Jarní kúra – očista, nebo očistec pro tělo?

11.05.2021

Všichni máme po zimě a energeticky vydatných vánočních svátcích trochu výčitky. Ve spojení s prvními slunečními paprsky, ale i mediální masáží máme na jaře potřebu své hříchy napravovat pomocí různých forem detoxů. Mají však smysl?

Jde o to, co si pod pojmem detox organismu představíme. Obvykle narážíme na zaručené recepty ve stylu nějaké čarodějnické kuchařky: sněz pět klíčků, pampelišku utrženou za úplňku, spláchni to odvarem z chejru a budeš jako rybička. Radikálnější hlasy prosazují úplnou hladovku spojenou s popíjením bylinkových čajů či vody nebo klystýry. Jako argument využívají tvrzení, že například v zimním období neumí slinivka vyrábět enzymy zpracovávající škroby a cukry. Podle tohoto tvrzení nám pak v těle zůstávají nezpracované látky, které lze odstranit jedině detoxikací. Co je na tom pravdy?

"Takové tvrzení je v rozporu s fyziologií a metabolismem lidského těla," vysvětluje vedoucí nutriční terapeutka Tamara Starnovská. "Odpadní látky a nestrávené zbytky potravy naše tělo musí vylučovat průběžně a také to u zdravého člověka dělá. Všechny trávicí enzymy se vylučují na základě podnětu konzumace jídla. Roční období na to vliv nemá." Radikální "očista" organismu formou klystýru nebo hladovění je tedy nejen nesmyslná, ale i potenciálně škodlivá.

Udělejte si schválně v duchu obrázek, jak se ke svému tělu chováte: co jíte, nakolik ho zatěžujete nějakou fyzickou aktivitou, kolik hodin denně prosedíte u počítače... Vezměte si, že na tento režim je vaše tělo zvyklé řadu let a vy na něj najednou vyrukujete s nějakou razantní změnou. Co udělá? Začne se logicky bránit. Třeba i tak, že si začne vyrábět větší tukové zásoby, takzvaně na horší časy.

Od detoxu k detoxu

To samozřejmě neznamená, že by snaha o nápravu životního stylu byla hloupost. Naivní je jen myslet si, že jeden týden v roce udělám ve svém životě radikální řez, vyčistím si "potrubí" a mám do dalšího detoxu vystaráno. Tamara Tarnovská k tomu dodává: "Pokud chcete změnit svůj životní styl, je třeba to dělat tak, aby bylo reálné takový režim skutečně dodržet. Musí tedy jít o změny v postupných krocích a rozhodně není možné předpokládat, že jakýkoli zákazový či velmi nestandardní způsob stravování je dlouhodobě udržitelný." Tím se dostáváme k podstatě jedinému správnému chápání pojmů očistná kúra nebo, chcete-li, detoxikace, jako počátku změny životního stylu, k níž se můžeme rozhodnout kdykoli, nezávisle na ročním období.

Změna není věda...

K odstartování takové změny nepotřebujete žádné zvláštní návody nebo speciální diety. Stačí vyřadit tučná, smažená jídla, polotovary, instantní a jiné umělé "pochoutky", zkrátka jídla, o kterých víme, že našemu zdraví příliš neprospívají. Namísto nich pozvěte do své kuchyně pokrmy, s nimiž si vaše trávicí ústrojí snadno poradí, jako je ovoce, zelenina, mléčné výrobky. Nutriční terapeutka Tamara Starnovská doporučuje: "Konzumace lehké stravy s důslednou konzumací zeleniny a ovoce v 5 denních dávkách (lze využít i čerstvé šťávy), zakysanými mléčnými výrobky každý den je jistě vhodnou variantou i prevencí ,jarní únavy´. Samozřejmostí je doplnění jídelníčku pravidelným pitným režimem založeným na neperlivé vodě. Při detoxikaci se často doporučují i bylinkové čaje. Při jejich konzumaci bychom ale podle Tamary Starnovské měli být poučeni: "Je třeba dobře zvážit, které bylinky, jak často a v jaké formě. Bez konzultace s lékárníkem, který poradí, zda lze zvolené bylinky kombinovat například s užívanými léky, experimentování s čaji nedoporučuji."

...ale bez pohybu to nepůjde

A když mluvíme o příjmu, musíme vzít v úvahu i druhou stranu mince - výdej. Ať už si totiž příjem potravin upravíte jakkoli, nikdy nedosáhnete kýžených výsledků, když do svého života nezařadíte pohyb. Fyzická aktivita totiž působí jako katalyzátor metabolismu. Není jen metlou na naše usazené tukové polštářky, ale také součástí prevence nabírání tukové hmoty, a tedy i rizika kardiovaskulárních onemocnění. Jinými slovy, když se pravidelně hýbete, nemusíte tyto problémy řešit. Pokud tělo funguje tak, jak má, tuk v podstatě nemá ani čas se usadit a nemusíte se tolik omezovat v jídle. A pozor! Nemusíte být zrovna "mistryní posilovny" a lamačkou rekordů. Stačí se každý den v ostřejším tempu projít, třeba při venčení čtyřnohého miláčka.

Síla psychologie

Určitě sama ze své zkušenosti potvrdíte, že můžete vyzkoušet třeba miliony diet a způsobů, jak přivést svůj životní styl na správnější cestu, a výsledek od nuly k nule pojde, když vám v mozku místo nápisu chci svítí jen slovíčko musím. Psychologie je zkrátka mocná čarodějka. Jak na ni vyzrát? Třeba tak, že ve své "detoxikaci" budete postupovat od malých cílů, o kterých víte, že je můžete splnit (jako je například dostatečný pitný režim), až po náročnější mety, jako je zařazení pravidelné fyzické aktivity. Důležité je umět si věci, do nichž se vám úplně nechce, zpříjemnit. Skvělé je například cvičení při oblíbeném seriálu. Ani nebudete vědět, jak vám ta půlhodinka uteče!

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis PERFECT WOMAN