jsou koutky úst, prostor mezi prsty nebo bříška prstů, se mohou objevit trhlinky. Atopická dermatitida má různé projevy u různých dětí.
Jak proti ekzému bojovat?
U "rizikových skupin" dětí je důležité častější promazávaní kůže, ideálně přípravky na ekzém z lékárny nebo přírodní kosmetikou např. kokosovým olejem. Je dobré omezit časté koupání, voda pokožku vysušuje. Vhodné také je, aby miminko nosilo bavlněné a prodyšné oblečení. To je třeba prát v pracích prostředcích určených pro citlivou dětskou pokožku. Pokud se dítě v noci škrábe, dávejte mu bavlněné rukavičky nebo speciální pyžama se zašitými rukávky.
Nejdůležitější je zabezpečit zdraví atopické pokožky dlouhodobou péči za pomocí zvláčňujících (promasťovacích) krémů. Ty jsou základem péče o pokožku a je možné je používat denně, bez ohledu na to, zda se onemocnění nachází v akutní nebo latentní fázi. Tyto přípravky hydratují pokožku, zlepšují bariérovou funkci kůže a potlačují tak vznik ekzému. Existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Správnou péčí o pokožku lze příznivě ovlivňovat celkový průběh onemocnění. Výbornou složkou v krémech pro atopickou pokožkou je urea, která kromě hydratačního účinku působí i proti svědění. Další vhodné složky jsou glycerin, ceramidy, kyselina linolová či mandlový olej.
Naopak je ale i mnoho látek a přípravků, kterým by se lidé s atopickým ekzémem měli vyhnout. Například přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové vysušují pokožku a ekzém tak zhoršují. Pozor dávejte také na obsah pěnivých látek či konzervantů.
Používejte proto výhradně kosmetiku pro citlivou pleť bez parfemace. Než koupíte velké balení, vždy nejprve začněte s testery, ať zjistíte, zda pokožku nedráždí.
U lehčích forem atopického ekzému, který se objeví v kojeneckém věku, je poměrně velká pravděpodobnost, že časem odezní či se zmírní jeho projevy. Není to však pravidlem. Pokud potíže neustupují, je nezbytné léčbu konzultovat s pediatrem či lékařem specialistou.
Text: Soňa Pařížská
Zdroj: Časopis Perfect Woman