Jaro, alergie a dětský věk
Během posledních 30 let narostl počet alergií v populaci o 100 %. Každý třetí člověk v ČR měl někdy nějakou alergickou reakci, 35 % lidí je atopiků a čísla stále rostou, zejména u dětí. Západní léčba je zaměřena na identifikaci a odstranění alergenů, případně na potlačení nežádoucích příznaků, kterými se alergie projevuje.
Jak to vidí čínská medicína?
Škodlivé látky, které jíme, pijeme a dýcháme, očkování, farmaka, která nasazujeme, jakmile se objeví byť sebemenší projev nachlazení, to vše vede k oslabení obranyschopnosti člověka. V případě dětského organismu tím víc, protože dětský trávicí trakt je zranitelnější, lehce dojde k jeho oslabení. V tom okamžiku generuje méně qi (energie). Když je méně energie v systému, klesá obranyschopnost a Wei Qi - naše energetické brnění - se stává propustným vůči vlivům okolí. K přehnané reakci organismu (alergické reakci) dochází pouze v případě, kdy střední zářič (žaludek, slezina, trávicí trakt) je oslaben. Princip léčby není hledat alergen, kterému se do budoucna budeme vyhýbat, ale posílit organismus do takové míry, aby mu žádný alergen nevadil.
Je snad na bříze něco tak nebezpečného, abychom na jaře nevycházeli bez skafandru?
Do té doby, než dojde k posílení, ovšem musíme najít způsob, jak alergickou reakci minimalizovat. U kojenců prostřednictvím mateřského mléka, když matka konzumuje dostatečně energeticky bohatou stravu a omezí potraviny, které oslabují slezinu. U dětí, které trpí alergiemi nebo mají rodiče alergiky, je třeba mnohem více dbát na to, aby se vyvarovaly zlodějů energie - bílému cukru, ochlazujícím potravinám, např. banánům, či velkému množství mléčných výrobků.
Při oslabené slezině a trávicím traktu je třeba silně omezit následující potraviny, jídla a nápoje:
- chladné a vychlazené nápoje, led,
- džusy tropických plodů, zelený a bílý čaj,
- rajčata, okurky, tropické ovoce,
- mléko a mléčné výrobky (z kravského mléka),
- potraviny těžce stravitelné (tučné, smažené),
- syrovou zeleninu, syrové saláty a ovoce,
- bílý cukr, sladkosti,
- bílá mouku.
Strava školáků
Zvýšená konzumace cukru a bílkovin vede k rychlejšímu fyzickému vývinu a vyššímu vzrůstu. Každá generace je vyšší než předchozí (všimněte si, jak malá jsou brnění rytířů při prohlídce historických sbírek na hradech). Na počátku 19. století připadaly u nás 2 kg cukru na osobu na rok, nyní to je 37 kg. Podobné to je s nárůstem mléčných výrobků.
Zhruba třetina školáků začíná dnes náročné dopoledne ve škole bez snídaně a polovina školáků trpí nedostatkem železa, z pohledu TČM (tradiční čínské medicíny) nedostatkem krve. Snesou menší zátěž, fyzickou i psychickou, mají nižší schopnost soustředění. Přitom víme, že nejdůležitější jídlo dne je právě snídaně. Výživa školáků by měla být energeticky dostatečná, termodynamicky vyvážená a měla by se řídit aktuálním ročním obdobím. Zároveň se vyvarovat extrémů, teplotně i chuťově.
Důležitý je správný snídaňový základ
Výborný snídaňový základ představují všechny druhy plnohodnotného obilí, ve formě drcených zrn či vloček. Vhodným dochucovadlem jsou pražené ořechy, zázvor, skořice, sušené ovoce. Co se nesní k snídani, je dobré dát s sebou k svačině. Vhodná svačina může být rovněž chléb z jemně mleté špaldy se sýrem, bylinkami, sezamem a nasekanými oříšky, ovocné tyčinky, sušené ovoce. Na jaře a v létě přidáme čerstvé ovoce nebo mrkev. Jako nápoj je vhodný neslazený čaj (šípkový či z kukuřičných vlasů), případně zředěná šťáva z modrých hroznů.
Dlouhé sezení ve škole, u TV a u PC zpomaluje pohyb qi v těle, způsobuje její nedostatek ve slezině a oslabuje jang ledvin. Na toto bychom měli myslet při plánování aktivit pro volný čas školáka, i přestože rozmluva s ním je často problematická, zejména u jedinců blížících se pubertě.
Tip: Sladká sezamová pomazánka
150 g černého sezamu upražíme na pánvi a necháme vychladnout. Jemně umeleme a smícháme s 2 polévkovými lžícemi medu, trochou vanilkového prášku a 2 lžícemi kokosového mléka. Směs rozmixujeme. Doplňuje qi, posiluje játra a ledviny a rychle zasytí.
Užívejte si jara i přes senné rýmy, mějte se a smějte se!
Text: Martin Řezníček